Wybieramy się na rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich


Wybieramy się na rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich
2020-02-03
Rejsy szlakami Wielkich Jezior Mazurskich cieszą się coraz większą popularnością. Jednak, jeśli idzie o wykorzystywany sprzęt, to w ostatnich dwóch dekadach nastąpiły tu ogromne zmiany. Możemy przecież w kontekście tego kompleksu jezior mówić zarówno o żeglarstwie, jak i o motorowodniactwie.
Motorówki różnej wielkości, niestety, zaczęły wyraźną ekspansję na jeziora.

Niemało żeglarzy ma obawy, że żaglówki zostaną wyparte przez motorówki. Tym bardziej że można nimi pływać bez żeglarskiego patentu. Póki co wraz z rozpoczęciem sezonu pływających na tych akwenach żeglarzy można liczyć w setkach.

Kiedy najlepiej się wybrać na żagle

To zależy od upodobań żeglarzy. Jedni lubią przyrodę i zacisze, inni również pobyt w marinach i na żeglarskich imprezach, choćby w Sztynorcie. 

Tym pierwszym można polecić rejsy już w drugiej połowę maja i samym początku czerwca. Łódek wtedy na jeziorach mniej i mniejszy tłok na kanałach - Łuczańskim (dawniej Giżycki) i Niegocińskim. Ten drugi od niedawna jest po remoncie i wyraźnie rozładowuje tłok. Miłośnicy spokoju mogą wybrać na rejs końcówkę sierpnia i początek września. Na dodatek wtedy otoczenie przyrodnicze staje się wtedy bardziej kolorowe i fotogeniczne.

Miłośnicy żeglarstwa bardziej "towarzyskiego" powinni rozpoczynać rejsy od połowy czerwca. Wtedy zacumowanie w Sztynorcie to w dużej mierze kwestia szczęścia. Również kwestią szczęścia będzie zacumowanie w giżyckiej Ekomarinie, która (niestety) w dużej części jest zarezerwowana przez rezydentów.

Szykuje się za to poprawa warunków w Mikołajkach, ponieważ trwa remont tamtejszej, przyjaznej, Ekomariny i być może w sezonie 2020 tam będzie można zacumować. Zresztą na szlaku jest wiele widocznych nowych, przyjeziornych inwestycji.

Od czego zacząć

To zależy, ile dni przeznaczamy na żeglowanie. Osiem dni nam wystarczy by wpłynąć na Bełdany zaczynając od Mamr. W Węgorzewie nie ma zwykle trudności z wyczarterowaniem łódki, zarówno w prywatnym porcie (tuż przy wlocie do kanału), jak i w pozostałych, również w tamtejszej Ekomarinie. Jednak niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja, nawet na kilka miesięcy przed rejsem.

Bardzo duża flota łódek do czarterowania znajduje się w Pięknej Górze tuż przy wyjściu z Kanału Niegocińskiego. Można też tu zacumować wracając z rejsu do Węgorzewa.

Ciekawym miejscem startowym może być Ryn i Jezioro Ryńskie położone w jednym najbardziej malowniczych miejsc na Mazurach. Miejsce niby trochę z boku, jednak żeglarze chętnie tu cumują.

Ciekawostką jest to, że kiedy podczas rejsu przynajmniej "wskoczymy" na Śniardwy to ujrzymy niewiele żagli. Jezioro największe, ale płytkie i niezbyt bezpieczne.

Zatem możliwości jest wiele by popływać po Wielkich Jeziorach Mazurskich, ale dobrze jest przedtem dobrze przeanalizować szlaki i otoczenie.

Źródło: https://pycd.pl/

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl