Antykoncepcja po 40-tce wciąż jest potrzebna


2019-08-13
U kobiety po 40 roku życia występują zmiany w cyklu miesiączkowym- nie w każdym cyklu dochodzi do jajeczkowania, czyli mniejsze są szanse na zajście w ciążę. Poza tym cykle bywają nieregularne, dlatego trudno jest przewidzieć moment owulacji.

Dlaczego kobiety w po 40 roku życia powinny stosować antykoncepcję?

Kobiety w wieku dojrzałym bardzo często są aktywne seksualnie, czasem aktywność ta jest dużo większa niż wcześniej. Fakt, że cykli bezowulacyjnych jest mniej wraz z wiekiem, nie oznacza, że zajście w ciąże jest niemożliwe. Niekiedy kobietom wydaje się to niemożliwe, lecz natura lubi płatać figle. Dlatego, jeśli kobieta nie planuje mieć dzieci po 40-tce, powinna stosować antykoncepcję. Jeśli kobieta nie miała okresu przez ostatni rok, oznacza to, że jajniki zakończyły swoją czynność.

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Tabletki antykoncepcyjne są częstym wyborem lekarzy ginekologów dla kobiet w czasie przed menopauzą. Nie tylko zapewni to antykoncepcję, ale może też opóźnić rozwój osteoporozy lub zapobiec nowotworowi piersi. Poza tym antykoncepcja hormonalna łagodzi pierwsze objawy menopauzy.

Przy wyborze metody antykoncepcyjnej lekarz uwzględni, czy pacjentka choruje na miażdżycę, chorobę zakrzepowo-zatorową, cukrzycę, schorzenia wątroby lub inne przewlekłe choroby. Jest to ważne, ponieważ antykoncepcja hormonalna zwiększa krzepliwość krwi, zatem może być niewskazana dla każdej kobiety. Wtedy zalecane są inne metody antykoncepcji np. spirala antykoncepcyjna, czyli wkładka domaciczna, hormonalny implant podskórny lub plaster.

Spirala antykoncepcyjna to nieduży przedmiot w kształcie litery „T”, który umieszcza się w macicy. Jest polecana kobietom, które już rodziły i nie planują więcej dzieci, więc jest to dobre rozwiązanie dla kobiet po 40-tce. Skuteczność spirali jest bardzo wysoka, lecz należy pamiętać, że nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową.

 Wyróżnia się wkładki domaciczne niehormonalne- zawierające najczęściej miedź i hormonalne- wspierane hormonem progestagenu. Wkładka miedziana powoduje zwiększenie gęstości śluzu, dlatego plemniki mają utrudnioną drogę do zapłodnienia. Ta metoda antykoncepcji jest wygodna, ponieważ spirala zakładana jest raz na 3-5 lat. Jak każda metoda antykoncepcji spirala antykoncepcyjna ma zalety, ale również przeciwwskazania do jej założenia. Lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentką, aby dowiedzieć się, czy nie ma przeciwwskazań do założenia wkładki domacicznej.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl