26. tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju dziecka. Zobacz, co i jak zmienia się w jego organizm
26. tydzień ciąży to okres dynamicznych zmian zachodzących w organizmie rozwijającego się dziecka – wszystko po to, aby jak najlepiej przygotowało się do samodzielnego funkcjonowania po narodzinach. Sprawdź, co się z nim dzieje – jak się rozwija i jakich nowych umiejętności nabywa.
Gdyby dziecko urodziło się w 26. tygodniu ciąży, przy wsparciu specjalistycznej opieki medycznej miałoby sporą szansę na przeżycie. Pokazuje to, jak silnie rozwinął się już jego organizm.
Zmiany w wyglądzie
Dziecko coraz bardziej przypomina noworodka. Obecnie waży ok. 900 g i mierzy 33 cm – wielkością przypomina rozwiniętą sałatę.
W 26. tygodniu ciąży skóra malucha wreszcie przestaje być intensywnie czerwona i nie jest już półprzezroczysta. To efekt stopniowego gromadzenia się pod nią tkanki tłuszczowej – dzięki temu skóra wydaje się bledsza i mniej pomarszczona.
W tym okresie nadchodzi moment, w którym (wreszcie!) dziecko częściowo otwiera oczy. Na tym etapie mają one niebieski kolor – tęczówka osiągnie ostateczne zabarwienie dopiero kilka miesięcy po narodzinach.
Wykonywane ruchy
Na tym etapie ciąży pierwsze ruchy płodu masz już za sobą. Teraz dziecko będzie dawać o sobie znać dużo częściej, a delikatne muskanie stopniowo będzie się zamieniać w coraz wyraźniejsze (i nierzadko bardziej bolesne) kopnięcia.
Na tym etapie płód ma jeszcze dużo miejsca do wykonywania swobodnych ruchów. Jednak gdy macica powiększy się do maksymalnych rozmiarów i jej dalsze rozciąganie nie będzie możliwe, kopnięcia staną się silniejsze niż do tej pory.
Warto przy tym pamiętać, że wykonywane przez płód ruchy są coraz bardziej świadome. Maluch jest w stanie nie tylko wziąć kciuk do ust, ale również ssać palce. Cały czas trenuje więc mięśnie żuchwy i przygotowuje się do ssania piersi po porodzie.
Ćwiczenia oddechowe
W tym okresie ciąży dochodzi do otwarcia nozdrzy, dzięki czemu maluch trenuje umiejętność oddychania przy pomocy rozwiniętych niedawno płuc oraz mięśni. Ćwiczenia polegają na „wdychaniu” i „wydychaniu” wód płodowych.
W płucach rozpoczyna się produkcja surfaktantu – substancji uniemożliwiającej sklejanie się pęcherzyków płucnych i jednocześnie pozwalającej na oddychanie zaraz po narodzinach.
Dalszy rozwój układu nerwowego
W 26. tygodniu ciąży układ nerwowy dojrzewa. Dochodzi do powiększania się mózgu oraz połączenia obwodów nerwowych z komórkami mózgowymi.
Włókna nerwowe zostają otoczone mieliną – substancją tłuszczową, dzięki której możliwe jest szybsze wysyłanie sygnałów za pośrednictwem nerwów. Na gładkiej powierzchni mózgu powstają wgłębienia i wypukłości, które powiększają jego powierzchnię.
Z tygodnia na tydzień rozwój dziecka stanie się coraz bardziej intensywny – dzięki temu maluch będzie odpowiednio przygotowany do samodzielnego życia, które rozpocznie się już za ok. 12-14 tygodni.
Nadesłał:
slawek
|