Codzienna konserwacja sprzętów AGD


Codzienna konserwacja sprzętów AGD
2019-10-18
Zaniedbania i niewłaściwe użytkowanie sprzętów AGD przyczyniają się do znacznego skrócenia ich żywotności, ale jednocześnie do większego poboru energii potrzebnej do ich pracy.

Często stosowanie się do kilku prostych wskazówek dotyczących regularnej eksploatacji i czyszczenia urządzeń pozwoli nam cieszyć się wydajnością sprzętu przez długie lata, tym samym nie nadwyrężając naszego budżetu na ew. naprawy. Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit, wskazuje aspekty, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę, jeśli chcemy być pewni prawidłowej pracy najpopularniejszych domowych urządzeń AGD.

Pralka – dbaj o szczegóły i używaj z umiarem

Pralki (podobnie jak zmywarki) to sprzęty, które najczęściej narażamy na zbyt duże obciążenie pracą. Nierzadko „planujemy” im weekendowe, całodzienne maratony – o ile ciągła praca sama w sobie, nawet długi czas raz po razie nie zaszkodzi nowoczesnym sprzętom, to przeładowanie bębna może wpłynąć na uszkodzenia łożysk pralki. Co więcej, przyczynia się to do zwiększenia poboru prądu i wody. Cykl prania „radzi sobie” wtedy z zabrudzeniami mniej skutecznie, a tkaniny znacznie bardziej się gniotą. Co więcej, jeśli zależy nam na ciągłej i niezawodnej pracy pralki, powinniśmy ją czyścić nie tylko z zewnątrz, co poprawia głównie jej estetykę, ale również jej wnętrze, aby długo i skutecznie służyła nam przez lata. Czyste urządzenie to czyste pranie, brak nieprzyjemnych zapachów z wnętrza oraz wydłużenie żywotności samego produktu. Czyszczenie pralki wykonuje się poprzez włączenie pralki na pusto (bez wsadu) z wykorzystaniem specjalistycznych środków do czyszczenia, włączając dedykowany program samoczyszczenia.

- To bardzo dobry sposób na usunięcie zanieczyszczeń z naszej pralki, a wystarczy ustawić ją na pełen cykl prania przy wysokiej temperaturze, bez środka piorącego, jednak dodając specjalistyczne produkty chemiczne do czyszczenia pralki (np. marki Wpro). Ustawiamy program prania w wysokiej temperaturze, przy czym im wyższa tym lepsza – najlepiej 90°C, bez prania wstępnego, dzięki czemu dodawany środek do czyszczenia pralki nie zostanie „wypłukany” do kanalizacji po praniu wstępnym – komentuje Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit. – Tryb autoczyszczenia, w przypadku sprzętów Indesit trwa zaledwie 70 minut, zużywa około 10 litrów wody i czyści urządzenie w temperaturze 90°C. Dodatkowo, jeśli nasza pralka posiada system Water Balance Plus (dostępny np. w modelu Indesit IWSE 61053 BC ECO PL), obniżymy zużycie wody, energii i czasu do minimum. System ten dopasowuje ilość wody do załadunku. Przy praniu minimalnego załadunku oszczędności mogą sięgnąć nawet 70% wody i 50% energii, a czas pracy może skrócić się nawet do 35%, w porównaniu z tym samym programem przy pełnym załadunku. Nie zapominajmy także o regularnym czyszczeniu filtra pompy, informacje o nim znajdziemy w instrukcji każdego urządzenia. Jego zatkanie może skutkować problemami z odpływem wody i niemożliwością uruchomienia cyklu prania – dodaje Grzegorz Proniewicz.

Zmywarka – co może pójść nie tak?

