Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?


Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?
2022-11-29
Gdyby nie automatyka przemysłowa, dalej królowałyby manufaktury, a prawa pracownika byłyby tematem tabu. Zautomatyzowane linie produkcyjne pozwalają na zastąpienie człowieka tam, gdzie praca byłaby potencjalnie niebezpieczna lub wymagałaby zastosowania kosztownych metod.


Po co automatyzuje się linie produkcyjne?

Linie produkcyjne są automatyzowane w celu zaspokojenia potrzeb zakładu, zapewnienia ciągłości produkcji i ograniczenia kosztów. Postępujący rozwój technologiczny napędza automatyzację, ponieważ inaczej trudno producentom pozostawać konkurencyjnymi na rynku. W wielu wypadkach automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala na przeorganizowanie produkcji, lepsze wykorzystanie maszyn i urządzeń już istniejących w zakładzie, a także maksymalne wykorzystanie przestrzeni roboczej przedsiębiorstwa. Liczne zalety automatyzacji zachęcają zatem do jej przeprowadzania.Linie produkcyjne - jak je wyposażyć?

Projektowanie maszyn następuje po zapoznaniu się z potrzebami danego przedsiębiorstwa, nie sposób zatem podać jednego zestawu, na którym należy opierać swoją produkcję. W wielu firmach podstawą linii produkcyjnych są przenośniki taśmowe, które tworzą ciąg komunikacyjny. Na poszczególnych etapach tego ciągu mogą znajdować się stanowiska zrobotyzowane, przyrządy spawalnicze, roboty przemysłowe lub inne urządzenia, które można zautomatyzować i zsynchronizować. Linie produkcyjne powinien zaprojektować integrator automatyki. Uwzględnia on zarówno potrzeby zakładu, jak i przepisy krajowe i unijne, jak te, które zawiera dyrektywa maszynowa.Automatyzacja powtarzalnych procesów

Automatyzacja polega na takiej synchronizacji poszczególnych urządzeń, żeby wykonywały powtarzalną pracę automatycznie. Taka automatyzacja może przebiegać wielowątkowo, co oznacza, że może wspomagań nie tylko samą produkcję, ale też sporządzanie dokumentacji, kontrolę jakości wyrobów, a także aktualizację stanów magazynowych i innych codziennych czynności, które zazwyczaj wykonują ludzie.Linie produkcyjne - instaluj tylko sprawdzony sprzęt

Jak sprawdzić, czy dystrybutor urządzeń jest godny zaufania, a sprzęt spełnia odpowiednie standardy? O spełnieniu państwowych i unijnych norm informuje znak CE dla maszyn. O ile w przypadku urządzeń dostarczanych od producenta taki znak zwykle widnieje, ważne jest, aby sprzęt modyfikowany na potrzeby przemysłu również spełniał wyżej wymienione standardy. Zamawiając linie produkcyjne wraz z urządzeniami upewnij się, czy dystrybutor zadbał o odpowiednie testy i dokumentację technologiczną. Zabezpieczy to Ciebie w razie nieszczęśliwego wypadku czy awarii sprzętu.Konkurencja już zautomatyzowała, a ty?

Liczące się przedsiębiorstwa przemysłowe już zautomatyzowały swoją produkcję. Branża automotive, branża farmaceutyczna i przemysł ciężki od dawna dostrzegały taką potrzebę i dzisiaj przodują w tej dziedzinie. Mimo odmiennych potrzeb są doskonałym przykładem tego, jak automatyzacja wpływa na jakość, bezpieczeństwo i opłacalność produkcji. Automatyka przemysłowa może sprawić, że twoja linia produkcyjna stanie się bardziej wydajna, a ilość strat pobocznych zredukujesz niemal do zera. Jeśli twój przemysł nie przeszedł jeszcze modernizacji, pomyśl o zatrudnieniu fachowca, który pomoże wskazać najlepszy dla twojej firmy kierunek rozwoju.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl