13 pytań, które powinieneś zadać przed wyborem aluminiowej pergoli tarasowej
Jeśli planujesz zadaszyć taras aluminiową pergolą, masz na tę inwestycję przeznaczony określony budżet, zależy Ci na wysokiej jakości i bezpieczeństwie, zrób dokładne rozpoznanie rynku, bądź dociekliwy i nie daj się nabić w butelkę.
Większość aluminiowych zadaszeń tarasowych, które możesz znaleźć na zdjęciach w Internecie lub w folderach reklamowych, wygląda z pozoru identycznie, a ich konstrukcja jest raczej nieskomplikowana – geometryczna bryła i dach wykonany z lameli, poliwęglanu lub tkaniny.
Jak spośród szerokiej oferty wielu firm wybrać dobrej jakości pergolę, która z powodzeniem będzie służyć przez wiele lat, chroniąc taras skutecznie, zarówno przed słońcem, jak i deszczem? Taką, której nie zniszczy mocniejszy podmuch wiatru ani stała ekspozycja na zmienne warunki atmosferyczne?
W tym trudnym momencie decyzyjnym przychodzimy z pomocą, prezentując zestaw 13 pytań, które powinieneś zadać sprzedawcy, zanim podejmiesz decyzję o zakupie pergoli, aby zweryfikować jego wiarygodność oraz jakość oferowanego produktu i ocenić, czy jest wart żądanej ceny.
1. Jak długo sprzedawca działa na rynku zadaszeń tarasowych?
Aluminiowe pergole to na naszym rynku stosunkowo nowa propozycja. Jeszcze kilka lat temu pergola kojarzyła się raczej z drewnianą podporą na pnącza lub altanką ogrodową, a nie nowoczesnym zadaszeniem tarasowym. Sytuacja w ciągu ostatnich 2-3 lat uległa radykalnej zmianie, a firmy oferujące aluminiowe pergole tarasowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Przed wyborem wykonawcy zadaszenia koniecznie sprawdź zatem, jak długo funkcjonuje w branży i jakie ma doświadczenie. Zapytaj o portfolio i referencje, ilość zrealizowanych projektów, zobacz jego realizacje na zdjęciach. Jeśli to możliwe, poproś o skontaktowanie z klientami, którzy użytkują zamontowaną przez niego pergolę – będą najlepszymi recenzentami zarówno produktu, jak i jego montażu oraz obsługi na wszystkich etapach realizacji projektu.
2. Czy sprzedawca ma salon firmowy / showroom, w którym może zaprezentować pergole „na żywo”?
Większość aluminiowych pergoli na zdjęciach wygląda tak samo, w rzeczywistości może je różnić przepaść, zarówno pod względem jakości, trwałości, jak i funkcjonalności. Jeśli zależy Ci na zadaszeniu wysokiej jakości, koniecznie zobacz je na żywo, aby nie kupić „bubla” w luksusowej cenie. Stacjonarne biuro i możliwość prezentacji produktu, jego detali, dodatkowego wyposażenia, przetestowania jego działania, zwiększa wiarygodność sprzedawcy i pozwala upewnić się w słuszności wyboru.
3. Kto jest producentem pergoli?
To istotna kwestia, jeśli zależy Ci na jakości zadaszenia. Możesz wybrać pergolę renomowanej firmy, o wieloletnim doświadczeniu, specjalizującą się w projektowaniu tego typu zadaszeń, udoskonalaniu ich i testowaniu w różnych warunkach meteorologicznych. Taki wybór daje pewność, że będziesz cieszyć się długim i bezawaryjnym funkcjonowaniem pergoli, a w razie ewentualnych problemów producent weźmie za nie odpowiedzialność.
Jeśli jednak głównym kryterium wyboru pozostanie cena, możesz trafić na produkt składany przez przypadkową firmę z aluminiowych profili, kupowanych na kilogramy w Chinach lub Turcji. Być może zapłacisz niewiele, raczej jednak nie powinieneś oczekiwać wysokiej jakości, trwałości ani estetyki zadaszenia.
4. Jakiej gwarancji na zadaszenia udziela ich producent?
Aluminiowa pergola wysokiej jakości stanowi niemały wydatek, masz prawo oczekiwać, że bezawaryjnie będzie służyć Ci przez wiele lat. Koniecznie sprawdź, jakiej gwarancji udziela sprzedawca – nie tylko jak jest długa, ale co obejmuje. Czy zatem gwarancją objęta jest konstrukcja (jeśli nie są dobrze zaprojektowane łączenia, występują nieszczelności, elementy są montowane z zastosowaniem silikonu, a nie oryginalnych, dedykowanych uszczelek, istnieje ryzyko, że pod wpływem obciążenia wiatrem, pergola może się „rozejść”), czy podlega jej lakier (może odbarwić się, zmienić strukturę lub odpaść pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych) oraz elektronika (odpowiada np. za sterowanie dachem czy oświetleniem, aby bezawaryjnie funkcjonować w warunkach zewnętrznych, musi opierać się na podzespołach wysokiej jakości)? Oprócz sprawdzenia warunków gwarancji warto dowiedzieć się, jakie usługi (i na jakich zasadach finansowych) sprzedawca oferuje w ramach opieki posprzedażowej (np. serwis, regulacja, drobne usterki, czyszczenie rynien).
5. Czy pergola jest wodoszczelna?
To jeden z podstawowych parametrów, który powinieneś sprawdzić, jeśli chcesz korzystać z tarasu podczas deszczu i zależy Ci, by zadaszenie chroniło przed zmoknięciem jego wyposażenie. Koniecznie zapytaj, czy dany model był testowany przez producenta pod kątem przepuszczalności wody i czy sprzedawca daje gwarancję wodoszczelności, nawet przy intensywnych opadach. Jeśli tego nie sprawdzisz, może czekać Cię niemiła niespodzianka, gdy przy pierwszym deszczu okaże się, że Twoje zadaszenie pełni wyłącznie funkcję przeciwsłoneczną.
6. Jaka jest wytrzymałość pergoli na wiatr?
Tę kwestię szczególnie dokładnie powinni sprawdzić mieszkańcy terenów nadmorskich i górskich, narażonych na typowe dla tych rejonów, mocne podmuchy wiatru. Ale nie tylko – nasza kapryśna, polska aura już nie raz pokazała, że potrafi być nieprzewidywalna, a wiatry o dużej sile mogą wiać właściwie wszędzie. Warto zatem sprawdzić, czy aluminiowa pergola, którą chcesz zamontować na swoim tarasie, została przez producenta przetestowana pod kątem wytrzymałości na wiatr i czy daje on gwarancję odporności konstrukcji na podmuchy wiatru o określonej sile (oczywiście przy zastosowaniu prawidłowego montażu). Wysokiej jakości pergole aluminiowe badane są w tunelach aerodynamicznych i wytrzymują podmuchy wiatru o sile do 120 km/h.
7. Jaką pojemność rynien ma pergola?
Dobrej jakości pergola aluminiowa powinna być wyposażona w zintegrowany system odprowadzania wody. Oznacza to, że rynny poprowadzone są wewnątrz ramy i podpór, a woda spływa nimi bezpośrednio do podłoża. Oprócz samego faktu zaistnienia takiego systemu istotny jest sposób jego wykonania, a przede wszystkim pojemność rynien. Musi być ona na tyle duża, aby woda nie przelała się przez rynny nawet przy intensywnym deszczu. Jeśli tak się stanie, woda nie będzie ściekać po zewnętrznych krawędziach dachu, a zaleje wnętrze pergoli.
Pergolę o największej pojemności rynien na rynku znajdziesz w ofercie firmy la Pergoletta, to model Ombra, w której średnica orynnowania gwarantuje doskonałą przepustowość nawet przy bardzo intensywnych opadach.
Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu i udrażnianiu wewnętrznych rynien, jeśli nasze zadaszenie znajduję się nieopodal drzew.
8. Jak wykonane są zespolenia pergoli?
To kwestia istotna dla osób, które przywiązują dużą wagę do estetyki. W wysokiej jakości pergolach łączenia poszczególnych profili powinny być niewidoczne. Widoczne czy nawet odstające śruby lub inne elementy montażowe to detale, których zazwyczaj nie sposób dostrzec na zdjęciach reklamowych. Nawet gdy nie mają wpływu na stabilność i funkcjonalność zadaszenia, dla osób wrażliwych na estetykę mogą być elementem rażącym i psuć końcowy efekt. Warto dopytać sprzedawcę o sposób wykończenia przed decyzją o zakupie, najlepiej zaś zobaczyć konkretną realizację danej firmy u klienta lub przyjrzeć się dokładnie pergoli na ekspozycji.
9. W jaki sposób montowane jest w pergoli wyposażenie dodatkowe?
Aluminiową pergolę możesz uzupełnić o dodatkowe wyposażenie – boczne osłony, oświetlenie, ogrzewanie, czy nawet nagłośnienie. Warto sprawdzić nie tylko jakie akcesoria oferuje sprzedawca, ale również, w jaki sposób są one instalowane.
W pergolach wysokiej jakości zazwyczaj dodatkowe wyposażenie jest zintegrowane z konstrukcją, np. instalacja elektryczna poprowadzona jest w profilach i niewidoczna z zewnątrz, listwy LED wbudowane są w lamele lub rynny, kaseta z bocznymi materiałowymi screenami zintegrowana jest w górnym wieńcu. To ważne nie tylko dla estetyki pergoli, ale także dla jej bezpieczeństwa – gdy skrzynka jest usytuowana pod wieńcem lub, co gorsza, screen nałożony jest od zewnątrz, może zostać wepchnięty do środka przez silniejszy wiatr.
Warto również sprawdzić, czy będziesz mieć w przyszłości możliwość rozbudowy pergoli i uzupełnienia jej wyposażenia w późniejszym czasie.
10. Gdzie jest umiejscowiona elektronika?
Wysokiej jakości aluminiowe zadaszenia tarasowe zazwyczaj wyposażone są w szereg funkcji, sterowanych elektronicznie. Warto dowiedzieć się, gdzie zostanie zlokalizowana skrzynka elektryczna, czyli tzw. control box, a w niej przekaźniki, odpowiedzialne za sterowanie dachem, oświetleniem czy ogrzewaniem. Zdarza się, że jest ona montowana na zewnątrz pergoli, np. na sąsiadującej ścianie budynku.
Ze względów bezpieczeństwa najlepiej, gdy control box ukryty jest w ramie lub podporach pergoli (oczywiście tych, w których nie jest poprowadzony odpływ wody). Rozwiązanie to zabezpiecza przed niepowołanym dostępem osób trzecich oraz negatywnym wpływem warunków atmosferycznych (wilgoć, opady, bezpośrednie słońce). Oprócz względów praktycznych kolejny raz należy podkreślić kwestię estetyki takiego wykończenia.
11. Czy można dobrać rozmiar pergoli idealnie do wymiarów tarasu / usytuowania okien?
Nie w każdym przypadku jest to możliwe. Niektóre pergole produkowane są w kilku wariantach rozmiarowych. Czasem producent daje możliwość dopasowania w określonych granicach, oferując kolejne rozmiary większe co kilka lub kilkanaście centymetrów.
Oczywiście najwygodniej jest, gdy możemy zamówić zadaszenie dopasowane co do centymetra do naszych potrzeb, a przede wszystkim architektury domu.
12. Czy wykonawca ma możliwości adaptacji pergoli?
Zdarza się, że warunki zewnętrzne wymagają bardziej skomplikowanej adaptacji zadaszenia. Warto zapytać, czy firma montująca aluminiowe pergole współpracuje z biurem projektowym, które może opracować projekt montażu konstrukcji w wymagających tego, bardziej skomplikowanych sytuacjach.
13. Jak wykonywany jest montaż pergoli?
Jakość samego zadaszenia ma ogromne znaczenie, ale wszystko nadal może zepsuć kiepski montaż i nieudolna ekipa montażowa. Zdarza się, że stopy pergoli są po prostu przykręcane do nawierzchni tarasu – to zdecydowanie nie gwarantuje stabilności, odporności na wiatr i trwałości użytkowania.
Dobry montaż oznacza mocne i stabilne zakotwienie stóp pergoli w betonie, przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów renomowanych producentów – specjalnych kotw chemicznych, w których osadza się pręty ze stali nierdzewnej. Dopiero prawidłowy montaż, wykonany przez przeszkoloną i doświadczoną ekipę daje pewność, że pergola będzie prawidłowo spełniać swoją funkcję, nie stanowiąc zagrożenia dla użytkowników.
Przy wyborze aluminiowej pergoli nie opieraj się wyłącznie na zdjęciach i hasłach reklamowych, według których każda jest doskonała. Sprawdź dokładnie parametry produktu, zwróć uwagę na wszystkie aspekty, przeanalizowane powyżej, prześwietl wiarygodność i doświadczenie sprzedawcy. A później przez lata ciesz się każdą chwilą na tarasie, bez względu na pogodę.
Nadesłał:
tab2
|