Zapalenie skóry z powodu radioterapii


Zapalenie skóry z powodu radioterapii
2016-09-12
Radioterapia, niszcząca komórki nowotworowe, powodować może popromienne zapalenie skóry. Występują wówczas oparzenia, suchość, zaczerwienienie, świąd czy złuszczanie i pękanie naskórka.
Do zmniejszenia stanu zapalnego przyczynia się krem dla Pacjentów poddawanych radioterapii, który składa się z oleju lnianego i alantoiny.

Na czym polega radioterapia?
Radioterapia to najstarsza, po chirurgii, metoda leczenia chorób nowotworowych, która polega na szkodliwym wpływie, promieniowania jonizującego, na komórki i jądra komórkowe. Jednak niszczone są nie tylko komórki nowotworowe, ale również te zdrowe. Dlatego, aby jak najbardziej je chronić, całkowitą dawkę promieniowania, podaje się w wielu seansach (tzw. dawki frakcjonowane). Między kolejnymi seansami napromieniania, zdrowe komórki mogą się zregenerować i naprawić powstałe w nich uszkodzenia. Natomiast komórki nowotworowe nie potrafią tego robić tak sprawnie jak zdrowe i, gdy dostaną kolejną dawkę promieni, wówczas giną.

Popromienne zapalenie skóry.
Nastąpił wielki postęp techniki w sposobie dostarczania dawki do obszarów tarczowych, jak i ochronie narządów krytycznych. Jednak nie da się uniknąć szkodliwego wpływu na skórę, która niestety zawsze znajduje się w obszarze napromieniania. Dlatego radioterapia pociąga za sobą ryzyko wystąpienia popromiennego zapalenia skóry.

Dolegliwości odczynu popromiennego.
Odczyn wczesny I stopnia występuje po 5-20 dniach od naświetlania. Wówczas pojawia się rumień, który po kilku tygodniach przemija. Powoduje on przebarwienia i złuszczanie, a w obrębie skóry owłosionej głowy, niekiedy częściowe lub całkowite wyłysienie.

W odczynie II stopnia, który pojawia się kilka dni wcześniej niż I stopnia, oprócz rumienia występuje mniej lub bardziej nasilony obrzęk i pęcherze. Zmianom towarzyszy ból, a w obrębie skóry owłosionej pozostaje trwałe wyłysienie.

Odczyn III stopnia może wystąpić po kilku dniach po naświetlaniu. Rumieniowi i pęcherzom towarzyszą wówczas bardzo wolno gojące się, głębokie owrzodzenia, które utrzymują się nawet przez miesiące i lata.

Czynniki nasilające zapalenie.
Na stopień odczynu popromiennego wpływ ma:
- indywidualna promieniowrażliwość skóry
- choroby współistniejące (cukrzyca i niewydolność nerek)
- spożywanie alkoholu i palenie papierosów
- niedostateczny stopień odżywienia
- starszy wiek.

Najbardziej narażone obszary.
Większego uszkodzenia skóry pod wpływem promieniowania jonizującego spodziewać się należy w miejscach, gdzie:
- stykają się dwie powierzchnie skóry (krocze, pierś)
- naskórek jest cienki (twarz, krocze, pacha)
- skóra przylega do kości
- integralność skóry została już przerwana przez wcześniejsze operacje, oparzenia czy inne urazy.

Olej lniany regeneruje skórę.
Regenerację nie tylko naskórka, ale i skóry właściwej, przyspiesza olej lniany. Podstawą jego budowy są Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (nazywane witaminą F), gdyż w ponad 50% składa się z kwasu linolenowego (omega-3), w 15% z linolowego (omega-6), a w 15% z oleinowego (omega-9). Poza tym zawiera witaminę E (tokoferol), czyli przeciwutleniacz. Zawarte w nim powyższe witaminy wpływają kojąco na skórę, która ma tendencję do zapaleń i chorób.

Krem łagodzący przy radioterapii.
W Polsce dostępny jest preparat łagodzący AQUASTOP® RADIOTERAPIA, który składa się z oleju lnianego i alantoiny. Nie zawiera wody, kompozycji zapachowych, ani barwników. Przeznaczony jest do ochrony skóry w trakcie trwania radioterapii i po jej zakończeniu.

Preparat ogranicza popromienne uszkodzenia skóry takie jak: oparzenia, suchość, zaczerwienienie, świąd, złuszczanie i pękanie naskórka. Nie tylko natłuszcza skórę, gdyż tworzy na jej powierzchni ochronny filtr, dzięki czemu zabezpiecza również przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych. W efekcie przyspiesza gojenie, wygładza i regeneruje uszkodzoną skórę.

W badaniu kremu wzięli udział Pacjenci Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, którzy byli poddawani radioterapii. Wyniki wykazały, iż AQUASTOP® RADIOTERAPIA przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego, ogranicza popromienne uszkodzenie skóry, a także przyspiesza jej gojenie, wydatnie poprawiając ogólne samopoczucie Pacjentów. Poza tym stwierdzono, iż dobrze się wchłania i łatwo rozsmarowuje.

Link do zakładki nt. produktu http://ziololek.pl/produkt/aquastop-radioterapia/

Nadesłał:

agencja_pyry

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl