Czym jest fotogrametria z drona?


Czym jest fotogrametria z drona?
2019-12-16
Fotogrametria z drona stała się ostatnio bardzo popularna za sprawą rozwoju technologii bezzałogowych. Jednak nie wszystkie prace z wykorzystaniem drona są przydatne dla geodezji. Wszystko zależy od nalotu fotogrametrycznego. Z tego artykułu dowiesz się czym jest fotogrametria z drona.


Czym jest fotogrametria z drona?

Fotogrametria to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się pozyskiwaniem informacji przestrzennej. Do tego konieczny jest pomiar, przetwarzanie i interpretacja obrazów fotogrametrycznych. Warto dodać, że fotogrametria z drona pozwala na odtworzenie trójwymiarowych kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów. Oczywiście do tego wszystkiego wykorzystuje się zdjęcia. Wynikiem fotogrametrii z drona najczęściej jest mapa, rysunek lub model 3D jakiegoś realnego obiektu lub masy lądowej. 



Jak zaplanować nalot fotogrametryczny?

Podstawą planowania nalotu fotogrametrycznego jest otrzymanie zakresu od zamawiającego. Na jego podstawie można dobrać określonego bezzałogowca. Decyzję podejmuje się w oparciu o obszar, ale także lądowisko. W przypadku małych obiektów najlepiej jest wykorzystać wielowirnikowiec. Wtedy można spodziewać się najlepszych efektów fotogrametrii z drona. Kiedy jednak wykonuje się zdjęcia dużych obszarów, warto wykorzystać płatowiec. Gdy wybranie lądowiska dla drona staje się niemożliwe, najlepiej sprawdzi się wielowirnikowiec. Z kolei tam gdzie upadek multirotora mógłby spowodować szkody, dobrze jest zdecydować się na płatowiec. 

Kiedy platforma już zostanie wybrana, nadchodzi czas na wyznaczenie potencjalnego lądowiska. Ważne jest to, by owych lądowisk wyznaczyć dużo, ponieważ nie wiadomo jakie będa panowały warunki atmosferyczne. Należy też uwzględnić aktualność zdjęć. Inaczej kwestia lądowania wygląda na terenach górskich i tam gdzie występują ruchy powietrza. Dlatego lądować zawsze należy “pod wiatr” i “pod górkę”. Następnie dobiera się parametry lotu - jego wysokość oraz odstępy między kolejnymi szeregami. Wszystko to zależy od charakterystyki terenu. To ona wpływa na dobór odpowiedniego obiektywu, wielkość piksela oraz pokrycie podłużne i poprzeczne zdjęć. Jak więc widać przygotowanie do wykonania fotogrametrii z drona jest bardzo pracochłonne.  



Jak wygląda fotogrametria z drona w praktyce?

Mamy przygotowany sprzęt, ale jeśli chcemy uzyskać pełnowymiarowy produkt geodezyjny, należy założyć osnowę fotogrametryczną. Jest to osnowa przeznaczona do nalotów fotogrametrycznych czyli fotogrametrii z drona. Potocznie nazywana jest ona fotopunktami i musi być dobrze widoczna na zdjęciach lotniczych. Kiedy już wszystkie parametry nalotu są określone, projektuje się osnowę biorąc pod uwagę ukształtowanie obszaru.

Natomiast sam nalot fotogrametryczny planuje się z trzydniowym wyprzedzeniem. Chodzi o to, by warunki meteorologiczne nie były w stanie zaskoczyć. Dzień przed nalotem należy dokładnie sprawdzić platformę i przygotować ją do nalotu. Potem tylko wystarczy przez radiomodem połączyć się z płatowcem i zacząć fotogrametrię z drona. Kiedy już wiadomo, że wszystko w dronie działa bez zarzutu, można wystartować. Wprawdzie dron lata cały czas automatycznie, jednak nieustannie należy go sprawdzać. Warto tu dodać, że trzeba przestrzegać zasad zawartych w prawie lotniczym. Ze względu na nie wykonuje się loty w  zasięgu wzroku. Teren lądowiska musi być wolny od wszelkich przeszkód. Czasami dron ląduje automatycznie, jednak warunki atmosferyczne bardzo rzadko na to pozwalają. Misja drona kończy się więc lądowaniem, potem sprawdza się poprawność danych i przygotowuje drona na kolejne lądowisko. Efektem fotogrametrii z drona jest często ortofotomapa czyli produkt czysto geodezyjny. 

Więcej informacji najdziesz na stronie :
https://skysnap.pl/fotogrametria-z-drona/

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl