Wybierz buty odpowiednie do tańca


Wybierz buty odpowiednie do tańca
2016-03-23
Osoby, które kochają taniec, potrzebują butów, które dobrze sprawdzą się na parkiecie. W sklepie z obuwiem tanecznym może jednak pojawić się konsternacja, bo obuwie taneczne występuje nie tylko w tysiącach wzorów, ale i w kilku rodzajach.

Buty taneczne dopasowuje się do podstawowych stylów tanecznych. Czym różnią się od „zwykłych” butów wizytowych? To co najłatwiej zauważyć, to ich odmienny wygląd, często zależny od turniejowych regulaminów. Ważniejsze są jednak kwestie praktyczne – konstrukcja buta tanecznego jest taka, aby zapewnić maksymalny komfort na parkiecie, a więc by taniec był w tych butach czystą przyjemnością.

Przy konstruowaniu butów wizytowych priorytety są zupełnie inne – tam liczy się wygoda podczas chodzenia oraz wysoka odporność, m.in. na rozmaite warunki atmosferyczne. Niestety, takie buty mogą być bardzo niewygodne podczas tańca, ale producent nie uzna takiego argumentu za wystarczający powód do uwzględnienia reklamacji – po prostu, takie obuwie nie zostało stworzone z myślą o parkiecie.

Buty do tańców latynoamerykańskich i salsy

Jeśli kobieta szuka pierwszych butów do tańca, powinna zacząć właśnie od obuwia, w którym tańczy się sambę, cza-czę, rumbę, pasodoble, jive oraz salsę. W takich butach można także ćwiczyć tańce standardowe, podczas gdy odwrotnie (tańczenie „latin” w butach standardowych) będzie to trudne.

Buty takie odkrywają palce, a zakrywają pięty. Trwalsze będzie obuwie skórzane, ale tańsze (i popularniejsze) są buty pokryte satyną. Zapina się je na podbiciu lub w kostce.

Obcas zależy od indywidualnych preferencji tancerki i może mieć od 1,5 do 3,5 cala (4-9 cm). Początkujące tancerki powinny wybierać niższe i grubsze obcasy (typu „cuban”). Nieco bardziej doświadczone mogą zdecydować się na typ „flare”, podczas gdy cieniutkie obcasy typu „slim” będą polecane jedynie zaawansowanym tancerkom, które w żadnych warunkach nie tracą stabilności.

- Generalnie buty do tańców latynoskich powinny mieć kolor cielisty, przy czym prawidłowo odcień dopasowuje się do karnacji tancerki. Jednak nie jest to już zasada obowiązująca bezwzględnie. Często tancerki decydują się na buty w kolorach dopasowanych stylem do ich kreacji – mówi Piotr Brożek z firmy obuwniczej Sensatiano.

Salsa jest mniej wymagająca i w obuwiu tanecznym zobaczymy większe spektrum kolorów, częściej też wybierane są obcasy wyższe i smuklejsze niż w tańcach „latin”. Nierzadko dla własnej wygody panie tańczą w jazzówkach lub inny prostych, sznurowanych butach dających więcej komfortu niż klasyczne buty na obcasach.

Zarówno w butach do salsy, jak i do tańców latynoamerykańskich podeszwa jest przeważnie wykonana ze skóry welurowej (tzw. łosiówki). Ułatwia ona poślizg oraz wykonywanie obrotów na dobrze stępionym parkiecie. Nie zawsze jednak łosiówka będzie najlepszym wyborem.

- Specyfika salsy powoduje, że często tańczy się ją nie na dobrym parkiecie, ale na deskach lub płytkach ceramicznych – mówi Piotr Brożek. – Na deskach welur szybciej się przetrze a na płytkach poślizg będzie zbyt duży. Dlatego bardzo często takie podeszwy podkleja się cienką warstwą gumy lub wykonuje z tego materiału całą podeszwę – dodaje.

Buty do tańców standardowych

Inaczej niż w przypadku kobiet, mężczyźni kupujący pierwsze buty taneczne powinni brać pod uwagę obuwie do tańców standardowych (fokstrot, walc wiedeński, walc angielski, tango i quickstep). Uznawane jest ono za bardziej uniwersalne.

Z kolei dla pań będą to zazwyczaj buty drugiego wyboru, kupowane z myślą o startach w turniejach, ponieważ podczas treningów buty typu „latin” będą wystarczająco dobre.

Buty do tańców standardowych mają postać klasycznych czółenek, które zakłada się do długiej sukni. Obuwie to ma zakryte palce, zakryte pięty, podeszwy z łosiówki i najczęściej jest pokryte satyną. Powinno mieć pasek do zapinania w podbiciu. Obcasy w standardzie są zazwyczaj nieco niższe niż do łaciny – nie powinny być wyższe niż 2,5 cala (7 cm).

Jeśli kobieta tańczy amatorsko, a nie chce używać butów typu „latin”, może zdecydować się na buty określane jako „półstandard” – łączą one cechy butów do tańców latynoamerykańskich oraz do tańców standardowych.

- Buty takie są dobre dla pań lubiących buty lżejsze optycznie od tradycyjnych czółenek, ale z zakrytymi noskami. Często ten typ wykorzystuje się w salsie, rzadziej w tangu. W takim obuwiu nie tańczy się jednaj turniejowo – podkreśla przedstawiciel Sensatiano.

Warto zwrócić uwagę, że przy mierzeniu butów do tańców standardowych, palce przy obciążonej stopie nie mogą dotykać wewnętrznych zakończeń czubków buta. Jeśli zabraknie odrobiny wolnego miejsca, w czasie tańca palce będą uciskane.

Buty do tanga

Choć tango zalicza się do tańców standardowych, buty do tanga stanowią oddzielną kategorię. Wyróżniają się podobnie jak sam taniec, a często też jak ludzie w tym tańcu zakochani.

Stylistyka takiego obuwia nawiązuje do klasycznych butów wizytowych – są one zazwyczaj eleganckie, choć z nutką szaleństwa nadającą im zmysłowości. Klasycznym połączeniem jest tutaj czerń i czerwień. Buty taneczne do tanga poznamy także po wysokich, lakierowanych szpilkach – elementach częstych, choć nieobowiązkowych.

Milongi, czyli imprezy, na których tańczy się tango, zazwyczaj są organizowane wieczorową porą, a oświetlenie na nich jest stonowane. Kontrastujące ze sobą, żywe kolory obuwia są więc uzasadnione – pozwalają zauważyć pracę stóp w tańcu także przy słabym oświetleniu.

Choć panowie często zmieniają podczas tańca partnerki, bardzo często nawiązują kolorystycznie do strojów pań, z którymi pojawili się na imprezie. Zresztą, również fasony męskich butów są w przypadku tanga bardziej oryginalne niż inne buty taneczne.

- Praca stóp w tangu jest inna niż np. w tańcu latynoamerykańskim, dlatego często używa się butów na podeszwie ze sztywnej skóry podeszwowej – wyjaśnia Piotr Brożek.

Buty ślubno-taneczne na wesele

Obuwie ślubno-taneczne to rozwiązanie hybrydowe, łączące najlepsze cechy obuwia stricte tanecznego z obuwiem wizytowym.

W zwykłym obuwiu wizytowym zazwyczaj źle się tańczy. Ale buty taneczne też mogą nie być odpowiednie na wesele. Zwykły taniec towarzyski trwa nie więcej niż kilka godzin, podczas gdy w butach ślubnych można spędzić nawet kilkanaście godzin! To wielkie wyzwanie dla stóp oraz… producentów butów.

- Wymagania co do obuwia ślubnego są zdecydowanie wyższe. Dobrze jest zastosować miękką, lecz gumowaną podeszwę, która poprawi stabilność obuwia i umożliwi wychodzenie w takich butach na zewnątrz – mówi Piotr Brożek. – Taka podeszwa dobrze sprawdzi się na gorszym parkiecie lub innych, niezbyt dobrze stępionych podłożach, takich jak płytki lub panele – dodaje.

Poza tym w obuwiu ślubno-tanecznym wykorzystuje się materiały lepiej pochłaniające pot a także elementy konstrukcyjne, które podwyższają komfort i zmniejszają zmęczenie stóp (np. miękkie, amortyzujące wyściółki i wkładki). Są to dodatki, których nie spotkamy ani w typowym obuwiu wizytowym, ani w butach tanecznych.

Wybór butów do tańca nie może być więc przypadkowy. Warto się nad nim dłużej zastanowić, by dobrać obuwie odpowiednio do rodzaju aktywności oraz miejsc, w jakich będzie używane. Buty doskonałe na turniej odbywający się na profesjonalnym parkiecie nie sprawdzą się równie dobrze podczas milongi organizowanej na deskach. Odpowiedni materiał, odpowiednia podeszwa oraz komfortowe dopasowanie do stopy, to podstawy, które należy zawsze brać pod uwagę przed zakupem butów do tańca.

Nadesłał:

empemedia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl