Branżowy Barometr EFL: firmy transportowe w najgorszej sytuacji od 5 lat


Branżowy Barometr EFL: firmy transportowe w najgorszej sytuacji od 5 lat
2020-03-02
Początek 2020 roku dla budownictwa i handlu może oznaczać przyspieszenie – branżowy subindeks dla tych branż w I kwartale wzrósł w porównaniu do ostatniego kwartału 2019 roku odpowiednio do 57,1 pkt. (+2 pkt.) i 52 pkt. (+5 pkt.).

Początek 2020 roku dla budownictwa i handlu może oznaczać przyspieszenie – branżowy subindeks dla tych branż w I kwartale wzrósł w porównaniu do ostatniego kwartału 2019 roku odpowiednio do 57,1 pkt. (+2 pkt.) i 52 pkt. (+5 pkt.). Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia w transporcie, gdzie odczyt spadł do 46,1 pkt. (-4,9 pkt. kw./kw.) i jest najniższym wynikiem dla tej branży od stycznia 2015. Słabiej swoją sytuację oceniły również przedsiębiorstwa usługowe (46,5 pkt., -4,1 pkt. kw./kw.).

Główny indeks Barometru EFL na I kwartał 2020 roku wyniósł 49,9 pkt., czyli był o 0,2 pkt. proc. wyższy niż w IV kwartale 2019 r. Po raz trzeci w historii pomiarów (od stycznia 2015 roku) wartość wskaźnika nie osiągnęła granicy 50 pkt, co świadczy o utrzymywaniu się pesymistycznych nastrojów wśród MŚP. Wszystkie dotychczasowe sytuacje, w których Barometr wyniósł mniej niż 50 pkt. miały miejsce w ciągu ostatnich pięciu pomiarów.

Mniej zamówień w transporcie

Firmy transportowe oceniły swoją sytuacją najsłabiej wśród wszystkich badanych branż. Ich subindeks wyniósł tylko 46,1 pkt., czyli o 4,9 pkt. mniej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Jest to najsłabszy wynik dla transportu w historii pomiaru (czyli od stycznia 2015 roku). Na taki rezultat zapracowały przede wszystkim prognozy dotyczące sprzedaży. Blisko 19 proc. firm transportowych liczy na wzrost zamówień, podczas gdy kwartał wcześniej ten odsetek wyniósł prawie 29 proc. Słabsze odczyty kwartał do kwartału zostały odnotowane także w obszarze finansowania zewnętrznego (8,8 proc. vs. 16,3 proc.) oraz płynności finansowej (8,8 proc. vs. 16,3 proc). Lepiej zapowiadają się natomiast inwestycje – ich wzrostu oczekuje dwa razy więcej przedsiębiorstw transportowych (39,1 proc. vs. 18,2 proc. w IV kw. 2019).

Firmy budowlane wznoszą kolejne piętra

W I kwartale br. subindeks dla branży budowlanej wyniósł 57,1 pkt., czyli o 2 pkt. więcej niż kwartał wcześniej. Jest to najwyższy odczyt branżowy w tym kwartale, jednak pozostaje daleko od rekordowego wyniku z IV kwartału 2017 roku (66,7 pkt.). Na dobry wynik wpływ miały oceny dotyczące inwestycji i sprzedaży. 40 proc. firm budowlanych spodziewa się więcej inwestować, a 36 proc. wzrostu obrotów. W ostatnim kwartale 2019 roku było to odpowiednio 17 proc. i 29 proc.

Firmy handlowe ruszają z inwestycjami

W I kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla handlu wyniósł 52 pkt. Jest to wynik lepszy niż w poprzednim kwartale (+5 pkt.). Tutaj, na głównym wskaźniku zaważyły lepsze niż kwartał wcześniej prognozy dotyczące przede wszystkim inwestycji. 37,5 proc. przedsiębiorstw handlowych spodziewa się więcej inwestować, podczas gdy pod koniec 2019 roku taki zamiar zgłosiła tylko co dziesiąta firma. Nieco więcej niż kwartał wcześniej przedstawicieli branży handlowej spodziewa się wzrostu zamówień – 29,2 proc. vs. 25,8 proc.

Firmy usługowe szukają dna

Subindeks Barometru EFL dla usług wyniósł 46,5 pkt. i był o 4,1 pkt. niższy niż kwartał wcześniej. Jest to najniższy odczyt dla tej branży od początku 2015 roku. Na słabszy wynik wpłynęły gorsze prognozy dotyczące sprzedaży. Więcej zamówień oczekuje tylko nieco ponad 14 proc. respondentów – w IV kwartale 2019 roku odsetek ten był wyższy i wyniósł 26,4 proc.

Idzie lepsze w produkcji?

W I kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla produkcji wyniósł 52,8, pkt. Jest to wynik odrobinę lepszy niż w poprzednim kwartale (+1,3 pkt.). Patrząc na odczyt w analogicznym okresie 2019 roku sytuacja również jest lepsza – wówczas wynik wyniósł 49 pkt. i był niższy niż kwartał wcześniej. Być może jest to zapowiedź lepszego roku niż cały 2019 rok, który dla branży produkcyjną upłynął pod znaki km huśtawki nastrojów. Na początku br. więcej firm produkcyjnych spodziewa się zarówno więcej inwestować i jak i większego popytu na swoje produkty. Prawie 36 proc. liczy na większe inwestycje, a 30 proc. na większe zamówienia. Kwartał wcześniej było to odpowiednio 22 proc. i 26 proc.

***

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 16 grudnia 2019 roku – 7 stycznia 2020 roku.

Więcej informacji udziela:                                                                         

Nadesłał:

maja.lidke@efl.com.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl