Czy kuchnia może wpłynąć na apetyt?
Zastanawialiście się, dlaczego ta sama potrawa czasami smakuje bardziej? Kwestia przyprawy? Odpowiedni dobór ilościowy składników? A co powiecie na to, że na smak wpływa również pomieszczenie, w którym spożywamy posiłek.
Podświadomość to ogromna siła. Podobnie jak sklepy, które zwiększają swoją sprzedaż np. oddziałując na klienta odpowiednią muzyką, również i my sami możemy wpłynąć na smak potraw spożywanych w naszej domowej kuchni. I nie potrzebna nam do tego szamanka Voodoo ani nawet podręcznik Feng Shui. Wystarczy, że skupimy się na trzech podstawowych parametrach projektując pomieszczenie kuchenne:
· dominującym kolorze,
· docelowej temperaturze pomieszczenia,
· oświetleniu.
KOLOR SMAKU
Specjaliści od design z firmy Architekci24h do kuchni, która ma pobudzać apetyt zalecają kolory takie jak:
· czerwień,
· pomarańcz,
· czekoladowy brąz,
· kremy i beże.
Powód jest bardzo prosty. Wszystkie te kolory kojarzą się nam podświadomie z soczystym, smacznym posiłkiem. Jeśli dobrze się zastanowimy to właśnie te kolory dominują we wnętrzach obleganych restauracji. Z kolei osobom, które pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów zalecają pomieszczenie w odcieniach:
· szarości,
· fioletu,
· błękitu.
Kolory te były niegdyś sygnałem, że dane zwierze lub roślina zawiera substancje trujące, a więc automatycznie zmniejszają produkcje soków trawiennych.
W CIENIU POTRAW
Psychologowie z Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji udowodnili, że barwa światła wpływa na smak potraw. Światło, które zmienia kolor potraw odbiera im podstawowe walory, przez co osoby spożywające posiłek odnoszą wrażenie, że jest ono mniej apetyczne. Dlatego też kuchnia, a przede wszystkim miejsce spożywania posiłków, musi być dobrze doświetlona, jeśli chcemy, aby wspomagała apetyt. Z tych samych badań wynika, że kieliszek białego wina bardziej smakuje, jeśli jest spożywany w pomieszczeniu oświetlonym na biało lub niebiesko. Z kolei całkowita ciemność pozwala bardziej rozkoszować się smakiem bez pobudzania apetytu. Dlatego też osobom dążącym do utraty wagi zaleca się spożywanie posiłków w przyciemnionych pomieszczeniach.
CIEPŁE KLUCHY
Nikogo nie zaskoczy fakt, że apetyt wzrasta w miarę wychłodzenia organizmu. Ciało przebywające w niskiej temperaturze zużywa więcej energii na ogrzanie, przez co wzrasta jego zapotrzebowanie na kalorie. Jak wykorzystać ten fakt przy projektowaniu kuchni? Architekci24h radzą, aby oprócz regulacji zamontowanego systemu ogrzewania (centralnego, klimatyzacji etc.), wziąć również pod uwagę dodatkowe źródła ciepła/chłodu w pomieszczeniu:
· promienie słoneczne wpadające przez szybę,
· wiatraki,
· okapy,
· odpowiednią wentylację,
· ogrzewanie podłogowe itp.
· ciepło wydzielane przez urządzenia do gotowania (garnki, kuchenki gazowe, piekarnik, itp.) Wszystkie te czynniki wspomogą lub poskromią nasz apetyt. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko zakasać rękawy i wziąć się za remont kuchni!
Nadesłał:
alekma1
|