Bezpieczny i nowoczesny Stadion Narodowy z Schneider Electric


2011-03-28
Stadion Narodowy w Warszawie będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce. Innowacyjne rozwiązania technologiczne spełniające wymogi UEFA służyć mają zarówno zawodnikom, jak i wszystkim użytkownikom Jednym z dostawców systemów zainstalowanych na obiekcie jest Schneider Electric

Stadion Narodowy ma stać się sportową wizytówką nie tylko stolicy, ale całej Polski. To na nim rozegrany zostanie mecz otwarcia Mistrzostw Europy EURO 2012. Aby sprostać światowym wymogom obiekt musi zostać wyposażony w nowoczesne urządzenia służące nie tylko poprawie komfortu uczestników imprez sportowych, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwu.

Innowacją Stadionu Narodowego w Warszawie jest największy w Polsce, zawierający ok. 30 tys. punktów kontrolnych, system zarządzania, monitorowania instalacji budynkowych (BAS), oparty na rozwiązaniach Schneider Electric.

Jest to ważny element inteligentnego budownictwa. System gromadzi informacje płynące z całego obiektu w jednym miejscu i pozwala na szybką reakcję na zmiany warunków zewnętrznych i wewnętrznych, by uzyskać optymalne zużycie energii, poprawić funkcjonalność, zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort” – podkreśla Marek Olszewski, dyrektor techniczny pionu Buildings firmy Schneider Electric.

Platforma systemu zarządzania instalacjami technicznymi składa się z oprogramowania TAC Vista, swobodnie programowalnych sterowników TAC Xenta i MNL I/A Series, modułów komunikacyjnych i funkcyjnych oraz elementów pomiarowych i wykonawczych. Systemy automatyki budynkowej Schneider Electric zarządza między innymi takimi instalacjami jak: automatyka wentylacji i klimatyzacji, automatyka ciepła i chłodu, sterowanie oddymianiem, monitoring w instalacji elektrycznych.

System bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym poszerzony został również o kontrolę dostępu firmy Schneider Electric. Taki system jest częścią infrastruktury zabezpieczeniowej obiektów. Pomaga nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale również ułatwić nadzór
i usprawnić ruch osobowy między innymi na stadionach sportowych. Głównym zadaniem tych systemów jest ograniczenie dostępu osób nieuprawnionych do określonych obiektów, np.: wydzielonych stref na trybunach stadionu. System kontroli dostępu firmy Schneider Electric zaprojektowany został w oparciu o platformę Andover Continuum. Sterowanie odbywać się będzie poprzez ethernetowe sterowniki kontroli dostępu ACX Series współpracujące z modułami rozszerzeń xPPI8 i xPBD4.

 

„Jedną z głównych przesłanek decydujących o wyborze naszego systemu była jego jakość i niezawodność. Na tak dużym i prestiżowym obiekcie potrzebny jest system sprawdzony i cieszący się bardzo dobrą opinią innych użtykowników. Tu potwierdzą się jego możliwości techniczne oraz zostaną wykorzystane niestandardowe funkcje do integracji z urządzeniami różnych, niezależnych producentów’.– dodaje Jacek Parys, dyrektor handlowy pionu Buildings firmy Schneider Electric

Rozwiązania Schneider Electric Buildings Polska są wykorzystywane również w innych obiektach sportowych w Polsce, między innymi w otwartym w ubiegłym roku stadionie Legii Warszawa, jak również na stadionie Cracovii w Krakowie.
Projektując nowoczesny stadion, szukano rozwiązania, które pozwoli efektywnie zarządzać obiektem, a jednocześnie umożliwi optymalizację kosztów zużycia energii.anna.szymczyk@pl.schneider-electric.com

 

Monday PR

Aneta Kowalczyk/ Ewa Mittelstaedt

Tel. +48 22 487 84 21

email: aneta.kowalczyk@mondaypr.pl//email: ewa@mondaypr.pl

 

 

Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl