Czy kupno telewizora LED się opłaca? Wybieramy telewizor
Ilość dostępnych telewizorów na rynku sprzętu elektronicznego jest przytłaczająca, a osoby nieśledzące najnowszych rozwiązań techniki mogą czuć się po prostu zagubione.
Co w sytuacji, gdy nasz telewizor jest przestarzały i przyszedł najwyższy czas na zakup nowego teleodbiornika? Warto zapoznać się z technologią LED, która stanowi kompromis pomiędzy niskim poborem prądu a jakością obrazu.
Wszystko zaczęło się od LCD
Aby móc odnieść się do technologii LED, należy na początku zapoznać się z terminem LCD. W telewizorach opartych na technologii LCD piksele nie emitują własnego światła, ale wymagają dodatkowego podświetlenia dostarczanego przez lampy (CCFL). Światło przechodzi przez specjalne filtry i trafia następnie na ciekły kryształ, tworząc wymagany efekt.
LED rozwinięciem technologii LCD
Co to oznacza słowo LED? Z angielskiego jest to po prostu „dioda elektroluminescencyjna” lub inaczej „dioda świecąca”. Mówiąc wprost – telewizory oparte na technologii LED są tak naprawdę ulepszoną wersję telewizorów LCD. Producenci dostarczają dwa rozwiązania technologii LED – Edge LED i Full LED.
W technologii Edge LED matryca podświetlana jest tylko w rogach, co prowadzi do gorszego podświetlenia – matryca jest podświetlana nierównomiernie. Atutem takiego rozwiązania jest mniejszy pobór prądu.
Pełne podświetlenie, jak nietrudno się domyślić, uzyskamy w technologii Full LED. Niestety rozwiązanie to pobiera więcej prądu i jest zdecydowanie droższe.
Kupować czy nie?
Telewizory LED przeznaczone są dla osób, które szukają cienkich telewizorów o znikomej wadze i atrakcyjnej cenie. W porównaniu do telewizorów plazmowych są nieporównywalnie tańsze, jednakże posiadają węższe kąty widzenia niż w przypadku plazmy, co może stanowić minus. Zobacz więcej.
Nadesłał:
janinkainka
|