Czego bank dowie się z raportu BIK?


Czego bank dowie się z raportu BIK?
2019-08-16
Raporty Biura Informacji Kredytowej są dla banków najbardziej wiarygodnym dokumentem potwierdzających historię kredytową. To może być lub nie być każdego kredytobiorcy.

Planujesz wziąć pożyczkę, kupić mieszkanie na kredyt? Musisz przejść całą bankową procedurę. I choć czas wydania decyzji jest coraz krótszy, a instytucje finansowe standaryzują wszystkie procesy, by przebiegały szybko i sprawnie jedno jest pewne - nie obejdzie się bez zajrzenia do bazy BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej.

Każdy bank co miesiąc wysyła do Biura Informacji Kredytowej informacje o klientach, którzy zaciągnęli w nim jakiekolwiek zobowiązanie. Dzięki temu, wnioskując o kredyt, bankowcy mogą poznać całą przeszłość osoby, która chce pożyczyć pieniądze. Bank dowie się nie tylko tego, czy terminowo spłacałeś poprzednie zobowiązania, ale również ile kredytów spłacasz w tej chwili, ile pozostało do spłaty i czy nie poręczyłeś spłaty zobowiązań innych osób. I tu ważna uwaga – w BIKu są zawarte Twoje wszystkie bankowe zobowiązania. Jeśli jeszcze w nim nie figurujesz, to znaczy, że nie brałeś żadnego kredytu. W skrajnym wypadku, będziesz dla banku bardziej ryzykownym klientem niż osoba, która ma kilka pożyczek, ale spłaca je sumiennie. Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny dobrze jest "przeżyć przygodę" chociaż z jednym produktem kredytowym. Właśnie po to by twoja historia w BIK nie wyglądała jak pusta kartka.

Jak wygląda raport BIK?

Raport kredytowy może zawierać nawet kilkadziesiąt stron. Na początku umieszczone są ogólne informacje dotyczące zobowiązań. W tabeli wymienione są wszystkie banki, w których masz kredyty. Dodatkowo są tam też odnotowane zapytania banku o naszą historię. Za każdym razem, nawet gdy nie zamierzasz brać kredytu, ale prosisz bank o symulację kosztów takiego zobowiązania, a ten sprawdza cię w BIK, ślad po takiej czynności zostaje.

W dalszej części raportu wymienione i opisane szczegółowo są wszystkie zobowiązania. Z tabeli można wyczytać, kiedy zapłaciłeś ratę kredytu, ile dni się opóźniłeś, czy korzystałeś z wakacji kredytowych itd.

Zestawienie kredytów dotyczy wszystkich takich produktów, zarówno tych, które są zamknięte (bo je spłaciliśmy), jak i te, które wciąż płacimy.

Bankowcy zwrócą szczególną uwagę na rubrykę zobowiązań przeterminowanych. Każdy zapis w tym miejscu to potencjalny problem z uzyskaniem kredytu.

Na samym końcu raportu BIK znajduje się podsumowanie spłacanych kredytów. Jako klient pamiętaj, że Biuro Informacji Kredytowej nie może poprawiać ani zmieniać danych w raportach. Za ich poprawność odpowiada bank, który takie informacje przekazuje do BIK. Jeśli w dokumencie są jakieś nieścisłości, warto od razu załatwić to z bankiem. Jeszcze zanim złożysz wniosek o kredyt.

Od niedawna każdy może sam zajrzeć do raportu o sobie. BIK raz na pół roku bezpłatnie ma obowiązek udostępnić nam takie dane na każde żądanie.

Gethome.pl – portal nieruchomości na sprzedaż i wynajem

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl