Za nami kolejna edycja Climathonu
Aplikacja do monitorowania oszczędzania energii elektrycznej oraz deszczowy ogród – oto zwycięskie pomysły tegorocznej edycji Climathonu w Warszawie i Krakowie.
Przez jedną dobę mieszkańcy wspólnie z ekspertami opracowywali rozwiązania, które mogą pomóc metropoliom w codziennej walce z problemami spowodowanymi zmianami klimatycznymi.
W tym roku w warszawskiej siedzibie HubHub debatowano na temat smart city, czyli budowy elementów inteligentnej infrastruktury miejskiej oraz elektromobliności. Wydarzenie podzielone zostało na dwie części – wykładową oraz warsztatową. Wśród prezentujących gości pojawili się dr inż. Anna Gayer, ekspertka ds. pomiarów zanieczyszczeń powietrza, związana z Politechniką Warszawską, ratownik Sergio Omar Flores Mendez, który opowiadał o inteligentnych budynkach pozwalających przetrwać katastrofę, dr Paweł Krawczyk z Politechniki Warszawskiej z wykładem na temat sprawności energetycznej oraz Jacek Godlewski z Orange Polska, który tłumaczył wyzwania związane z internetem rzeczy.
Po części wykładowej uczestnicy podzielili się na trzy grupy, których zadaniem było opracowanie kreatywnych pomysłów na zniwelowanie skutków zmian klimatycznych. Rozwiązania, zgodnie z tegorocznym warszawskim wyzwaniem, miały wpisywać się w tematykę inteligentnych miast oraz elektromobilności i przyczynić się do zwiększenia jakości życia w metropoliach.
Co roku jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni pomysłowością i zaangażowaniem uczestników Climathonu – mówi Joanna Sabat z polskiego oddziału Climate-KIC. Liczymy na to, że wypracowane podczas tych 24 godzin rozwiązania uda się zaimplementować i faktycznie pomogą one miastom zwalczać skutki zmian klimatycznych, zwłaszcza, że za 70% globalnej emisji dwutlenku węgla odpowiadają właśnie miasta. Nie zapominajmy także, że zgodnie z przewidywaniami do 2050 roku ma w nich mieszkać aż 70% światowej populacji – dodaje.
Stołecznemu jury najbardziej spodobała się studencka idea aplikacji monitorującej ilość zużytej energii elektrycznej oraz pozwalającej ją oszczędzać. Autorzy pomysłu zaproponowali także zastosowanie w aplikacji elementu grywalizacji – jej posiadacze mogliby konkurować ze swoimi znajomymi, starając się zaoszczędzić jak najwięcej energii. Zebrane w ten sposób pieniądze mogłyby później zostać zainwestowane w firmy działające na rzecz ekologii.
Równie ciekawie wyglądało spotkanie w Krakowie, które upłynęło pod hasłem „Kreatywnie dla klimatu”. W stolicy Małopolski wygrał pomysł deszczowego ogrodu, który ma za zadanie ograniczać odpływ wód opadowych do kanalizacji, równocześnie pomagając dbać o rośliny w trakcie suszy. Wiadomo już, że pilotażowy ogród deszczowy powstanie niebawem w Krakowie. Dla mieszkańców przygotowany zostanie także instruktaż, który powili im budować własne ogrody.
Climathon to globalny ruch na rzecz rozwiązywania problemów klimatycznych zainicjowany przez organizację Climate-KIC. Co roku, przez 24 godziny, aktywiści, urzędnicy, naukowcy oraz wszyscy ci, dla których ważna jest przyszłość naszej planety, łączą siły, aby poszukiwać rozwiązań codziennych problemów związanych z ochroną środowiska i ze zrównoważonym rozwojem metropolii. W ubiegłym roku w projekcie wzięło udział ponad 100 miast z 44 krajów. Tegoroczna edycja była jeszcze większa – do akcji przyłączyło się 179 miast z 60 krajów.
Warszawska edycja Climathonu została zorganizowana przez Climate-KIC przy współpracy z Urzędem Miasta Warszawy, Kapitechem oraz Instytutem Nauk Geograficznych PAN. Za przygotowanie krakowskiej odsłony wydarzenia odpowiadała Fundacja Aeris Futuro we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Nadesłał:
HKStrategiesPL
|