Wykończenie mieszkania z rynku pierwotnego – o czym pamiętać, na co zwracać uwagę?


2019-03-01
Kupno wymarzonego mieszkania to jeszcze nie wszystko. Po sfinalizowaniu formalności i otrzymaniu kluczy od dewelopera następuje ostatni, niezwykle pracochłonny etap, czyli prace wykończeniowe.


Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na powierzenie wszystkich zadań profesjonalnym firmom, czy część z nich zdecydujemy się wykonać samodzielnie, to idealny moment na to, aby w pełni dostosować lokal do indywidualnych preferencji i wykorzystać nowoczesne rozwiązania, dzięki którym mieszkanie będzie nie tylko piękne, ale również funkcjonalne.

Jak wynika ze statystyk, zdecydowana większość Polaków kupujących mieszkania na rynku pierwotnym decyduje się odbiór mieszkania w stanie deweloperskim. Taka opcja pozwala na znaczne oszczędności w stosunku do wykończenia „pod klucz”, przede wszystkim umożliwia jednak wybór spersonalizowanych rozwiązań, idealnie pasujących zarówno do konkretnego projektu, jak i oczekiwań przyszłych mieszkańców. – Klienci coraz częściej poszukują nieszablonowych propozycji, które z jednej strony będą atrakcyjne pod względem wizualnym, z drugiej pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni – mówi Marcin Sałek, koordynator działu konstrukcyjnego w GTV – idealnym rozwiązaniem są systemy przesuwne: dzięki nim możliwe staje się wygospodarowanie dodatkowego miejsca nawet w najmniejszych mieszkaniach.

Pomysł na mieszkanie

W większości przypadków stan deweloperski oznacza minimum niezbędne do wykonania dalszych prac. Ściany są najczęściej otynkowane lub pomalowane na biało, posadzki wykonane z betonowej wylewki, a instalacja elektryczna poprowadzona do gniazdek i podstawowych punktów świetlnych. Możemy spodziewać się również grzejników, parapetów wewnętrznych i drzwi wejściowych, w łazience z kolei powinniśmy zastać przyłącza do instalacji wodno-kanalizacyjnej. W praktyce oznacza to niemal zupełną pustkę, która dopiero czeka na zapełnienie. W ramach prac wykończeniowych trzeba będzie przewidzieć montaż drzwi i podłóg, urządzenie kuchni i łazienki, aranżację mebli oraz malowanie ścian. Ten stan ma olbrzymią zaletę: to idealna baza do planowania przestrzeni i urządzania mieszkania od podstaw. W przyszłości nawet kapitalny remont nie da nam tyle swobody działania.

Minimum przestrzeni – maksimum użyteczności

Największy problem z urządzaniem mieszkania mają oczywiście właściciele mniejszych lokali. Tymczasem – szczególnie w dużych aglomeracjach – bardzo dużą popularnością na rynku pierwotnym cieszą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe, które przekonują klientów zwłaszcza niższą ceną. – Mała przestrzeń nie musi oznaczać jednak problemu z przechowywaniem rzeczy – przekonuje Marcin Sałek – dzięki systemom przesuwnym zamontowanym już na etapie prac wykończeniowych szafy i szafki można praktycznie ukryć przed wzrokiem gości, w łatwy sposób można również wykorzystać wnęki czy skosy, które pozornie wydają się nie mieć zastosowania. Właściciele mniejszych mieszkań nie są więc skazani na masywne meble „pożerające przestrzeń”, mogą cieszyć się funkcjonalnością bez konieczności rezygnacji z wysokiej estetyki – System Overline Plus pozwala na stworzenie pojemnej szafy z drzwiami przesuwnymi, gwarantującej łatwy dostęp do przechowywanych rzeczy. Jednocześnie, dzięki minimalnej widoczności okuć i eleganckiemu wykonaniu, optycznie powiększa pomieszczenie – dodaje Marcin Sałek.

Wymarzona kuchnia

Osoby decydujące się na samodzielne wykończenie mieszkania będą musiały stworzyć od podstaw także kuchnię – to szczególne pomieszczenie, które powinno zagwarantować maksimum funkcjonalności. Kluczową rolę odgrywają w nim rzecz jasna meble – dobrze dobrany system pozwoli na ukrycie sprzętów kuchennych i łatwy dostęp do tego, co będzie potrzebne w trakcie gotowania. – W aranżacji kuchni najważniejsze jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni i dostosowanie układu mebli do potrzeb konkretnego klienta – przekonuje Marcin Sałek – odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest system Modern Box, który umożliwia stworzenie różnorodnych aranżacji i zagospodarowanie nawet najmniejszej przestrzeni – tak jak tej pod piekarnikiem. Za jego zastosowaniem przemawia również łatwy montaż i szereg udogodnień, takich jak system cichego domykania czy pełnego wysuwu szuflad.

Oświetlenie

Pamiętajmy, że w większości przypadków deweloper przygotuje jedynie podstawowe punkty świetlne. Odpowiedzialność za stworzenie odpowiedniego i energooszczędnego oświetlenia spoczywa więc na nas. Przede wszystkim warto zainteresować się nowoczesnymi rozwiązaniami, które zagwarantują nie tylko wysoki komfort, ale również oszczędności i zgodność ze standardami ekologicznymi. Obecnie największą popularnością cieszy się oświetlenie LED – żarówki tego typu posłużą nam nawet przez 40000 godzin, przy tym są energooszczędne i bardzo estetyczne. – Warto zainteresować się również możliwością zastosowania włączników bezdotykowych, które oświetlą pomieszczenie automatycznie po otworzeniu drzwi. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się zwłaszcza w garderobach lub spiżarkach – dodaje Marcin Sałek. Dobrze dobrane oświetlenie pomoże także wyeksponować walory estetyczne projektu: taśmy LED mogą delikatnie podświetlić wnętrze szafek, co będzie nie tylko bardzo funkcjonalną, ale również atrakcyjną wizualnie propozycją.

Nadesłał:

AZ_2018

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl