Bezpieczny prezent komunijny, czyli gdzie ulokować pieniądze naszych dzieci
Za nami długi weekend majowy, który to stał się początkiem najważniejszego okresu w życiu naszych dzieci. Chodzi oczywiście o to, że te trzy dni rozpoczęły miesiąc, w którym znaczna część rodziców zaprowadzi swoich podopiecznych do Pierwszej Komunii Świętej.
Tradycją stało się również, że w to magiczne święto nasze pociechy są obdarowywane mniejszymi lub większymi prezentami finansowymi. Jak i gdzie można ulokować tak uzbierane nadwyżki finansowe?
Pierwsza Komunia Święta jest jednym z najważniejszych sakramentów występujących w kościele katolickim. Zwykle podczas tej uroczystości dzieci poza uczestnictwem w odpowiedniej mszy świętej, spotykają się ze swoimi bliskimi na bardzo uroczystym obiedzie. Cechą charakterystyczną tego wydarzenia jest także to, że podopieczni otrzymują od osób dorosłych różnorakie prezenty.
O ile z darami materialnymi nie ma większego problemu (nasze dziecko będzie z nich aktywnie korzystało), o tyle prezenty finansowe należy już odpowiednio ulokować. Jako, że są to „środki” należące do naszych dzieci, wypadałoby to zrobić w sposób zapewniający im najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jednym z rozwiązań, które można wykorzystać do tego celu są obligacje skarbowe.
Od pierwszego maja br. rozpoczęła się właśnie sprzedaż kolejnych serii tych papierów. Klienci do wyboru mają cztery różne terminy zapadalności: 2, 3, 4 i 10 lat. W zależności od wybranego okresu i rodzaju obligacji ich oprocentowanie wygląda następująco:
- 2,00 proc. – obligacje dwuletnie o oznaczeniu DOS0517
- 2,10 proc. – obligacje trzyletnie o oznaczeniu TOZ0518
- 2,30 proc. – obligacje czteroletnie o oznaczeniu COI0519
- 2,50 proc. – obligacje dziesięcioletnie o oznaczeniu EDO0525
W ramach uzupełnienia warto dodać, że w przypadku pierwszych wymienionych obligacji oprocentowanie jest stałe w całym okresie posiadania tych papierów, a w trzech pozostałych dotyczy tylko pierwszego okresu odsetkowego, który dla obligacji 3-letnich wynosi 6 m-cy, a dla 4 i 10-letnich 12 miesięcy.
Istotną kwestią jest jeszcze to, że odsetki z obligacji TOZ0518 są naliczane wedle stopy rynkowej WIBOR 6M, a w COI0519 i EDO0525 zależą od aktualnego odczytu inflacji powiększonego o marżę w wysokości 1,25 (obligacje czteroletnie) i 1,50 proc. (obligacje dziesięcioletnie).
Na zakończenie warto zaznaczyć, że obligacje skarbowe należą do jednych z najbezpieczniejszych instrumentów służących do pomnażania oszczędności. Pewność ulokowania w nich pieniędzy jest bowiem gwarantowana przez sam Skarb Państwa.
Osoby zainteresowane zakupem takich papierów mogą to zrobić w każdym oddziale PKO Banku Polskiego, w placówkach Domku Maklerskiego należącego do tej samej instytucji, przez infolinię (dzwoniąc pod numer 801 310 210, lub +48 81 535 66 55) oraz stronę internetową www.zakup.obligacjeskarbowe.pl.
Jacek Kasperczyk
Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl
Nadesłał:
MultiComm
|