Przy korzystaniu ze zmywarek często popełniamy ten sam błąd – niewłaściwie układamy w niej naczynia. Resztki jedzenia na talerzach czy zacieki na szklankach nie mogą zostać odpowiednio usunięte z prostej przyczyny – woda nie ma do nich dostępu, jeśli naczynia są zbyt ciasno ustawione i stykają się ze sobą. Przed załadowaniem zmywarki należy nie tylko pozbyć się dużych cząstek jedzenia z naczyń, ale też pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują poprawną, a przez to bezpieczną, pracę urządzenia:

  • duże i mocno zabrudzone naczynia najlepiej ułożyć w dolnym koszu, tam strumień wody jest znacznie silniejszy;

 

  • większe naczynia układamy w tylnej części zmywarki, z kolei małe z przodu;

 

  • nie powinniśmy przeładować zmywarki – gdy jest w niej zbyt dużo naczyń, mogą pozostać zabrudzone nawet po skończonym cyklu. Optymalna ilość naczyń w zmywarce sprawia, że woda jest w stanie dotrzeć w każdy jej zakamarek, co uwydatnia wydajność urządzenia. Standardowo zmywarki mieszczą do 10 kompletów naczyń, natomiast znajdziemy też modele z większa pojemnością (np. Indesit DFP 58T94 Z NX mieści do 14 kompletów).

 

 - Oczywiście nie można zapominać o regularnym czyszczeniu zmywarki, a to przychodzi nam do głowy zazwyczaj wtedy, kiedy sprzęt zaczyna niepoprawnie funkcjonować – np. jeśli na naczyniach po cyklu gromadzi się osad czy z wnętrza urządzenia wydobywa się brzydki zapach. Kluczowe w dbaniu o sprawność zmywarki jest systematyczne czyszczenie filtrów i ramion spryskujących. Dysze mogą się zapchać np. pestką z cytryny, a wówczas jakość domywania znacznie się obniża. Pomocne jest, podobnie jak w przypadku pralki, nastawianie raz w miesiącu programu samoczyszczenia, najlepiej z wykorzystaniem specjalistycznego środka odkamieniającego. W przypadku zmywarek niewyposażonych w program samoczyszczenia warto włączyć urządzenie na najwyższą możliwą temperaturę zmywania (program „Intensywny”) – uzupełnia Grzegorz Proniewicz.

Piekarnik i kuchenka – zadbaj o wnętrze

Raczej mało kto lubi zmagać się z brudnym piekarnikiem – ciężko domyć tłuste zabrudzenia, zalegające w jego zakamarkach. Natomiast regularne czyszczenie komory piekarnika i dbanie o jego dobrą „kondycję” jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia oraz żywotności sprzętu. Ślady po przypaleniach i bakterie zbierające się w środku urządzenia mogą wpływać na jakość przygotowywanego wewnątrz jedzenia, a ponownie rozgrzewane przypalenia oraz brak troski o dalsze ubytki przyśpieszy proces niszczenia sprzętu. Z pomocą w walce z uporczywymi zabrudzeniami przychodzą piekarniki wyposażone w funkcje samoczyszczące – np. piekarnik elektryczny Indesit IFW 6841 JH IX z systemem Hydrocleaning, Działanie pary uwalnianej podczas specjalnego niskotemperaturowego cyklu czyszczenia pozwala na łatwe usunięcie zanieczyszczeń oraz resztek potraw. Na dno zimnego piekarnika należy wlać 200 ml wody pitnej i uruchomić dedykowany program czyszczenia trwający 35 minut w temperaturze 90°C. Cząsteczki pary wodnej dostają się między ścianki piekarnika, docierając do brudu i rozmiękczając go, a co za tym idzie – ułatwiając usuwanie zabrudzeń za pomocą gąbki lub ściereczki. Dzięki krótkiemu czasowi czyszczenia oraz niskiemu zużyciu energii elektrycznej proces czyszczenia można włączać praktycznie po każdym użyciu piekarnika. Do usuwania trudnych i zapieczonych zabrudzeń należy stosować specjalistyczne środki do czyszczenia wnętrza piekarnika dostępne na rynku (np. produkty marki Wpro). To rozwiązanie, które zdecydowanie oszczędzi nasz czas i pozwoli z piekarnika korzystać częściej i natychmiast. 

Regulamin, Polityka Prywatności i Polityka Cookies Grupy Kafito