„Bo jak nie młodzi to kto?" EEC – Liderzy Przyszłości na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katow
2000 słuchaczy wykładów otwartych, 21 „młodych" panelistów biorących udział w debatach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz blisko 100 osób uczestniczących w wydarzeniu i zaangażowanych w jego organizację – I edycja projektu EEC – Liderzy Przyszłości pokazała słuszność podjętej inicjatywy.
W ramach EEC – Liderzy Przyszłości (EEC – Leaders of Tomorrow) studenci i absolwenci uczelni krajowych i zagranicznych mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach otwartych, wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2015 w Katowicach w charakterze prelegenta dyskusji lub słuchacza oraz współpracy przy organizacji wydarzenia.
W VII edycji największej konferencji biznesowej Europy Centralnej wzięło udział 7,5 tys. gości, wśród których znaleźli się: prezydent RP, przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej, czterej unijni komisarze, sześciu ministrów RP oraz ponad 30 sekretarzy i podsekretarzy stanu, ministrowie i wiceministrowie zagranicznych rządów oraz blisko 150 prezesów i 50 wiceprezesów największych firm, przedsiębiorstw i instytucji z całego świata.
– Po raz pierwszy w takim wydarzeniu i na taką skalę udział wzięli także studenci i absolwenci. Stworzyliśmy okazję do zdobycia wyjątkowego doświadczenia i spotkania ze światowej rangi ekspertami – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. – Frekwencja na wykładach otwartych nas zaskoczyła, ale przede wszystkim utwierdziła w słuszności podjętej przez nas inicjatywy, całego projektu EEC – Liderzy Przyszłości – dodaje.
Liczba uczestników wykładów otwartych przekroczyła 2000. To dwukrotnie więcej od pierwotnych założeń poczynionych przez organizatorów. Wiedzą i doświadczeniem na wykładach podzielili się m.in.: Marcin Beme, prezes Audioteki, Dominika Bettman, prezes ds. finansowych Siemens, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący PE w latach 2009-2012, premier RP w latach 1997-2001, Przewodniczący Rady EEC, Tadeusz Chomicki, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie, Jakub Karnowski, prezes Polskich Kolei Państwowych, Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, Michał Kuczmierowski, dyrektor Santander Universidades Bank Zachodni WBK, Sławek Muturi, założyciel Grupy Mzuri, Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej Vox oraz Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej.
– „Mniej jęczenia więcej działania młodych ludzi" – panel Młodzi liderzy o przyszłości Europy był jednym z ciekawszych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Uważam, że jako młodzi ludzie, musimy skończyć z marudzeniem i wziąć sprawy w swoje ręce. Bo jak nie my to kto? – napisał na swoim Facebooku uczestnik projektu EEC – Liderzy Przyszłości Kamil Pruchnik, doktorant Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prezes Młodzi Reformują Polskę.
Po raz pierwszy w historii Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 21 wybranych przez partnerów projektu EEC – Liderzy Przyszłości studentów i absolwentów uczelni krajowych i zagranicznych uczestniczyło w charakterze prelegentów sesji tematycznych poświęconych problematyce rynku pracy, wizji rozwoju Europy, młodej przedsiębiorczości, a także energetyce, czy podatkom.
W ramach projektu EEC – Liderzy Przyszłości odbyły się także spotkania, w których udział wzięli: prezydent RP Bronisław Komorowski oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W planach jest także jeszcze spotkanie podsumowujące projekt, w którym weźmie udział Jerzy Buzek, europarlamentarzysta, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, premier RP w latach 1997-2001, przewodniczący Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Projekt EEC – Liderzy Przyszłości jest odpowiedzią organizatorów Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach na problem słabnącej pozycji młodych w procesie podejmowania decyzji, które ich samych dotyczą. Celem przedsięwzięcia jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życie publiczne.
– Z całą pewnością będziemy kontynuować działania podjęte w ramach projektu EEC – Liderzy Przyszłości. Już teraz wiemy, że inicjatywa towarzyszyć będzie naszym kolejnym działaniom – podsumowuje Wojciech Kuśpik.
Szczegółowe informacje o projekcie EEC – Liderzy przyszłości dostępne są na stronie internetowej: http://www.eecpoland.eu/eec-liderzy-przyszlosci/.
***
Współorganizatorem projektu EEC – Liderzy Przyszłości jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Patron Honorowy: Miasto Katowice. Partner: Bank Zachodni WBK realizujący w Polsce Santander Universidades. Partnerzy instytucjonalni: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka, Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Fundacja im. Lesława A. Pagi, Aspen Institute Prague, projekt Młodzi Reformują Polskę i Klub Jagielloński. Współpraca: Akademickie Centrum Kariery Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej, Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego, Europejskie Centrum Integracji i Rozwoju, Organizacja Studencka AEGEE Katowice, Organizacja Studencka PANEUROPA, Niezależne Zrzeszenie Studentów UE, AIESEC Katowice, Business Centre Club Śląsk, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa (ELSA) w Katowicach. Partnerzy medialni: Magazyn Akademicki Koncept oraz Magazyn Profit Journal.
***
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.
###
Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym – www.eecpoland.eu
Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl
Zapraszamy również:
Wirtualne biuro prasowe: media.eecpoland.eu
Facebook: facebook.com/EECKatowice
Twitter: twitter.com/EECKatowice
Dodatkowe informacje dla mediów:
Marta Stach, Rzecznik Prasowy EEC/Imago PR
M. 609 808 119, E. m.stach@imagopr.pl
Nadesłał:
ImagoPR
|