Wodniak jądra - co trzeba o nim wiedzieć?


Wodniak jądra - co trzeba o nim wiedzieć?
2019-11-07
Wodniak jądra jest niegroźną zmianą, która występuje najczęściej w wieku niemowlęcym, ale pojawia się także w wieku dorosłym. Polega ona na gromadzeniu się płynu w mosznie wyczuwalnego jako miękki i elastyczny guz. w okresie dziecięcym nie są one tak groźne jak u dorosłego mężczyzny.

Wodniak jądra - co to jest?

U dorosłego mężczyzny wodniak jądra może pojawić się w wyniku urazu lub występujących stanów zapalnych narządów płciowych. Wodniak jądra może zniknąć samoistnie, jeśli jednak tak się nie dzieje jest to sygnał, że należy zgłosić się do lekarza. Zmiana może się bowiem powiększać i mogą wystąpić dolegliwości bólowe (choć raczej rzadko się one pojawiają). 

Wodniak jądra (hydrocele testis) jest niegroźnym stanem, który polega na gromadzeniu się jasnego płynu między osłonkami jądra lub w niezrośniętej strukturze pochodzącej jeszcze z życia płodowego, zwanej wyrostkiem pochwowym otrzewnej. Ciecz zalegająca w mosznie ma kolor bursztynowy, a jej ilość to kilkadziesiąt lub kilkaset mililitrów. Wodniak jądra może wystąpić u osób dorosłych jak i dzieci, stąd też podział na wadę nabyta i wtórną. Obraz kliniczny pacjenta pozwala lekarzowi zrobić odpowiednie rozpoznanie. 

Jakie są przyczyny wodniaka jądra?

U noworodka przyczyna powstania wodniaka jądra jest wynikiem wady rozwojowej. Szacuje się, że aż 6% chłopców może ją posiadać. Polega ono na niezrośnięciu wyrostka pochwowego, co powinno mieć miejsce około 7 miesiąca życia.

U starszych chłopców i dorosłych mężczyzn wodniak jądra może pojawić się na skutek urazu lub przewlekłych stanów zapalnych jądra oraz najądrza. W skrajnych przypadkach wodniak jądra może towarzyszyć nowotworowi i rozwijać się razem z nim.  

Jakie są objawy wodniaka jądra?

Wodniak jądra najczęściej pojawia się po prawej stronie (aż u 60% pacjentów). O wiele rzadziej występuje po obu stronach, bo tylko u 10%. Podczas badania wyczuwa się w mosznie obecność miękkiego i elastycznego guza, w którego obrębie znajduje się jądro. Zmiana zazwyczaj nie powoduje bólu nawet podczas badania. Wodniaka jądra można rozpoznać poprzez USG, choć nie zawsze konieczny jest ultrasonograf. W niektórych przypadkach zmiana może powiększać się wraz z upływem czasu. Szczególną odmianą wodniaka jest wodniak komunikujący - można wtedy zaobserwować jego przemieszczanie. Zwykle wieczorem jest większy, a rano się zmniejsza.

Warto zmianę w obrębie jądra skonsultować z chirurgiem lub urologiem, gdyż może się okazać, że jest ona niebezpieczna. Podczas diagnozowania należy odróżnić wodniaka od przepukliny pachwinowej, nowotworu gonad oraz torbieli najądrza. Kiedy lekarz już zdiagnozuje pacjenta, skieruje go na zabieg. 

Jak przebiega leczenie wodniaka jądra?

Jeśli u małego chłopca wodniak nie zniknie do drugiego roku życia, wtedy rozważa się leczenie. Operacja u dziecka i dorosłego polega na  hydrocelektomii czyli wycięciu zmiany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ustalanym przez anestezjologa. Stosuje się metodę Winckelmanna i Bergmanna. Ta pierwsza jest stosowana częściej, gdyż jest mniej inwazyjna, chirurg jedynie podszywa tu osłonki jądra. Metoda Bergmanna polega na wycięciu osłonki w celu zapobiegania ponownemu pojawieniu się wodniaka (stosuje się w przypadkach bardziej zaawansowanego schorzenia). Inna technika usuwania wodniaka jądra polega na aspiracji płynu przez powłoki skórne. Jest ona jednak rzadko stosowana, gdyż nie przynosi tak dobrych efektów jak operacja, która zapobiega nawrotom. 

Operacja wodniaka jądra - czy mogą wystąpić powikłania?

Jak każda operacja, tak i usunięcie wodniaka jądra może prowadzić do powstania powikłań. Najczęściej należą do nich: krwawienie z rany, zakażenie rany, krwiak w obrębie moszny, nawrót wodniaka, zakrzepica żył. Niektóre z wymienionych tu powikłań wymagają ponownej operacji lub założenia drenażu. Wielu z nich można uniknąć stosując się do zaleceń lekarzy. Po operacji należy prowadzić oszczędny tryb życia, unikać wysiłku fizycznego. Wizyta kontrolna odbywa się najczęściej po 7-10 dniach od operacji. 

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl