Duże przeszklenia tarasowe – otwórz się na wiosnę
Panoramiczne okna tarasowe i duże przeszklenia to znaki rozpoznawcze nowoczesnej architektury. Ich zadaniem jest minimalizowanie granicy między domem a naturą. Dobrze zaprojektowane i doposażone drzwi tarasowe umożliwiają domownikom szybkie przejście z salonu do ogrodu.
Widok, który koi zmysły
Żyjąc na co dzień szybko, w wybetonowanych miastach lub zamkniętych biurach, coraz częściej cierpimy z powodu chorób cywilizacyjnych. Jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, narzekamy na bezsenność, odczuwamy niepokój. Tymczasem, jak radzą psychologowie i psychiatrzy, powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wystarczy kilkanaście minut wśród zieleni, aby poczuć jej uspokajający wpływ. Nie bez przyczyny jedną z form relaksacji wzroku jest spoglądanie na naturalną zieleń, choćby przez okno. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas – zabieganych – marzy o wyprowadzce z miasta do uroczego domku na wsi, inni zaś walczą o każdy skrawek miejskiej zieleni.
Również architekci starają się pamiętać o przyrodzie. Projektują domy, które otwierają się na naturę i harmonijnie łączą z otaczającą je przyrodą. W sukurs przychodzą im duże przeszklenia – panoramiczne drzwi tarasowe i okna praktycznie zastępujące ściany sprawiają, że dom zostaje dobrze doświetlony naturalnym światłem dziennym, a domownicy mogą obserwować zieleń ogrodu czy pobliskiego parku.
Dlatego, jeśli wraz z wiosną ruszamy z budową lub przebudową domu, warto uwzględnić w projekcie maksymalne otwarcie się na pobliską zieleń. Współczesna technologia gwarantuje, że nawet masywne drzwi tarasowe będą wygodne w użytkowaniu, nie przyniosą strat ciepła, a w przyszłości zaprocentują wieloma korzyściami, np. podniosą rynkową wartość domu i zapewnią mieszkańcom bliższy kontakt z otaczającą go przyrodą.
Kwestie natury technicznej
Aby cieszyć się dużymi przeszkleniami, należy dokładnie rozeznać się w ofercie. W pierwszej kolejności warto się zastanowić nad materiałem, z którego zostaną wykonane okna i drzwi tarasowe – w grę wchodzi aluminium, PCV lub drewno. Design okien i drzwi tarasowych (materiał, kolor, faktura, styl) powinien być dopasowany do bryły budynku. W następnym kroku powinniśmy wziąć pod lupę takie kryteria, jak: funkcjonalność (wybór odpowiedniego sposobu otwierania drzwi tarasowych i dobór progu, np. zlicowanego z poziomem podłogi), a także izolacyjność oraz bezpieczeństwo szyb i okuć (klasa antywłamaniowa RC2 lub RC3).
Należy pamiętać, że drzwi tarasowe mogą być naprawdę ciężkie. Dlatego, jeśli np. wybierzemy drzwi podnoszono-przesuwne (system HS), warto wyposażyć je w napęd. Ze specjalnej konstrukcji drzwi tego typu wynika też sposób ich otwierania – skrzydło porusza się po szynie, równolegle do nieruchomej części okna tarasowego, nie zabierając przestrzeni w pomieszczeniu. To rozwiązanie nowoczesne i estetyczne.
– Ciężkie drzwi tarasowe można zautomatyzować, a tym samym wszystkim domownikom ułatwić ich obsługę. Można też obsługiwać je przy pomocy czytnika linii papilarnych lub zdalnie: przez aplikację na smartfonie, przy użyciu pilota, a nawet głosu. Możliwości i nowoczesnych rozwiązań jest wiele – inwestora ograniczyć w tym wypadku może tylko budżet. Warto jednak wszystko zaplanować jeszcze na etapie projektu lub na początku generalnego remontu – mówi Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska. – Aby spełnić marzenia o komfortowej i zdalnej obsłudze drzwi tarasowych, należy wybrać drzwi typu HS, wyposażone w napęd, np. HS Master lub HS ePOWER, podłączony do modułu sterującego i do systemu zarządzania inteligentnym domem, np. TaHoma Premium. Te wszystkie elementy trzeba po pierwsze uwzględnić w budżecie, po drugie – w projekcie, np. instalacji – dodaje.
Jeśli inwestor ma obawy, że pomieszczenie z przeszkloną ścianą tarasową będzie się zbyt szybko przegrzewać, powinien zainwestować w odpowiedniej jakości szyby o optymalnym czynniku przenikania ciepła i przepuszczania promieni słonecznych. Wiele osób decyduje się także na montaż systemu zasłaniania okien, np. rolet zewnętrznych, przesuwanych aluminiowych okiennic lub wewnętrznych osłon okiennych, które pozwalają decydować o ilości światła słonecznego wpuszczanego do środka – latem zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń, a zimą wychładzaniu.
Naturalnie, że bezpieczne!
Ogród to nie tylko oaza spokoju i zieleni dla domowników, ale także część posesji… najczęściej odwiedzana przez złodziei (którzy unikają włamań od frontu). Dlatego podczas wybierania drzwi tarasowych musimy wziąć pod uwagę parametry ich bezpieczeństwa, bowiem nawet najlepsze rolety antywłamaniowe nie gwarantują pełnej ochrony, tym bardziej, że na co dzień nie zawsze przecież je opuszczamy. Należy zadbać, by drzwi tarasowe posiadały: szyby wykonane w odpowiedniej klasie antywłamaniowej, bezpieczną listwę mikrowentylacyjną i bezpieczne okucia, np. z dodatkowymi zaczepami, ochroną przeciwwyważeniową, klamką z półwkładką, czy też z czujnikami zintegrowanymi z systemem alarmowym.
– Drzwi podnoszono-przesuwne, otwierane mechanicznie, mogą posiadać listwę przeciwwyważeniową i system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy. Większa liczba zaczepów oznacza większą liczbę punktów ryglowania, które złodziej musi sforsować. Z kolei ochrona przeciwwyważeniowa zastosowana w górnej części ramy uniemożliwia podniesienie, a więc i otwarcie skrzydła drzwi. Włamanie się przez takie drzwi jest praktycznie niemożliwe – mówi Dariusz Nowak, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska. – Oprócz tego drzwi tarasowe mogą być wyposażone w szyld z półwkładką, jak np. wkładka Janus z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym, zaślepioną od strony zewnętrznej – dzięki czemu złodziej nie ma dostępu do zamka z zewnątrz. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zamontowanie zewnętrznej klamki, posiadającej ochronę przeciwwierceniową w klasie odporności na włamanie RC2 – dodaje.
Według badania przeprowadzonego przez Pollster dla serwisu Murator.pl (grudzień 2019) inwestorzy budujący lub remontujący dom o wyborze stolarki otworowej najczęściej decydują wspólnie z bliską osobą. Najważniejsze zagadnienia, jakie są brane pod uwagę w procesie zakupowym, to m.in.: dostępność różnych rozwiązań, parametry techniczne produktów, w tym ich trwałość, cena i koszty eksploatacji. Ważne są także wygląd i estetyka wykonania. I te dwie ostatnie cechy nie powinny zaskakiwać. Cena od dawna nie jest już najważniejszym i podstawowym kryterium wyboru – dobra inwestycja, która cieszy nas przez lata, musi być droższa.
Podobnie jest z architekturą – nie myślimy już tylko o tym, jak urządzić i zaprojektować wnętrze, liczy się także zewnętrzny wygląd domu i jego otoczenie. Ta pierwsza zmiana wynika z coraz większej świadomości, że każdy dom jest elementem tego, co powinno stanowić wspólne dobro – krajobrazu. Ta druga wyrasta z poczucia, że w zabieganym życiu dobrą odpowiedzią na stres jest przyroda. Jeżeli nie możemy po pracy wyjść do lasu, szukamy jej dookoła nas, a nasze domy projektujemy tak, by z nią współgrały i pozwalały nam szybko się na nią otworzyć. Do tego właśnie służą dobrze zaprojektowane drzwi tarasowe.
Nadesłał:
Alicja Sidorowicz
|