Big Data, a predictive maintenance
2017-09-27
Wraz z pojawieniem się nowych możliwości, które rozpowszechniły kocepcję obliczeń rozproszonych, koszt związany z gromadzeniem danych znacznie się zmniejszył.
Wielu przedsiębiorców zaczęło przechowywać dane, które nie były dotychczas wykorzystywane produkcyjnie, z nadzieją, iż drzemiący w nich potencjał pozwoli im w przyszłości uzyskać przewagę konkurencyjną. W dobie Internet of Things, ilość generowanych danych przez otaczające nas urządzenia jest ogromna. Szybko okazało się, że skoro przechowywanie danych nie wiąże się z dużymi kosztami, jedynym ograniczeniem jest kreatywność analityków.
Analityka w klasycznym wydaniu polega na znalezieniu odpowiedzi na wcześniej postawione i znane już pytania. W świecie Big Data sprawa wygląda nieco inaczej. Wyszukuje się nowych, nieodkrytych dotąd problemów i miejsc, w których można poprawić, usprawnić działalność przedsiębiorstwa, wpłynąć na działalność operacyjną i dzięki temu przyczynić się do poprawy wyniku finansowego. Przedstawione podejście wymaga dokładnego poznania i zrozumienia danych oraz otoczenia gospodarczego.
Jedną z metodologii, która pozwala na ustandaryzowanie procesów związanych z eksploracją i analizą danych jest CRISP-DM (Cross Industry Standard Process for Data Mining). Zakłada on, że każdy projekt z dziedziny analizy danych powinien składać się z następujących faz:
- Zrozumienie uwarunkowań biznesowych.
- Zrozumienie danych.
- Przygotowanie danych.
- Modelowanie.
- Ewaluacja.
- Wdrożenie.
Pierwszy punkt pozwala zrozumieć profil, charakter, pozycję rynkową przedsiębiorstwa, jej codzienną działalność i problemy, z którymi się mierzy. Istotne jest również zrozumienie danych, ponieważ to one są źródłem wszelkich informacji. Często jakość danych pozostawia wiele do życzenia, stąd lepsze ich zrozumienie jest niezbędne, by mogły zostać właściwie oczyszczone w następnym kroku. Szacuje się, że przygotowanie danych jest najbardziej czasochłonnym krokiem w procesach analitycznych. Modelowanie i ewaluacja polegają na budowaniu modeli i wybraniu spośród nich tego, o największej zdolności predykcyjnej. Ostatnim krokiem jest produkcyjne wdrożenie, ale cykl życia modelu statystycznego jest znacznie dłuższy, ponieważ w trakcie korzystania z modelu może okazać się, że konieczne będzie dostosowanie jego parametrów w celu polepszenia jego jakości.
Czytaj całość artykułu tutaj: https://www.erp-view.pl/business_intelligence/big_data_a_predictive_maintenance.html
Wasze komentarze (0):