Do codziennego użytku


Do codziennego użytku
2015-09-30
Przygotowanie posiłków, smacznych i zdrowych nie zależy tylko od jakości artykułów spożywczych i umiejętności, ale także od używanych naczyń.
Gotowanie, duszenie, smażenie w naczyniach o wątpliwej jakości prowadzi do utraty wartości odżywczej produktów, a uwolnione w procesie obróbki związki toksyczne są niebezpieczne dla zdrowia. Wybierając naczynia kuchenne należy kierować się parametrami technicznymi i funkcjonalnością. 

Garnki służące do gotowania i duszenia potraw, ze względu na materiał z którego są wykonane dzielimy na: 
- emaliowane – popularne ze względu na niską cenę, w momencie pojawienia się odprysku nie nadają się do dalszego użytku,
- teflonowe – nie wchodzą w reakcje z żywnością, jednak porysowane wyzwalają niebezpieczne substancje, według przeprowadzonych badań rakotwórcze,
- żeliwne – zaletą lub wadą może być powolne nagrzewanie się naczynia, ciężkie i kruche, muszą być chronione przed uderzeniami,
- wykonane ze stali nierdzewnej – oznaczone symbolem 18/10 lub 18/8 uważane za najbezpieczniejsze. Odporne na zarysowania i odbarwienia, łatwe do utrzymania w czystości.

Dodatkowym kryterium doboru garnków jest technika przygotowywania potraw. Obok tradycyjnego przygotowywania potraw w gotującej wodzie, w temperaturze zbliżonej do 100ºC, coraz częściej korzystamy z metody gotowania na parze. Metoda nie wymaga korzystania z soli, a potrawy nie tracą walorów odżywczych. Oszczędność czasu zapewnia szybkowar – szczelny garnek, w którym ze wzrostem ciśnienia podnosi się temperatura wrzenia wody. 
Bez względu na rodzaj wybieranych naczyń należy zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty. Naczynia dopuszczone do kontaktu z żywnością podlegają rygorystycznym procedurom i kontrolom.

Nadesłał:

BertNel

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl