Zasady skutecznej impregnacji drewna


Zasady skutecznej impregnacji drewna
2023-04-28
Drewniana mała architektura to ozdoba ogrodu czy działki, a jednocześnie funkcjonalny element, który pozwala w pełni korzystać z uroków przydomowej przestrzeni. Drewniana pergola, domek na drzewie czy meble tarasowe są jednak narażone na szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Wiosną są to nie tylko woda i ujemne temperatury, bo przymrozki wciąż się zdarzają, ale też coraz mocniej operujące słońce. W efekcie drewno poddawane działaniu temperatury i wody na zmianę puchnie i kurczy się, a na jego powierzchni pojawiają się odbarwienia i pęknięcia. W te zaś jeszcze szybciej wnikają szkodniki, pleśnie i inne mikroorganizmy. Skutecznym przeciwdziałaniem temu zjawisku będzie regularna impregnacja.

Zaimpregnowane meble ogrodowe, płoty czy altanka będą cieszyć oczy i służyć przez wiele lat. Jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Podstawą jest to, że drewno należy pielęgnować jeszcze na długo zanim pojawią się pierwsze oznaki upływu czasu i jego niszczenia. Impregnację przeprowadza się też przy odpowiedniej temperaturze - nie może być ani za zimno, ani zbyt upalnie. Dlatego wiosna to bardzo dobry moment na tego typu prace, ważne, by temperatura utrzymywała się powyżej 5 stopni Celsjusza.

Kiedy już pogoda sprzyja i jesteśmy gotowi do przeprowadzenia impregnacji, należy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. To bardzo ważny etap, którego nie można pomijać, bo ma on bezpośredni wpływ na  wnikanie preparatu w drewno. Powierzchnię trzeba zatem dokładnie oczyścić, by usunąć zarówno powierzchniowe zabrudzenia, tłuszcz, kurz i ewentualną pleśń. Należy również pozbyć się pozostałości produktów, którymi wcześniej drewniany element został pokryty. Pozostawione resztki farby czy lakieru uniemożliwią prawidłowe zaimpregnowanie drewna. Kolejny krokiem po odtłuszczeniu i przeszlifowaniu jest dokładne odpylenie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z surowym materiałem. Przed impregnacją, pozbawiona kory i łyka gładka oraz czysta powierzchnia powinna zostać zagruntowana, by zapewnić drewnu pełną odporność biologiczną. Przeznaczonym do tego celu środkiem jest Drewnochron Impregnat Grunt R, bezbarwny, głęboko penetrujący preparat, zapewniający skuteczną ochronę zarówno przed grzybami powodującymi siniznę i mikroorganizmami rozkładającymi drewno, a także  niszczącymi je owadami.

Na tak przygotowaną powierzchnię można nakładać preparat impregnujący. Należy to robić starannie, małymi porcjami, wcierając produkt wzdłuż słojów. Szczególną uwagę należy poświęcić zakończeniom i łączeniom elementów – w tych miejscach zazwyczaj potrzeba więcej preparatu. Liczba warstw i czas ich schnięcia zależą od rodzaju impregnatu i są określone w instrukcji. Niektóre impregnaty wymagają też ponownego przeszlifowania i odpylenia między poszczególnymi warstwami.

Jak długo trwa ochrona zaimpregnowanego drewna i jak często proces ten należy powtarzać? Zależnie od zastosowanego środka. Dobry preparat pozwala dokonywać impregnacji raz na kilka lat. Impregnat Eco & Protection marki Drewnochron zabezpiecza zarówno drewno krajowe jak i egzotyczne nawet przez 9 lat, jednocześnie pięknie podkreślając jego naturalny rysunek. W przypadku, kiedy do ochrony drewna np. tarasowego wybierzemy olej, wtedy, aby utrzymać je w dobrym stanie olejowanie powinno być powtarzane co najmniej raz w roku. Olej Drewnochron mający w swoim składzie olej tungowy, skutecznie zabezpieczy taras przed destrukcyjnym działaniem deszczu, słońca i skoków temperatury. Z jego pomocą można też zmienić kolor desek tarasowych, wybierając jeden z trzech naturalnych odcieni lub podkreślić jego dotychczasowe walory olejem w wersji bezbarwnej.

 

Więcej na temat produktów do impregnacji drewna można znaleźć na stronie https://drewnochron.pl/produkty

Nadesłał:

PractumConsulting

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl