„Fantastyczne oranże i fiolety” czyli malarstwo, które wychodzi z obrazu


„Fantastyczne oranże i fiolety” czyli malarstwo, które wychodzi z obrazu
2019-10-11
Radość tworzenia, zabawa w kolory, lekkość kompozycji to wszystko sprawia, że obok prac Roberta Jaworskiego wchodzących w skład wystawy „Fantastyczne oranże i fiolety” nie można przejść obojętnie.

Artysta, który po latach wrócił do malarstwa, dzieli się z odbiorcą emocjami, które towarzyszyły mu w jego procesie twórczym. Obcowanie z tą sztuką to czysta przyjemność, powód do uśmiechu i spojrzenie na otaczającą rzeczywistość z wielobarwnej perspektywy. Nic dziwnego, że wielu chce ją mieć blisko siebie: w domu lub w biurze. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 października br. w godz. 18-21, w Galerii Xanadu przy ul. Hożej 51.

Historia przygody Roberta Jaworskiego ze sztuką jest niezwykle barwna. Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, gdzie uzyskał dyplom, a następnie z sukcesem pracował w zawodzie architekta. W jego życiu przez cały czas obecna była także sztuka, jednak studia artystyczne na warszawskiej ASP ukończył dopiero dekadę temu. Obecnie posiada już tytuł Doktora Sztuk Pięknych, a jego prace były wielokrotnie pokazywane na wystawach w Polsce. Można je również znaleźć w zagranicznych kolekcjach sztuki.

Przez ostatnie dziesięć lat obserwowałam powrót Roberta do sztuki. Artysta ekspresowo „przerabiał” w swojej twórczości kolejne style. Mam wrażenie, że odhaczał je jak z listy, aby dojść do formy i wypowiedzi własnej. Był w twórczości Roberta okres realistyczny, hiperrealistyczny, a nawet prace, które mogły nasuwać skojarzenia z impresjonizmem. Zakotwiczenie w stylu trwało jednak za każdym razem bardzo krótko. Było jak odrabianie lekcji. - mówi Agnieszka Gniotek, właścicielka Galerii Xanadu i kuratorka wystawy. Dodaje: Roberta usatysfakcjonowały dopiero eksperymenty z materiałem. Wyszedł z malarstwem poza ramy obrazu. Z jednej strony to „malarstwo o malarstwie”, skoncentrowane na jego właściwościach formalnych i ekspresji wynikającej z użytej materii.  Z drugiej, umiejętność kontrolowania przypadku. Kolejna kwestia to opanowanie przestrzeni i zaanektowanie otoczenia. Tworzenie obiektów, które działają na niemal wszystkie zmysły. Mają swoją skalę, kolor, fakturę.

 

Artysta odnalazł swój styl podczas pracy z materiałem. To wyjście poza ramy obrazu pozwoliło mu na pełną twórczą ekspresję. W tak skonstruowanych dziełach spotkały się cechy artysty, które stanowią o wyjątkowości jego prac. Dojmująca świadomość tego, czym jest malarstwo. Odważne przekroczenie jego granic. Oczywista u architekta zdolność budowania gry z przestrzenią. Afirmacja koloru.

Robert umiejętnie balansuje na granicy czystego malarstwa i przestrzeni designu. Ta ekwilibrystyka zjednała mu zarówno uznanie krytyków, jak i została doceniona przez kolekcjonerów. – podsumowuje Agnieszka Gniotek.

 

Robert Jaworski - w 1995 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera architekta. W 2009 r. ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskując tytuł magistra sztuki. W 2019 r. uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor wystaw indywidualnych: Off-limits, Galeria Nurt, Toruń (2018); Momentum, Galeria Bardzo Biała, Warszawa (2018); Moyra, Galeria Apteka Sztuki, Warszawa (2017); Moyra, Millenaris Park, Budapest Art Market 2017, Budapeszt, Węgry (2017); Pollen, Emmanuel Fremin Gallery, Nowy Jork, USA (2017); Plemię, Galeria Promocyjna, Warszawa (2015); Bezludzie, Galeria Styk ASP, Warszawa (2014); Fortece, Galeria DAP 022, Warszawa (2013); Karmniki, Galeria Apteka Sztuki, Warszawa (2013); Oranżeria, Galeria Apteka Sztuki, Warszawa (2011). Ważniejsze wystawy zbiorowe: Black on White, Galeria Monumental, Lizbona, Portugalia (2018); Born to Hang, Esernyos Obuda Culture Center, Budapeszt, Węgry (2018); Czarno na białym, Galeria Apteka Sztuki, Warszawa (2018); 4 x co innego, Galeria Lufcik DAP, Warszawa (2015); Aktualności, Galeria DAP, Warszawa (2015, 2014, 2013, 2012); Abstrakcja, Galeria DAP, Warszawa (2014, 2013), XI Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, Galeria BWA, Ostrowiec Świętokrzyski (2012). Jego prace znajdują się w kolekcjach w Polsce, Niemczech, Belgii, Francji, USA, Hiszpanii i Korei.

 

Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2019 r. od poniedziałku do piątku w godz. od 12:00 – 19:00, a w soboty w godz. 11:00 – 16:00.

Wernisaż: 16 października 2019 r., godz. 18:00-21:00

Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny, ul. Hoża 51 w Warszawie

 

Galeria i Dom Aukcyjny Xanadu to przestrzeń nie tylko dla znawców i miłośników sztuki, lecz także dla tych, którzy chcieliby oswoić i zrozumieć twórczość współczesnych artystów. Xanadu jest miejscem wymiany myśli, dialogu ze sztuką, gdzie w sposób zaskakujący można odkryć obszary własnej wrażliwości. Aktywność galerii koncentruje się głównie wokół aukcji
i wystaw czasowych. Xanadu oferuje także możliwość wypożyczenia dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz na potrzeby osób prywatnych. Inicjatorką powstania galerii i właścicielką Xanadu jest Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Xanadu mieści się przy ulicy Hożej 51 w Warszawie.

 

http://www.galeriaxanadu.pl

https://www.facebook.com/galeriaxanadu/

https://www.instagram.com/xanadu_gallery/

Nadesłał:

Aleksandra Matuła

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl