Zanim rozpocznie się prawdziwe lato zabezpiecz swój dom i domowników przed upałem!


Zanim rozpocznie się prawdziwe lato zabezpiecz swój dom i domowników przed upałem!
2016-07-08
Lato i wakacje w pełni, a wkrótce pojawią się również upały. Co jednak, gdy przyjemna aura na zewnątrz zmienia się w upał wewnątrz domu? Jest jednak na to lekarstwo. Odpowiedzią na żar z nieba może być izolacja termiczna poddasza, która zabezpieczy dach przed nadmiernym nagrzewaniem.

Dach w domu jest tą częścią, która jest najbardziej narażona na działanie warunków atmosferycznych – w tym działanie promieni słonecznych. Nieprzypadkowo kolektory słoneczne w budynkach montuje się najczęściej na dachu. Latem mocno przegrzane pokrycie dachowe oddaje ciepło do wnętrza budynku, dlatego zwłaszcza w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu można czuć się jak w saunie. Jeśli jednak podejmiemy odpowiednie kroki zaradcze, zyskamy potrójnie – upragniony chłód w miesiącach wakacyjnych, przyjemne ciepło gdy powróci zima oraz ochronę przed hałasem przez cały rok.

Ochłodzenie przez docieplenie – paradoks, który działa

Chociaż wydaje się to absurdalnym pomysłem, ale właśnie dzięki odpowiedniemu dociepleniu poddasza zapewnimy sobie przyjemny chłód w domu nawet podczas największych upałów. Odpowiednio izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale również zabezpieczamy się przed nagrzewaniem się powietrza wewnątrz domu w trakcie letnich miesięcy. – Warto pamiętać, że  przegrzany dach powoduje problemy z upałem wewnątrz domu nie tylko na poddaszu, ale także na pozostałych kondygnacjach. Gorące powietrze cyrkuluje, sprawiając, że temperatura w całym domu jest daleka od optymalnej. Dlatego warto podjąć prosty krok – wykonać izolację termiczną poddasza, aby cieszyć się komfortem termicznym w całym domu, o każdej porze roku. Ocieplenie o odpowiedniej grubości zimą zapobiega bowiem utratom ciepła i pomaga znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Latem kluczowe jest to, by nie dopuszczać do dostania się gorącego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia, poprzez np. otwieranie okien. – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL.

Bezpieczeństwo i komfort akustyczny w prezencie

Prawidłowo wykonana izolacja, przy użyciu dobrych jakościowo materiałów to rozwiązanie, które przez lata zagwarantuje nam optymalną temperaturę w domu, bez względu na porę roku. Odpowiednio izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale również zabezpieczamy się przed nagrzewaniem się powietrza wewnątrz w trakcie lata. Dobrze zamontowana izolacja powinna być przede wszystkim szczelna i wykonana z odpowiednio dobranych materiałów. W przypadku konstrukcji dachowych warto zwrócić uwagę, by izolacja była sprężysta i niepalna. Dlatego ważny jest dobór materiału o dużej gęstości – dzięki temu ocieplenie szczelnie wypełnia przestrzenie między krokwiami, niwelując mostki termiczne, a także ochrania drewniane elementy konstrukcyjne przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Materiały o mniejszej gęstości nie dają już takiej gwarancji trwałości i bezpieczeństwa.

Właśnie te cechy posiada wełna skalna, która obok odporności na ogień, trwałości i sprężystości, poprawia również komfort akustyczny pomieszczeń. Dzięki temu domownicy, zwłaszcza ci zamieszkujący pomieszczenia na poddaszu, mają zagwarantowaną ciszę i spokój, nawet gdy za oknem wieje wiatr czy pada deszcz lub śnieg. Odpowiednio dobrana wełna skalna jest także odporna na wilgoć i paroprzepuszczalna. Dzięki temu nie ma ryzyka powstawania na poddaszu zawilgoceń, które mogą doprowadzić do rozwoju pleśni lub grzybów, a także nie ma wówczas ryzyka, że wilgoć wpłynie negatywnie na drewniane elementy konstrukcji dachu.

Na poprawę izolacyjności dachu można zdecydować się jeszcze w trakcie budowy bądź podczas termomodernizacji domu – nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o komfort termiczny w domu. Ocieplenie dachu można wykonywać o każdej porze roku, jednak warto pomyśleć o tym już teraz, aby latem korzystać z przyjemnego chłodu, a już od kolejnego sezonu grzewczego móc podliczać oszczędności na ogrzewaniu.

Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl