Trzy najpopularniejsze techniki druku


2014-02-17
Na rynku poligraficznym wyróżnia się trzy dynamicznie rozwijające się techniki reprodukcji, czyli najpopularniejszy offset, coraz częściej wykorzystywany fleksodruk oraz wyróżniający się trwałością wklęsłodruk.

Każdą z tych trzech metod cechuje technologia stosowana w procesie produkcji oraz wykorzystywane materiały warunkujące jakość wykonywanych nadruków.

Poligrafia to dziedzina zajmująca się wytwarzaniem nadruków, natomiast stosowana w procesie produkcji technologia określa konkretną technikę drukarską w obrębie tej dziedziny. Na proces drukarski składa się opracowywanie form druku jako wzoru, a następnie wykonywanie na podstawie tych form kopii zgodnych z przyjętym oryginałem. Rozwój technologii sprawia, że w technikach drukarskich stosowane są coraz nowsze i skuteczniejsze rozwiązania przekładające się na jakość wytwarzanych nadruków.

Najpopularniejszą techniką druku jest offset, będący odmianą druku płaskiego wykonywanego z reguły na papierze. Technika ta charakteryzuje się wydajnością, ponieważ w krótkim czasie pozwala na wykonanie dużej ilości kopii. W tej odmianie druku płaskiego wykorzystuje się formę drukową w postaci aluminiowej matrycy, z której obraz jest przenoszony na papier za pośrednictwem cylindra o powierzchni pokrytej gumą. Druk offsetowy dzieli się na arkuszowy, gdzie obraz przenoszony jest na duże powierzchnie papierowe, a także zwojowy stosowany w drukach wysokonakładowych. Druk offsetowy sprawdza się przy dużych nakładach i może być wykonywany na różnych powierzchniach papierowych. Pozwala osiągnąć bardzo dobrą jakość nadruku, ze względu na możliwość stosowania obok barw standardowych dowolnej liczby dodatkowych kolorów ( jak srebrny czy złoty). W przypadku nadruków wykonywanych techniką offsetową niezbędne jest pozostawianie kopii do czasu wyschnięcia farb stosowanych w druku.

Kolejną techniką jest tzw. wklęsłodruk, który stosowany jest nie tylko w tradycyjnej poligrafii, ale też w grafice warsztatowej. Nazwa tej techniki określa zarówno specyfikę samego nadruku, jak i procesu wykonania, gdzie elementy odpowiadające za drukowanie znajdują się niżej od tych niedrukujących. W tym przypadku przygotowana forma drukowa zostaje w całości pokryta farbą, której nadmiar usuwany jest za pomocą rekla, aby odsłonić miejsca niedrukujące. Farba pozostaje więc tylko w rowkach cylindra, z którego po mocnym dociśnięciu zostaje przeniesiona na powierzchnię papieru. Dla osiągnięcia wysokiej jakości druku niezbędne są formy o dużej wytrzymałości, które jednocześnie zapewniają efektywność i wydajność procesu drukowania.

Techniką zyskującą na popularności staje się drukowanie fleksograficzne będące rodzajem druku wypukłego. Tutaj elementy drukujące znajdują się wyżej niż elementy niedrukujące, a za jakość nadruku odpowiadają też szybkoschnące farby wyróżniające się też szybkim odparowywaniem. Połączenie techniki drukowania z farbami trwale przylegającymi do powierzchni sprawia, że fleksografia jest stosowana w branży zajmującej się produkcją opakowań. Trwałe nadruki mogą być wykonywane na foliach, plastikach, aluminium, falistych tekturach i innych nierównych powierzchniach.

http://www.mhp.com.pl

Nadesłał:

blackppp

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl