Farewell Analog czyli konferencja o usługach cyfrowych
Pod koniec marca 2011 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik przedstawiciele świata mediów, agencji kreatywnych i branży teleinformatycznej wzięli udział w spotkaniu, podczas którego zostały zaprezentowane innowacyjne technologie wspierające rozwój nowych usług cyfrowych.
Kilka dni temu wraz z ekspertami Microsoft ponownie żegnaliśmy erę analogową. Na konferencji w Warszawie zgromadziło się ponad 140 entuzjastów nowych rozwiązań, wśród których znaleźli się zarówno przedstawiciele mediów jak i branży telekomunikacyjnej oraz biznesu.
Specjaliści Microsoft przekonywali wydawców i biznesmenów do rozwiązań w technologii chmury, przedstawili najnowszy system operacyjny dla smartfonów Windows Phone7, a także centrum rozrywki i rozwoju jakim jest Xbox z usługami Xbox Live.
Za pomocą technologii prezentowanych przez firmę Insys oraz Microsoft Mediaroom dowiedzieliśmy się jak w bardzo krótkim czasie uruchomić telewizję internetową. Spore zainteresowanie zgromadzonych wzbudził system zamiany mowy na tekst pisany, Unikkon Magic Scribe Medical. W nowy wymiar Internetu weszliśmy wraz z przeglądarką Internet Explorer 9, a Bartłomiej Zas pokazał nam jak Silverlight i Pivot mogą posłużyć nam do efektywnego wyszukiwania, filtrowania oraz prezentowania treści, które nas interesują. Funkcjonowanie systemu Pivot przyrównał do gazety, w której czytanie rozpoczynamy od kolorowych dodatków i treści, które nas najbardziej interesują. W oparciu o tę technologię działa serwis Twojapogoda.pl , a umożliwia on użytkownikowi dostosowanie prognoz i danych do jego żądań. Natomiast dzięki Silverlight możemy korzystając z kamery, w czasie rzeczywistym, na obraz aplikować wybrane efekty, a uzyskany obraz bezpośrednio przenosić na tworzoną przez nas stronę internetową.
Spore zainteresowanie zgromadzonych wzbudził system dystrybucji danych w chmurze. Przeniesienie zasobów w chmurę może być wydajne i opłacalne dla wydawców. Na podstawie symulacji serwisu http://tv.rp.pl/ mieliśmy możliwość zobaczyć czym jest chmura. Zaletą takich rozwiązań jest ich elastyczność. Wydawca zakupuje u operatora konkretną usługę, którą zazwyczaj jest przechowywanie, przetwarzanie i serwerowanie danych użytkownikom. Przy tradycyjnym rozwiązaniu wymagało by to zwiększania powierzchni dyskowej a także przepustowości i zasięgu łącz internetowych.
„Head up. Głowa do góry, patrzmy sobie w oczy". To myśl kierująca twórcami Windows Phone 7. Inspiracją dla Windows Phone było życie codzienne: metro, porty lotnicze, dworce autobusowe i kolejowe, oznaczenia wizualne, piktogramy, które nas otaczają. Zintegrowane listy kontaktów, interfejs w formie aktywnych kafelków, dają nam narzędzie, które ożywa w momencie podłączenia go do serwisów Windows Live oraz Xbox Live.
Podobnymi doświadczeniami inspirowany jest również inny z prezentowanych podczas konferencji produktów - Xbox. Rozwijany przez Microsoft produkt jest już nie tylko konsolą do gier, ale domowym, multimedialnym centrum rozrywki. Podłączenie zaś konsoli do serwisu Xbox Live otwiera nas na kontakty, interakcje i możliwość korzystania z funkcji multiplayer.
Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym - dostęp do informacji jest coraz ważniejszym elementem codziennej egzystencji. Prezentowane podczas spotkania rozwiązania Microsoft stanowią więc odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka, a także pokazują kierunki w których podążać będzie przyszłość.