Wiemy, kto walczy o tytuły w IX edycji konkursu Bizneswoman Roku!
Z ponad 260 zgłoszeń, Loże Ekspertów wyłoniły finalistki i finalistów w 7 kategoriach. O tym, kto zdobędzie tytuł Bizneswoman Roku 2017 dowiemy się podczas gali finałowej 1 marca br.
Kto w tym roku ma szansę na tytuł?
Finalistki oraz finaliści zostali wyłonieni w 7 kategoriach: Liderka w Korporacji, Moja Firma, Start-up Roku, Pomysł na Biznes, Kobieta w Nowych Technologiach, Nauka i Biznes oraz Male Champion of Change, w której po raz pierwszy nagrodzeni zostaną mężczyźni działający na rzecz różnorodności i wspierania kobiet.
Ponad 40 ekspertów nie miało łatwego zadania, ponieważ w tym roku padł kolejny rekord zgłoszeń – nadesłano ich ponad 260. Loże ekspertów w poszczególnych kategoriach to tegoroczna nowość w konkursie Bizneswoman Roku – i to właśnie eksperci po zapoznaniu się z formularzami kandydatek i dyskusjach wyłonili tegoroczne finalistki. Konkurencja była naprawdę ogromna.
- Zarówno liczba jak i jakość zgłoszeń pokazuje jak wiele jest dziś w Polsce kobiet przedsiębiorczych, realizujących wyjątkowe projekty i osiągających wielkie sukcesy. Wybór finalistek poprzedziły w tym roku wielogodzinne dyskusje ekspertów. Znalezienie się w finale już jest więc dużym osiągnięciem. Wszystkim finalistkom z całego serca gratuluję – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, organizatora konkursu.
- Nasze badania prowadzone na całym świecie, w tym w Polsce, potwierdzają, że kobiety nadal trafiają na większe bariery związane z rozwojem zawodowym i rozwojem własnego biznesu niż mężczyźni. Dlatego, jako firma, która działa w oparciu o kulturę włączania i różnorodności, z pełnym przekonaniem drugi rok z rzędu zostaliśmy partnerem strategicznym konkursu Bizneswoman Roku, służącego wspieraniu utalentowanych kobiet w życiu zawodowym. Już teraz mocno kibicujemy wszystkim osobom, które będą nominowane w poszczególnych kategoriach IX edycji tej inicjatywy - mówi Marta Życińska, dyrektor marketingu w polskim oddziale Mastercard Europe.
O tym, kto zdobędzie tytuł Bizneswoman Roku 2017 dowiemy się podczas gali finałowej 1 marca 2018 roku.
A oto lista finalistek i finalistów IX edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku
LIDERKA W KORPORACJI
W tej kategorii nagradzane są kobiety pełniące kluczowe stanowiska kierownicze lub zarządcze - menedżerki, dyrektorki, członkinie zarządu lub prezeski w spółkach prawa handlowego.
Finalistki:
MAGDALENA MACKO-GIZIŃSKA, Dyrektor Departamentu Jakości, Bank Millennium SA. Od 16 lat związana z bankowością. W Banku Millennium od 2006 roku, początkowo w Departamencie Marketingu jako Kierownik Zespołu Zarządzania Portfelem Kart Kredytowych, a następnie w Departamencie Operacji jako szef operacji detalicznych. Od 2011 w roli dyrektora Departamentu Jakości wraz z zespołem zbudowała niekwestionowaną pozycję Banku Millennium jako lidera jakości w polskim sektorze bankowym. Skuteczny manager specjalizujący się w przeprowadzaniu transformacji i zarzadzaniu zmianą. Rozpoznawany na rynku ekspert w obszarze budowania doświadczeń klienta. Od lat zaangażowana we wspieranie rozwoju młodych managerek poprzez liczne działania mentoringowe.
KATARZYNA PYŚ-FABIAŃCZYK, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate. Dyrektor zarządzająca projektami logistycznymi i przemysłowymi w Europie Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate. Założycielka platformy networkingowej dla kobiet i prezeska Stowarzyszenia Liderek w Biznesie "Ladies First", zrzeszającego ponad 200 menadżerek z branż uznawanych za typowo męskie. W 2017 roku nominowana do nagrody "Osobowość Roku na Rynku Nieruchomości".
BARBARA SOBALA, Wiceprezes Zarządu Citi Handlowy. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w bankowości, w szczególności w obszarze zarządzania ryzykiem i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Do Banku Handlowego dołączyła w 2005 r. Od roku 2012 kierowała Pionem Ryzyka Bankowości Korporacyjnej, a w roku 2013 została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa w Zarządzie Banku. W 2011 r. została zaproszona, jako jedyna kobieta z ryzyka Citi z Europy, do uczestnictwa w rocznym programie Women in Risk, będącym globalnym programem Citi promującym Kobiety w biznesie. Pełniła funkcję mentorki dla wielu kobiet stojących w obliczu wyzwań zawodowych przekazując im swoją filozofię sukcesu zawodowego.
MALE CHAMPION OF CHANGE
W tej kategorii nagradzani są mężczyźni realizujących działania na rzecz promowania różnorodności i budowania kultury włączającej, równości płci i wspierania kobiet w biznesie. Partnerem kategorii jest Microsoft.
- Intuicja podpowiada, że różnorodność ma znaczenie. Również moje wieloletnie doświadczenie z pracy zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii i zawsze w międzynarodowym środowisku utwierdza mnie w przekonaniu, że niejednorodne zespoły są bardziej kreatywne i efektywne. Przedsiębiorstwa charakteryzujące się większą różnorodnością osiągają lepsze wyniki finansowe. Rola liderów w tym zakresie jest kluczowa, niezależnie od płci. Musimy mieć pewność, że budujemy różnorodne zespoły, które zapewnią nam dostęp do różnorodnych talentów – mówi Mark Loughran, Dyrektor Generalny w polskim oddziale Microsoft.
Finaliści:
ROBERT BIEDROŃ, Prezydent miasta Słupska. Absolwent politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Konsultant organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawcą i prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. W trakcie pełnienia funkcji Prezydenta Miasta Słupska zainicjował i wdrożył szereg rozwiązań i inicjatyw mających na celu wspieranie kobiet i wzmacnianie równouprawnienia, m.in. powołał drugą w Polsce Radę Kobiet przy Prezydencie Miasta oraz wprowadził kwoty w radach nadzorczych spółek miejskich, tak aby co najmniej 30 proc. składu stanowiły kobiety.
SEBASTIAN DRZEWIECKI – Dyrektor Zarządzający w firmie GSK. Od wielu lat wspiera rozwój kapitału ludzkiego wewnątrz swojej organizacji oraz w regionie. Angażuje się jako mentor w programach mentoringowych poświęconych rozwojowi kobiet, takich jak LeadersIn, Global Mentorning Walk, czy też Poznań Mentoring Walk. Ten ostatni to wydarzenie, które Sebastian zainicjował w Poznaniu w 2017, bazuje ono na modelu oraz wartościach GMW. Na co dzień Sebastian zarządza centrami usług biznesowych GSK w Polsce, Malezji i na Kostaryce. Polskie centrum zdobyło niedawno tytuł najlepszego centrum w Polsce.
SŁAWOMIR S. SIKORA - Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie S.A. Od 2005 roku pełni funkcję Citi Country Officer, reprezentując działalność Citigroup w Polsce. Jest członkiem Rady Związku Banków Polskich, wiceprezesem Zarządu Konfederacji Lewiatan, członkiem Emerging Markets Advisory Council przy Institute of International Finance (IIF) w Waszyngtonie. Od lat konsekwentnie patronuje inicjatywom, które mają wzmocnić kobiety w realizacji ich celów zawodowych i pomóc w skutecznym łączeniu pracy z ich prywatnymi zobowiązaniami. W efekcie dzisiaj w Citi Handlowy co drugi manager jest kobietą, a różnice w zarobkach są konsekwentnie niwelowane.
Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką przyznała także nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz kobiet, którą otrzyma Przemysław Gdański, Prezes BGŻ BNP Paribas.
MOJA FIRMA
W tej kategorii nagradzane są przedsiębiorczynie, które prowadzą działalność gospodarczą, są wspólniczkami, komandytariuszkami, komplementariuszkami bądź partnerami w spółkach, przy czym ich firmy prowadzą nieprzerwanie działalność gospodarczą założoną najpóźniej w grudniu 2014 r.
Finalistki:
JOANNA DRABENT – Współzałożycielka & CEO Prowly, platformy CRM przeznaczonej do zarządzania działaniami Public Relations. Z Prowly korzysta obecnie ponad 250 klientów z całego świata. Tylko w ostatnim roku do ich grona dołączyły takie marki, jak amerykańskie Vimeo, rosyjski Viber czy największa wytwórnia muzyczna z Meksyku.
KATARZYNA KOLMETZ – Współwłaścicielka firmy P.P.H.U Polipack, zajmującej się produkcją wysokiej jakości opakowań z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorstwo inwestuje w najnowocześniejsze technologie i rozwiązania przyjazne środowisku, konsekwentnie zwiększa sprzedaż eksportową swoich produktów, zdobywając kolejne rynki w branży kosmetycznej, farmaceutycznej, spożywczej i suplementów diety.
DOMINIKA KOZARZEWSKA – Prezes Zarządu Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, której członkami jest pięć plantacji borówki wysokiej. Firma sprzedaje ponad 1000 ton owoców rocznie i eksportuje polskie borówki do ponad 25 krajów na 4 kontynentach, w tym do wielu krajów UE oraz Azji Południowo-Wschodniej.
KAMILA I ANITA NAWARKIEWICZ – współzałożycielki pierwszego polskiego brandu sportowego dedykowanego dziewczynom - Femi Stories. Po 11 latach działalności weszły ze swoją marką na kilkanaście zagranicznych rynków. Obecnie mogą pochwalić się stale rosnącym poziomem sprzedaży oraz zasięgiem sklepu online, nowymi punktami sprzedaży stacjonarnej i rosnącą rzeszą fanek.
JUSTYNA JUSZCZYK-GRUPIŃSKA I PAULA OLECHOWSKA – pomysłodawczynie kobiecej marki odzieżowej Just Paul. W ciągu 12 miesięcy udało im się rozwinąć biznes, który stał się widoczny na polskiej mapie autorskich marek modowych. Obecnie zatrudniają ponad 25 pracowników, sprzedają rocznie ponad 16 000 produktów, a ich przychód przekracza 6 mln złotych. W ciągu roku udaje im się wprowadzić do sprzedaży ponad 1000 nowych modeli.
START-UP ROKU
W tej kategorii o nagrody walczą przedsiębiorczynie, które stworzyły lub współtworzą firmę, będącą w początkowym stadium rozwoju, działającą nie dłużej niż od stycznia 2015 r. Partnerem kategorii jest DPD.
- W naszej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu ważne miejsce zajmuje wspieranie przedsiębiorczości, startupów i innowacji – mówi Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska. - Startupy wyróżniają się kreatywnością i charakterystyczną dla młodych ludzi dynamiką działania, zapałem do pracy i otwartością na zmieniające się realia biznesowe. Z drugiej strony, młode firmy często potrzebują stabilnego partnera, który uwierzy w ich koncepty, wesprze w rozwoju i pomoże złapać wiatr w żagle. A nasze zaangażowanie w kategorię Start-Up Roku konkursu Bizneswoman Roku jest tym cenniejsze, że wspiera przedsiębiorczość kobiet. Dotychczasowe laureatki konkursu stanowią wzór kreatywności i przedsiębiorczości, a ich projekty nierzadko zdobywają popularność wśród konsumentów i partnerów zagranicą – podkreśla Rafał Nawłoka.
Finalistki:
AGNIESZKA GÓRSKA - pasjonatka gastronomii, założyła Ulala Chef - platformę internetową umożliwiającą zamówienie kolacji, którą zaserwuje prywatny kucharz w domu klienta. Chef zapewnia zakupy i zastawę, przygotowuje kolację w kuchni klienta, serwuje, opowiada gościom o potrawach, a na koniec sprząta kuchnię. Obecnie współpracuje z ponad setką kucharzy w całej Polsce, a firma dynamicznie zwiększa przychody i zyskuje wiernych klientów.
MAGDALENA NIEMCZUK-KOBOSKO – współtwórczyni firmy FC EDU. Oferowane przez nią szkolenia pomagają w zmianie mentalności i postaw nauczycieli, by zmniejszyć ich frustracje i niezadowolenie jednocześnie przyczyniając się do podniesienia poziomu edukacji w naszym kraju. W szkoleniach FC EDU wzięło udział ponad 1000 nauczycieli w Polsce.
SARA KOŚLIŃSKA – CEO w Limitless, firmie globalnej od urodzenia, która stworzyła produkt pozwalający Millenialsom na automatyczne oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy przy każdej płatności kartą. Już w pierwszym roku działalności firma nawiązała współpracę z bankiem Europejskim udostępniając aplikacje użytkownikom z 15 krajów. Zdobywczyni wielu biznesowych nagród m.in. Founder of the Year CE, European FinTech Awards, Most Promising Startup.
POMYSŁ NA BIZNES
W tej kategorii o nagrodę walczą kobiety, które planują założenie firmy lub są w pierwszej fazie jej rozwoju i dysponują autorskim biznesplanem. Partnerem kategorii jest Coca-Cola.
- Coca-Cola inspiruje kobiety na całym świecie, zachęcając je do powrotu na rynek pracy czy założenia własnej firmy, a przede wszystkim wspierając je w budowaniu wiary we własne możliwości. Cieszymy się, że po raz kolejny możemy być partnerem kategorii „Pomysł na Biznes” w ramach konkursu Bizneswoman Roku. Chcemy poprzez tego typu inicjatywy pobudzać kobiety do działania, chcemy sprawić, żeby z większą odwagą poruszały się po rynku pracy, również w roli pracodawców jako właścicielki firm – wyjaśnia Anna Solarek, dyrektor komunikacji i kontaktów zewnętrznych Coca-Cola Poland Services.
Finalistki:
MAŁGORZATA CIUKSZA – pomysłodawczyni celebrity2use - konceptu e-commerce zbudowanego na wartościach solidarności i zaufania oraz na bazie idei recyklingu. To second-hand shop, za którego pośrednictwem można kupić ubrania, buty, książki, gadżety oraz inne rzeczy używane wcześniej przez osoby publiczne. Aż do 60% przychodów, przy użyciu autorskiej metody dwustopniowej i niezależnej płatności, przekazywana jest bezpośrednio na rzecz fundacji i stowarzyszeń. Dzięki historiom opisywanym przez klientów sklepu, stanowi on także platformę łączącą fanów z ich idolami.
NATALIA URYNIUK – pomysłodawczyni Balticarium.com, projektu z początku społecznego, który ma szansę odnieść sukces biznesowy. Balticarium to unikalna kolekcja zabawek i ubrań dziecięcych przyjaznych środowisku, które jednocześnie pozwolą im na poznanie zwierząt i roślinności Morza Bałtyckiego.
JOANNA USZOK – założycielka „PETSI the dog's out fun", firmy, która stawia na innowacyjne rozwiązania dla psów i ich właścicieli. Psie sporty to jej pasja, aktywnie z psem to motto firmy. Podstawowa usługa - wyprowadzanie psów, z indywidualnym podejściem do każdego podopiecznego. Firma w swojej ofercie posiada także domowy hotel dla psów. Opieka jest wzbogacona o autorską platformę „Panel psa", na której każdy z klientów może odnaleźć relację pisemną, materiały wideo i foto ze spacerów i opieki nad jego pupilem.
KOBIETA W NOWYCH TECHNOLOGIACH
W tej kategorii nagradzane są kobiety, które stworzyły nową technologię (w obszarach STEM i medycyny) lub wykorzystują nową technologię w biznesie i dzięki niej mają szansę na rynkowy sukces, bądź te, które popularyzują wiedzę o nowych technologiach, promują jej zastosowanie oraz edukują. Partnerem kategorii jest IGT.
- Bardzo się cieszę, że mogę po raz kolejny uczestniczyć w pracach Jury. Kiedy zaczynaliśmy naszą współpracę z Bizneswoman Roku, nie miałem ani przez chwilę wątpliwości, że konkurs ten przyciągnie prawdziwe zawodowe perły - także spośród Pań, działających branży nowych technologii. Stąd nasz pomysł, by zostać sponsorem tej właśnie kategorii. Podczas każdej kolejnej edycji mamy do czynienia z kandydatkami, które swoją codzienną pracą udowadniają, że nie specjalne traktowanie czy szczególne zachęty, ale prawdziwa pasja to droga do sukcesu. Tworzą rozwiązania, które mają faktyczny wpływ na nasze codzienne życie – podkreśla Jarosław Dąbrowski, Członek Zarządu, Dyrektor ds. technologii IGT Poland.
Finalistki:
JOANNA CICHOCKA – współzałożycielka i COO w startupie technologicznym Wandlee dostarczającym chatboty ze sztuczną inteligencją. Rozwiązania proponowane przez spółkę automatyzują komunikację marek z konsumentami w komunikatorach tekstowych. To właśnie zespół Wandlee zbudował pierwszego w Polsce chatbota na platformie Facebook Messenger i został zaproszony jako pierwszy i jedyny w Polsce do partnerstwa z Facebookiem w tej dziedzinie.
PAULA JANUSZKIEWICZ – Prezes i założycielka CQURE, światowej klasy ekspertka w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jako jedyna kobieta w Polsce posiada dostęp do kodu źródłowego Windows. Ma ponad 15 lat doświadczenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa- przeprowadza testy penetracyjne m.in. instytucji państwowych i największych korporacji, oraz szkoli specjalistów IT. Aktualnie zarządza departamentami firmy w Warszawie, Nowym Jorku, Dubaju i Zug.
ANNA WÓJCICKA – współzałożycielka i prezes spółki Warsaw Genomics, której celem jest upowszechnienie wśród Polaków badań genetycznych jako elementu profilaktyki, diagnostyki oraz nowoczesnej terapii. Dzięki autorskim algorytmom, zespół Warsaw Genomics wykonuje badania w cenach kilkukrotnie niższych niż konkurencja. Współrealizatorka programu BadamyGeny.pl, który umożliwia każdej osobie w Polsce określenie ryzyka zachorowania na raka i personalizację działań prewencyjnych.
NAUKA I BIZNES
W tej kategorii o nagrodę główną walczą kobiety efektywnie łączące prowadzone projekty bądź badania naukowe z obszarami przedsiębiorczości. W ten sposób realizują postulat dostarczania zasobu wiedzy do gospodarki, tworząc innowacyjne rozwiązania. Partnerem kategorii jest Shell.
- Diversity & inclusion, czyli polityka akceptacji różnorodności, włączania, angażowania i równego traktowania to jeden z filarów kultury Shell. Nierówne traktowanie płci to jedno z największych wyzwań, z jakimi na co dzień zmaga się świat biznesu na całym świecie. Równouprawnienie płci jest dla nas ogromnie ważne. W samym biurze Shell w Krakowie kobiety stanowią 73% pracowników i 67% kadry menedżerskiej. Wspieramy kobiety w rozwoju ich kariery i zachęcamy do poszerzania kompetencji. Chcemy je inspirować do realizacji swoich ambicji i planów, dlatego zapewniamy potrzebne narzędzia, takie jak szkolenia czy mentoring. Z przyjemnością angażujemy się w inicjatywy takie jak konkurs Bizneswoman Roku, które nie tylko promują kobiety w biznesie i zachęcają je do pochwalenia się swoimi osiągnięciami, ale też pokazują, jak wiele sukcesów firmy zawdzięczają właśnie kobietom – tłumaczy Agnieszka Pocztowska, Dyrektor Generalny Centrum Operacji Biznesowych Shell w Krakowie.
Finalistki:
PROF. MARIA SIEMIONOW – naukowczyni działająca w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej. Badaczka unikalnej terapii leczenia dystrofii mięśniowej Duchenne’a z zastosowaniem komórek chimerycznych. Jej osiągnięcia w nauce dążą do wprowadzenia innowacyjnych terapii w transplantacji różnych narządów.
IGA WASIAK – Członek Zarządu NanoVelos S.A. i pomysłodawczyni metody otrzymywania nanocząsteczek polisacharydowych do podawania leków przeciwnowotworowych. Od początków istnienia firma pozyskała już 6 grantów na kontynuację badań na łączną kwotę ponad 17 mln złotych.
BOŻENA TYLISZCZAK I AGNIESZKA SOBCZAK-KUPIEC - naukowczynie z Politechniki Krakowskiej i ekspertki od biomateriałów i nanotechnologii. Przygotowały ponad kilkanaście technologii do wdrożenia w różnych branżach - od farmacji i stomatologii po pszczelarstwo.
W tym roku nagrodę Grand Prix otrzyma kobieta posiadająca niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Nagrodę tę przyzna specjalne jury pod przewodnictwem Ewy Łabno-Falęckiej – Dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Mercedes Benz.
Przyznana zostanie także nagroda w kategorii Influencerka Roku - laureatka wyłoniona zostanie w głosowaniu Internautów, które odbywa się na stronie www.sukcespisanyszminka.pl/glosowanie
***
O KONKURSIE
Ogólnopolski Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku od 9 lat nagradza przedsiębiorcze Polki. Otwiera przed nimi możliwości rozwoju, pozyskania partnerów biznesowych oraz inwestorów. Nagłaśnia ich sukcesy na skalę ogólnopolską i tworzy sieć kobiecego networkingu. Wszystko po to, aby przyczynić się do wzmocnienia roli kobiet w życiu gospodarczym Polski.
Organizator: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Partner strategiczny: Mastercard
Partnerzy kategorii: Coca-Cola Poland Services, DPD Polska, IGT Poland, Microsoft, Shell
Partner merytoryczny: Deloitte
Partnerzy Gali: Ghelamco, Jacob’s Creek, La Perla,
Partnerzy: Ambasada Australii, Teraz Polska, Program Executive MBA@UW, Business Center Club, Vital Voices
Patroni medialni: Dziennik Gazeta Prawna, chillizet, polki.pl, Polsat Cafe, Uroda Życia, Brief, Sukces Pisany Szminką
ORGANIZATOR
Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką jest największą społecznością kobiet przedsiębiorczych w Polsce. Jej misją jest kompleksowe wspieranie kobiet, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań. Współzałożycielkami fundacji są: Olga Kozierowska oraz Olga Zarachowicz. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.sukcespisanyszminka.pl oraz www.sukcestoja.pl
Nadesłał:
MaciejM
|