Domy kultury nowoczesne instytucje czy skostniałe obiekty?


2011-01-09
Dlaczego domy kultury nie cieszą taką popularnością jak kino czy teatr? Dlaczego młodzież, rodziny wolą spędzać wolny weekend w centrach handlowych niż na imprezie poświęconej tradycjom ludowym? Dlaczego pomimo bogatej oferty programowej najliczniejszą grupę stanowią seniorzy?

Dom kultury jest instytucją prowadzącą działalność oświatowo-kulturalną, zaspokajająca potrzeby kulturalne mieszkańców oraz upowszechniającą kulturę.

Do głównych zadań domu kultury należy: rozbudzanie i zaspokajanie zainteresowań kulturalnych mieszkańców, pomoc w rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, tworzenie warunków do rozwoju aktywności artystycznej, współpraca z organizacjami pozarządowymi  w celu integracji społeczności lokalnej.

W każdym domu kultury zadania te są spełniane na dwóch płaszczyznach: zajęciach stałych i imprezach cyklicznych. Zajęcia są zróżnicowane ze względu na wiek i zainteresowania. Mają rozwijać, uczyć, pomagać zrozumieć otaczający nas świat. Należą do nich zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne. Imprezy cykliczne służą poznawaniu obyczajów, tradycji innych kultur. Koncerty, wystawy, pokazy, działalność wydawnicza przybliżają nas do sztuki.

W Warszawie prężnie działających domów kultury jest 88 palcówek wraz z filiami. Jednym z nich jest Centrum Artystyczne „Radomska 13” – filia Ośrodka Kultury Ochoty. Instytucja ta oferuje bardzo bogaty program dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Oprócz podstawowych zajęć stałych oferuje zajęcia z tkactwa artystycznego oraz tkaniny artystycznej. Ma bogatą ofertę zajęć wokalnych: śpiew dla każdego, warsztaty gospel, emisja głosu. A także prowadzi szereg zajęć tanecznych w Europejskiej Akademii Tańca. Do najważniejszych imprez należą: Tradycja Po Polsku, Pocztówka ze świata, Artystyczne Ostatki, Posiady Na Ochocie. Organizuje szereg konkursów ( Minimaks, Big Ben, Warszawski Konkurs Literacki) dla młodzieży, którzy mogą wykazać się swoja wiedzą, talentem, zdobyte doświadczenie przekazać innym uczestnikom.

Jest otwartą placówką dla młodych artystów, twórców. Profesjonalizm i rzetelność to główne cechy pracowników, instruktorów, wolontariuszy. Imprezy plenerowe są bardzo dobrze znane  mieszkańcom dzielnicy Ochota: Majówka, Noc Świętojańska które przybliżają tradycje, obyczaje wielu kultur. Dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach plastycznych, podczas nocy świętojańskiej razem z rodzicami poszukują kwiatu paproci, puszczają wianki, poznają i stają się częścią kultury ludowej.

Domy kultury w dzisiejszych czasach walczą o przetrwanie, konkurencja jest ogromna: fundacje, organizacje pozarządowe i inne placówki kulturalne. Dlatego ciągle się  rozwijają, dostosowując pracę do współczesnych realiów. Starają się poszerzać swoją ofertę o nowe zajęcia, imprezy mając na względzie zainteresowania, hobby i wiek uczestników. Zapraszają wiele znanych osób ze świata kultury, które bardzo często wychowywały się w takich placówkach. Zaopatrują się w dobry sprzęt nagłaśniający, oświetlenie sceny, aby wszystkie działania charakteryzował profesjonalizm. 

Domy kultury są nowoczesnymi instytucjami, podążającymi za nowymi trendami. Pracownicy uczestniczą w wymianie zagranicznej, która uczy, pozwala zdobywać doświadczenie w prowadzeniu placówki kulturalnej. Przy tym dom kultury zachowuje rodzinną, przyjazną atmosferę, która sprawia, że wciąż powracają do niej uczestniczy zajęć wraz z rodzinami. I to stanowi najlepszą wizytówkę domów kultury, które pomimo upływu lat wciąż są na topie.

Nadesłał:

izabela83

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl