Zakup mieszkania z licytacji komorniczej


Zakup mieszkania z licytacji komorniczej
2016-03-22
Kupno mieszkania z licytacji komorniczej bywa bardzo opłacalne, często można je kupić poniżej wartości rynkowej. Można wyróżnić dwa sposoby wyszukiwania ofert, które uważane są za jedne z najbardziej korzystne.

Wyróżniamy wyszukiwanie za pomocą Internetu, gdzie publikowane są one na stronie Krajowej Rady Komorniczej (gdzie możemy zapisać się na subskrypcję, określając nasze wymagania) czy też w ogłoszeniach w lokalnej prasie, urzędach gminy, sądach, również komornicy publikują obwieszczenia na swoich stronach internetowych.

Informacje o licytowanych lokalach można znaleźć na stronach: http://www.komunikaty.pl  oraz http://www.licytacje.komornik.pl/, oferują one możliwość wyboru m. in. miejscowości, ceny, powierzchni mieszkań, co znacznie ułatwia znalezienie interesującej nas nieruchomości.

Ogłoszenia powinny zawierać takie informacje jak:

 - dane dotyczące nieruchomości, a więc jej powierzchnia, lokalizacja, numer księgi wieczystej (o ile taką posiada), cenę nieruchomości oraz cenę wywoławczą lokalu,

 - informacje o wysokości rękojmi oraz terminie jej uiszczenia. Rękojmię zobowiązana jest wpłacić osoba, chcąca wziąć udział w licytacji,

 - termin posiedzenia licytacyjnego,

 - termin wyznaczony przez komornika, w którym można oglądać mieszkanie.

Komornik przygotowując nieruchomość do licytacji, przesyła do ksiąg wieczystych wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji oraz dokonuje zajęcia nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy dokonuje oszacowania nieruchomości. Po tych czynnościach, co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem, komornik ogłasza o licytacji przez publiczne obwieszczenie.

Kolejnym krokiem, przybliżającym nas do nabycia nieruchomości jest złożenie rękojmi w wysokości jednej dziesiątej części sumy oszacowania. W przypadku wygrania licytacji rękojmia ulega zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży, a pozostałym licytującym jest zwracana. Nabycie nieruchomość i nie zapłacenie jej ceny w wyznaczonym terminie powoduje utratę rękojmi.

Mieszkanie licytowane może być więcej niż raz, jeśli nie znajdzie się osoba chętna na jego zakup. Podczas pierwszej licytacji, ceną wywoławczą jest kwota stanowiąca 70 procent rynkowej wartości mieszkania. Przy kolejnej licytacji, suma ta zmniejsza się o 10 % i wynosi już 60 procent ceny rynkowej. Jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu postępowanie egzekucyjne umarza się i nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie roku.

Licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego, obecność tylko jednego licytanta wystarcza do odbycia licytacji.  Na wstępie komornik podaje najważniejsze dane dotyczące licytacji oraz jej przedmiotu, a następnie uczestnicy zgłaszają swoje propozycje ceny za nieruchomość. Takie zgłoszenie nie może być niższe niż jeden procent ceny wywołania.

Ogłoszenie zwycięzcy następuje po trzykrotnym obwieszczeniu przez komornika aktualnie obowiązującej ceny oraz informacji, iż po trzecim jej odczytaniu, dalsza licytacja nie będzie już możliwa, jest to postanowienie o przybiciu.

 Po spełnieniu tych wymogów, komornik zamyka licytację i obwieszcza, który z licytujących zaoferował najwyższą cenę. Orzeczenie takie może być wydane i ogłoszone na tym samym posiedzeniu, na którym prowadzono licytację bądź też wydane w terminie późniejszym. Postanowienie o przysądzeniu własności zostaje wydane dopiero po spełnieniu warunków licytacyjnych, a więc przede wszystkim wpłacenia ceny za nieruchomość na wezwanie sądu.  Od chwili uprawomocnienia takiego postanowienia możemy już uważać się za właściciela nieruchomości.

Po uprawomocnieniu się postanowienia sąd wzywa nabywcę, aby w ciągu dwóch tygodni złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi. Na wniosek nabywcy sąd może oznaczyć dłuższy termin zapłaty ceny nie przekraczający jednak miesiąca.

Od chwili uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości, następuje też wykreślenie wszystkich hipotek obciążających nieruchomość.  Po otrzymaniu orzeczenia o przysądzeniu własności, można zwrócić się o wpis do księgi wieczystej o prawie własności. Warto wspomnieć o tym, że nabycie lokalu mieszkalnego drogą licytacji podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych, wyjątkiem jest nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zakup mieszkania z licytacji nie skomplikowany pod warunkiem poznania pewnych procedur oraz obowiązków wynikających z przebiegu licytacji.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://www.karpatia.net.pl/ 

Nadesłał:

Aleksandra.Sana

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl