Finał międzynarodowego konkursu „Młodzież Muzykuje”


2011-03-24
Dzieci i młodzież z całej Europy spotkały się w Warszawie, aby wziąć udział w wyjątkowym konkursie muzycznym „Młodzież Muzykuje”.

Wydarzenie, którego gospodarzem była szkoła im. Willy’ego Brandta, a patronem Ambasador Niemiec w Warszawie, było okazją do twórczej, muzycznej rywalizacji i dialogu uczniów reprezentujących niemieckojęzyczne szkoły z różnych krajów.  

W ubiegły weekend po raz pierwszy w Polsce odbył się Niemiecki Międzynarodowy Konkursu Europy Północnowschodniej "Młodzież Muzykuje", którego gospodarzem była szkoła im. Willy'ego Brandta z Warszawy. Do konkursu przystąpili wyłonieni podczas eliminacji szkolnych przedstawiciele niemieckich szkół z całej Europy. Zaproszona do Warszawy międzynarodowa grupa młodzieży rywalizowała, koncertowała, a także zwiedzała Stolicę.

 

Podczas konkursu „Młodzież Muzykuje” uczniowie zaprezentowali różnorodne gatunki muzyczne zarówno z dziedziny muzyki klasycznej jak i nowoczesnej. Do konkursu przystąpiło 130 uczestników z wielu krajów europejskich (Czech, Estonii, Bułgarii, Węgier, Danii, Norwegii, Irlandii, Szwecji, Francji, Anglii, Szwajcarii, Finlandii oraz Warszawy). Młodzież startowała w dwóch kategoriach: muzyka klasyczna oraz muzyka pop.

 

Konkurs „Młodzież Muzykuje” rozpoczął koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpili laureaci niemieckiego konkursu „Młodzież muzykuje” 2010, jak również wybrani uczniowie Szkoły im. Willy'ego Brandta oraz szkoły muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Patronat nad uroczystością objął Ambasador Niemiec w Warszawie, Pan Rüdiger Freiherr von Fritsch.

 

Gospodarzom udało się zdobyć pierwsze miejsce w kategorii muzyki pop „śpiew solowy”, dzięki występowi Małgorzaty Żak. Drugie miejsce w tej samej kategorii zdobyła Julia Kuligowska. W kategorii muzyki pop „gry na gitarze elektrycznej”, drugie miejsce zajął Adam Malicki oraz Michał Tkocz, który grał na perkusji. W kategorii muzyki klasycznej uczniowie szkoły im. Willy’ego Brandta zdobyli również drugie miejsce w kategorii śpiewu, uzyskane przez Martę Luciję Livmane. Dwa drugie miejsca w kategorii „gry na fortepianie „ uzyskały Vera Weshe oraz Qing yu Chai. Dwa trzecie miejsca w tej samej kategorii wywalczyli: Quing feng Chai oraz Xin Zhang.

 

Podczas koncertów młodzież zaprezentowała całą gamę różnorodnych kierunków muzycznych dotyczących zarówno gry na instrumentach, śpiewu solowego jak również niestandardowych form jak np. „gry na krześle”.

 

Warszawscy uczniowie, jako gospodarze międzynarodowego projektu „Młodzież Muzykuje”, mieli możliwość przebywania z rówieśnikami z innych krajów, poznania oraz zrozumienia odmiennych kultur. Ponieważ projekt po raz pierwszy organizowany był
w Polsce, uczniowie Szkoły im. Willy’ego Brandta mieli okazję nie tylko rywalizować ze swoimi kolegami, ale również zaprezentować Warszawę, która na ten krótki czas zamieniła się w centrum spotkań młodzieży z różnych krajów.

 

Szkoła im. Willy‘ego Brandta zalicza się do tych zagranicznych szkół niemieckich, które promują nowoczesną wizję edukacji, stając się szkołą spotkań i dialogu. Poprzez udział
w ciekawych projektach stwarzają dzieciom i młodzieży możliwość rozwijania samodzielności, otwartości oraz tolerancji dla odmiennych kultur oraz kształtowania własnej wrażliwości i otwartości. Szkoła im. Willy‘ego Brandta posiada: przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum i liceum ogólnokształcące.

Specjalnością szkoły jest kształcenie językowe. Uczniowie pionu polskojęzycznego, w czasie swej dziewięcioletniej edukacji, uczą się trzech języków obcych: niemieckiego - na poziomie języka ojczystego oraz angielskiego i francuskiego - na poziomie maturalnym.

Celem szkoły jest doprowadzenie uczniów z kraju, który ją gości do uzyskania niemieckiego świadectwa dojrzałości i jednocześnie świadectwa dojrzałości danego kraju. Nauka
w Szkole im. Willy’ego Brandta odbywa się w dwóch pionach programowych: niemieckojęzycznym i polskojęzycznym.
Oprócz szerokiej oferty zajęć dydaktycznych uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności
i zainteresowania w ramach różnorodnych kół zainteresowań.

Nadesłał:

M.Białasiewicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl