Co na oparzenia u dzieci? Na co trzeba uważać?


2019-08-13
Oparzenia i inne wypadki z udziałem dzieci najczęściej zdarzają się w domu. Dziecko może oparzyć się gorącym płynem, parą lub przez dotknięcie gorącego przedmiotu np. piekarnika czy kuchenki. Powinno się zwrócić szczególną uwagę na rzeczy i sytuacje, w których dziecko może się oparzyć.

Co na oparzenia u dzieci?

Poparzone miejsce należy schłodzić chłodną wodą, nie musi być bardzo zimna. Jeśli na ciele jest ubranie, należy je delikatnie zdjąć dopiero po schłodzeniu ciała wodą. Można do tego użyć nożyczek, a jeśli jest miejsce, gdzie materiał przykleił się do skóry, trzeba pozostawić go w tym miejscu, aby nie zerwać materiału razem ze skórą.

Można zastosować okłady chłodzące np. z zielonego ogórka, pomidorów, twarogu owiniętego w ściereczkę. Pomagają także okłady z olejku z dziurawca, który można zastosować pod opatrunek. Dla dzieci zalecane są preparaty zawierające aloes np. maści, żele lub galaretka aloesowa. W aptece są dostępne maści żelowe o działaniu nie tylko chłodzącym, ale także przeciwbólowym, co jest ważne szczególnie dla dzieci. W domowej apteczce powinny znajdować się opatrunki hydrożelowe, pianka z pantenolem oraz jałowe gazy.

Co na oparzenia u niemowląt?

Nawet jeśli oparzenie nie wydaje się groźne, taki przypadek zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Jeśli na skórze dziecka, niezależnie od wieku pojawiły się pęcherze, ubranie nie daje się zdjąć lub rozległość oparzenia jest duża, należy niezwłocznie jechać do lekarza lub zadzwonić pod numer alarmowy. Jeśli oparzenia są rozległe, należy polewać dziecko chłodną wodą z prysznica, aż do przyjazdu pogotowia.

Czego nie robić po oparzeniach i jak im zapobiegać?

Nie wolno przykładać lodu do oparzonej skóry, ponieważ może to uszkodzić skórę. Poza tym nie wolno smarować miejsca poparzonego tłuszczem, spirytusem, pastą do zębów, ani posypywać mąką. Jeśli na skórze są pęcherze, nie należy ich przekłuwać, tylko jechać do lekarza. Na oparzenia można stosować maści i żele dedykowane poparzeniom, nie powinno się używać żadnych innych kremów.

Aby zapobiec oparzeniom u dzieci, należy zabezpieczyć mieszkanie poprzez:

    stosowanie osłony na płytę gazową,

    założenie blokady na piekarnik,

     nieużywanie obrusów, które dziecko może ściągnąć np. razem z gorącą herbatą,

    niedopuszczanie dziecka do urządzeń takich jak: czajnik, gorące garnki, naczynia z gorącym jedzeniem i piciem.

    zabezpieczenie kontaktów elektrycznych zaślepkami oraz ograniczenie dostępu do urządzeń elektrycznych,

    zamontowanie kranów z blokadą, aby dziecko nie odkręciło gorącej wody.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl