Zmiana przeznaczenia nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego


2013-10-16
Plan zagospodarowania przestrzennego mówi nam o tym do czego może być wykorzystany dany teren i określa ewentualne warunki jego zabudowy. Wszelkie zmiany w takim dokumencie mogą wpływać na to jaką w obecnej chwili wartość ma określona nieruchomość.

W sytuacji gdy wartość nieruchomości ulega zmianie na niekorzyść właściciela, czego bezpośrednią przyczyną są zmiany dokonane w planie zagospodarowania przestrzennego, wówczas ma on prawo domagać się od gminy odszkodowania. Warunki takie są określone w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Pamiętajmy jednak, że z tego prawa możemy skorzystać tylko wtedy, gdy na skutek dokonanych zmian nie możemy korzystać z naszej nieruchomości na dotychczasowych zasadach, ponieważ jest to albo ograniczone, albo w ogóle niemożliwe. Samo ograniczenie wystarczy aby domagać się zadośćuczynienia. 

Rekompensaty możemy się domagać na trzy sposoby. Pierwsze to oczywiście wypłata odszkodowania. Innym wyjściem jest zażądanie aby gmina wykupiła taką nieruchomość, czy też jej część, na której nie możemy prowadzić dalszej działalności. W ostateczności też możemy domagać się zamiany takiej nieruchomości na inną, na której takich ograniczeń nie będzie. Od nas samych zależy na jaki sposób się zdecydujemy.

Jeśli jednak chcieliśmy sprzedać taką działkę w ciągu pięciu lat od wprowadzenia takich zmian, wówczas możemy domagać się aby gmina wypłaciła nam odszkodowanie będące różnicą w wartości takiej nieruchomości przed ograniczeniami i po nich. Wysokość takiej różnicy może nam wyliczyć biegły rzeczoznawca majątkowy z Warszawy.
Od momentu gdy złożymy wniosek o rekompensatę gmina ma sześć miesięcy aby się do niego ustosunkować, a za wszelkie opóźnienia powinna zapłacić odsetki.

Nadesłał:

slepowron

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl