Z ROCKWOOL ocieplenie poddasza użytkowego jest szybkie, łatwe i trwałe


Z ROCKWOOL ocieplenie poddasza użytkowego jest szybkie, łatwe i trwałe
2016-09-23
W Polsce w domach jednorodzinnych najczęściej występują dachy skośne, pod którymi często znajduje się dodatkowa powierzchnia użytkowa. Dlatego dach powinien być odpowiednio zaizolowany. Przeprowadzanie prac ociepleniowych na poddaszach może być szybkie i łatwe - podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Dachy skośne występują w konstrukcjach różnego typu – układ materiałów stosowanych w połaci dachu różnicuje je ze względu na sposób odprowadzania pary wodnej wytworzonej przez mieszkańców i przenikającej z pomieszczeń poddasza na zewnątrz.

 

Poddasze użytkowe z wiatroizolacją

 

Z tego typu poddaszem mamy do czynienia, gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalności. W takim przypadku odprowadzanie pary wodnej z pomieszczeń odbywa się przez szczelinę między wiatroizolacją a pokryciem dachu. W przypadku takiego pokrycia należy koniecznie pamiętać o wykonaniu szczeliny wentylacyjnej o grubości kontrłaty, 2-3 cm nad folią wiatroizolacyjną, ale pod pokryciem dachowym. Wlot powietrza do szczeliny powinien znajdować się nad rynną, przez tzw. wróblówkę, a wylot w kalenicy.

 

Poddasze użytkowe z pełnym deskowaniem

 

Taki rodzaj poddasza występuje, gdy pokrycie dachowe, np. papa, ułożone jest na deskowaniu pełnym lub gdy na krokwiach zamontowana jest folia wiatroizolacyjna wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności lub papa. Przy tego typu poddaszu należy zawsze wykonać szczelinę wentylacyjną o grubości 3-6 cm, między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia.  Warto również wykonać  ruszt ze sznurka, poniżej folii wiatroizolacyjnej albo deskowania, aby materiał izolacyjny nie zatkał szczeliny. Wloty powietrza powinny znajdować się pod okapem oraz w kalenicy.

 

Przy wykonywaniu ociepleń obu typów dachu zalecane jest wykonywanie izolacji w dwóch warstwach – aby zapewnić jego trwałość i szczelność na lata. Zgodnie ze standardem ROCKWOOL optymalne ocieplenie poddasza powinno być wykonane w dwóch warstwach i mieć grubość 35 cm. Pierwsza warstwa ocieplenia układana jest między krokwiami poddasza. Tutaj najlepiej sprawdzą się maty z wełny skalnej (TOPROCK SUPER lub MEGAROCK PLUS). Dzięki swojej gęstości zachowują sprężystość, co przekłada się na łatwość montażu. Klinują się same między krokwiami i nie wymagają dodatkowego mocowania. Dzięki sprężystości skalnej wełny ROCKWOOL łatwo można uzyskać szczelną i ciągłą izolację. Trzeba pamiętać jednak, że drewniane elementy nośne więźby dachowej (krokwie, jętki, kleszcze) tworzą liniowe mostki termiczne, dlatego konieczne jest zastosowanie drugiej warstwy ocieplenia. Wierzchnia warstwa powinna być wykonana z płyt z wełny skalnej (SUPERROCK lub ROCKMIN PLUS), które osłonią całą izolację i zagwarantują jej szczelność i ciągłość. Przed zabudową z płyt gipsowo-kartonowych do profili metalowych dla zwiększenia komfortu mikroklimatu wnętrza stosuje się aktywną paroizolację ROCKTECT Intello Climate Plus.

 

Wełna skalna to optymalne rozwiązanie dla poddaszy. Dzięki dużej gęstości produkty z niej wykonane poza izolacyjnością termiczną gwarantują doskonałą izolacyjność akustyczną – pochłaniają hałas z zewnątrz oraz zachowują stabilność wymiarową przez długie lata. Dodatkowo produkty te posiadają najwyższą klasę reakcji na ogień – A1. Zapewnia to poprawę poziomu biernego zabezpieczenia pożarowego konstrukcji dachowej.

 

Porada eksperta:

 

Ze względu na poprawność działania systemów wentylacji mechanicznej i sprawność odzysku ciepła w tych systemach, w budynkach w nią wyposażonych należy zapewnić szczelność powietrzną obudowy budynku między innymi stosując aktywną paroizolację ROCKTECT Intello Climate Plus we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu. Wówczas należy szczególnie zadbać o szczelność połączeń przy zastosowaniu taśm uszczelniających ROCKTECT Twinline oraz masy klejąco-uszczelniająca ROCKTECT Multikit. Zmienny opór dyfuzyjny folii paraizolacyjnej zapewnia regulację wilgotności pomieszczeń. 

Tomasz Kwiatkowski,

Doradca Techniczny, ROCKWOOL Polska

Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl