Bitdefender: raport o atakach ransomware w sierpniu


2021-10-29
System telemetryczny Bitdefender wykrył w sierpniu tego roku ponad 250 rodzin oprogramowania ransomware. Napastnicy, posługujący się tym rodzajem malware’u, najczęściej atakowali firmy telekomunikacyjne oraz media.

Bitdefender Labs wykrywa co minutę ponad 400 nowych incydentów bezpieczeństwa i codziennie weryfikuje 30 miliardów zapytań o zagrożenia. To pozwala analitykom uzyskać w czasie rzeczywistym bardzo szeroki obraz na temat cyberataków. Bitdefender w sierpniu przeanalizował informacje pochodzące ze statycznych silników antymalware, które stanowią jedną z pierwszych linii bezpieczeństwa, identyfikującą złośliwy kod na podstawie wcześniej znanych atrybutów. W sumie Bitdefender Labs wykrył 21 milionów złośliwych programów oraz 250 rodzin oprogramowania ransomware, dla porównania w lipcu było ich 372. Z danych Bitdefendera wynika, że największą aktywnością w sierpniu wykazał się gang dystrybuujący oprogramowanie WannaCryptor, które stało za 30 proc. ataków realizowanych za pośrednictwem ransomware’u.  W pierwszej piątce znalazły się też Stop/DJVU (19 proc.), Phobos (15 proc.), BearCrypt (8 proc.) oraz Locker (6 proc.).

             

    Trzy państwa, gdzie wykryto najwięcej ataków to Stany Zjednoczone (30 proc.), Indie (17 proc.) oraz Brazylia (15 proc.). Polska nie znalazła się w pierwszej dziesiątce tego zestawienia.

W sierpniu branżami najczęściej nękanymi przez gangi ransomware były telekomunikacja (51 proc.), media (27 proc.), firmy technologiczne (7 proc.), a także instytucje rządowe (5 proc.).

     

    Autorzy badania zwracają uwagą, że są to przypadki wykryte, a nie wszystkie infekcje jakie miały miejsce. Tym należy między innymi tłumaczyć wysoką pozycję w tym zestawieniu firm telekomunikacyjnych oraz technologicznych, które stosują zaawansowane i dojrzałe systemy bezpieczeństwa IT, potrafiące lepiej zidentyfikować zagrożenia. 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  

Nadesłał:

Marken

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl