E-deklaracje czyli PIT przez Internet w kilka minut


E-deklaracje czyli PIT przez Internet w kilka minut
2018-08-31
Co roku podatnicy składają do odpowiednich organów podatkowych swoje zeznania podatkowe. PIT’y są jednymi z najbardziej znanych deklaracji wypełnianych i przekazywanych do urzędów skarbowych.

Od kilku lat w ramach reformy administracji, ustawodawca udostępnia możliwość pracy oraz złożenia druków księgowych, za pomocą tak zwanych e-deklaracji. Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że e-PITy pozwalają złożyć PIT przez Internet już w kilka minut. Czy faktycznie tak jest?



E-deklaracje – jak to działa

E-deklaracje to nic innego, jak elektroniczna wersja deklaracji podatkowej. Jednak ze względu na wymogi techniczne oraz konieczność zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa i poufności, nie każdy dokument przygotowany na komputerze spełnia kryteria e-deklaracji. W tym miejscu warto zauważyć, że w każdym przypadku wprowadzenia swoich danych, czy informacji finansowych, podatnicy powinni uważać. Zdarzają się przecież sytuacje wycieków danych z skrzynek e-mail itp. Ustawodawca przewidział takie możliwości i wprowadzając reformę tak zwanej e-administracji, postanowił zaprojektować i wprowadzić odpowiednie narzędzia i systemy zabezpieczające. Efektem tego jest konieczność korzystania ze specjalnych aplikacji i programów. To w nich wypełnia się formularze podatkowe, a potem za pomocą profesjonalnych bramek Ministerstwa Finansów składa swój e-PIT.



PIT przez Internet w praktyce

Przystępując do pracy podatnik już wie, że musi pracować na specjalnym programie lub aplikacji. Jak go uzyskać?

Generalnie, istnieją dwa rodzaje źródeł aplikacji do wypełniania deklaracji typu e-pity. Po pierwsze, aplikacja zapewniana przez Ministerstwo Finansów, dostępna na ich oficjalnej stronie internetowej. Po drugie - od prywatnych podmiotów, tworzone przez firmy finansowe i IT. Wybór, którą opcję (publiczną czy prywatną) uzyskać, należy do każdego podatnika. Większość programów dostępna jest bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Różnice pomiędzy tymi dwoma źródłami dotyczą przede wszystkim rozbudowania, czy możliwości aplikacyjnych. Publiczne programy z założenia muszą „pasować” do wszystkich użytkowników oraz ich możliwości sprzętowych. Z tego powodu są prostsze, czyli mniej rozbudowane. Może to być problemem, szczególnie dla osób nie znających się na kwestiach finansowych i podatkowych. Z drugiej strony, wybierając oprogramowanie prywatne można uzyskać większą pomoc oraz intuicyjne działanie bardziej dopracowanych i zindywidualizowanych aplikacji. Należy jednak pamiętać o korzystaniu wyłącznie z programów zaufanych źródeł oraz znanych dostawców – tak aby zapewnić bezpieczeństwo naszego PIT.



Podsumowanie i zalety

Po wyborze i zainstalowaniu aplikacji podatnik może wreszcie przystąpić do pracy. Tutaj właśnie czeka na niego miłe zaskoczenie. Dane wypełnia się wygodnie, na komputerze lub smartfonie, z możliwościami cofania do poprzednich części. Dobre programy udostępniają nawet możliwość skorzystania z tak zwanego wstępnie wypełnionego PIT, gdzie większość danych i informacji zostanie wprowadzona automatycznie. Dzięki temu, rola podatnika sprowadza się coraz bardziej do przechodzenia przez kolejne, krótkie polecenia programu i weryfikacji zaciągniętych danych. Na końcu e-deklaracji, wygodnie podpiszemy ją za pomocą specjalnego podpisu elektronicznego lub danych uwierzytelniających. Co najciekawsze, nie ma już konieczności wizyty w urzędzie ani nawet na poczcie. E-deklarację można wysłać z poziomu własnego komputera przez Internet.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl