Zainteresowania w CV - kiedy są dobrze postrzegane?


2015-10-19
Rubryka “Hobby” zwykle znajduje się na samym końcu CV. Większość z nas sądzi więc, że rekruterzy w ogóle nie zwracają na nią uwagi. Wiedzą oni jednak, że zainteresowania mogą wiele powiedzieć o człowieku, którego chcą zatrudnić.

Rzeczywistość

Wpisywanie w CV zainteresowań, o których nie mamy w ogóle pojęcia, sprawi, że rozmawiająca z nami osoba szybko to wyłapie. Zawsze też może się zdarzyć, że rekruter będzie podzielał nasze “hobby” i zechce o nim porozmawiać. Jeżeli więc chcemy zamieścić w CV jakiekolwiek zainteresowania tylko po to, by “dobrze wyglądały”, zastanówmy się, jak zareagujemy na dotyczące ich pytania.

Rozwój

Według rekruterów hobby powinno być rozwojowe. Oznacza to, że zajęcie, któremu oddajemy się po godzinach pracy, ma nas w jakiś sposób wzbogacać: w umiejętności miękkie albo twarde. Prawdą jest stwierdzenie, że uczymy się całe życie - i dobre zainteresowania odzwierciedlają nasz pęd do wiedzy.

Przebywanie z innymi

Naprawdę wartościowe dla rekrutera hobby to takie, które umożliwia nam przebywanie z innymi ludźmi. Dzięki temu jesteśmy bowiem bardziej zgodni i nastawieni na pracę w grupie, potrafimy dogadać się z innymi, aby projekt lub wyzwanie doprowadzić do końca. Przyszli pracodawcy widzą, że jesteśmy w stanie efektywnie działać w zespole.

Wiedza branżowa

Wymarzonym pracownikiem dla firmy jest osoba o zainteresowaniach bliźniaczo podobnych do branży, w której wykonuje praca informatyk. Osoba ta może interesować się najnowszymi wersjami oprogramowań, opiekun klienta - rozwojem osobistym, architekt - rozwiązaniami urbanistycznymi. Nie zawsze jednak hobby musi dokładnie odzwierciedlać branżę. Wystarczy zainteresowanie jednym, drobnym tematem lub gałęzią biznesu - w oczach rekrutera nawet to będzie poczytane za plus.

Teraźniejszość

Hobby, które wpisujemy do CV, powinno odnosić się do teraźniejszości. Unikajmy więc zamieszczania w dokumencie zainteresowań sprzed kilku lat, tylko dlatego, że obecnie nie mamy czego wpisać. Rekruter szybko zorientuje się, że podkolorowaliśmy rzeczywistość i może nie uwierzyć w inne informacje lub uznać nas za nieciekawą osobę.

Zanim wpiszemy cokolwiek do rubryki “Hobby”, warto zastanowić się, czy zainteresowanie to spełnia powyższe kryteria. Jeśli nie, lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie pustego pola. Możemy przecież wciąż poszukiwać tego, co pochłonie nas całkowicie - oczywiście poza podejmowaną pracą.


Nadesłał:

Kasiamer

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl