Inżynier poszukiwany, czyli praca w zasięgu ręki
Już po raz 13. w sercu miasteczka akademickiego Politechniki Śląskiej w Gliwicach zorganizowano Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Była to okazja do bezpośredniego kontaktu firm z potencjalnymi kandydatami do pracy, ale i ze środowiskiem naukowym.
A wszystko po to, by w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w tej największej w regionie uczelni technicznej. Wśród ponad 60 wystawców poszukujących specjalistów byli również Hostersi.
13. Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości odbyły się 8 marca 2011 r. w nowej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Kaszubskiej. Celem przedsięwzięcia jest aktywizacja zawodowa studentów i absolwentów zarówno na rynku pracy, jak i w zakresie zakładania własnej działalności gospodarczej. Wśród wystawców nie zabrakło więc znanych w Polsce i za granicą firm, ale i instytucji wspierających młodych przedsiębiorców.
- Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości mają już swoją długą tradycję. Są jednym z tych działań podejmowanych przez naszą uczelnię, które ukierunkowane są na budowanie platformy wzajemnej współpracy pomiędzy światem nauki a szeroko pojętym światem biznesu – zauważa prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.
Wśród najczęściej poszukiwanych specjalistów byli studenci i absolwenci kierunków informatycznych. Ofert pracy nie brakowało też w branżach przemysłowej i transportowej. Niemal wszyscy potencjalni pracodawcy podkreślali, że idealny kandydat powinien przede wszystkim posiadać podstawową wiedzę.
- Administracji serwerami nie uczy się na studiach. By się nią zajmować zawodowo, konieczna jest gruntowna wiedza związana z systemami informatycznymi. Samo wdrożenie się do pracy na stanowisku administratora serwerami zajmuje co najmniej kilka miesięcy. Chcemy inwestować w nowe kadry, ale zależy nam na kandydatach, dla których administrowanie serwerami jest nie tylko zawodowym zajęciem, ale i życiową pasją – mówi Paweł Jarosz, kierownik zespołu administratorów firmy Hostersi, która po raz pierwszy uczestniczyła w gliwickich targach.
Dla odwiedzających targi była to okazja do bezpośredniej rozmowy z potencjalnymi pracodawcami. - Pojawiały się pytania dotyczące możliwości zatrudnienia, odbycia praktyk i staży, ale i planowania zawodowej kariery. Myślę, że takie targi to świetna forma komunikacji pomiędzy pracodawcami a młodymi ludźmi dopiero planującymi swoją zawodową przyszłość – podkreśla Radosław Kuczera, dyrektor zarządzający firmy Hostersi.
13. Inżynierskim Targom Pracy i Przedsiębiorczości towarzyszyła konferencja zatytułowana „Współczesny absolwent – szanse i zagrożenia”. Przedstawiciele środowisk naukowych i biznesowych skupili się na działalności akademickich biur karier i perspektywach zatrudnienia dla absolwentów uczelni wyższych.
Politechnika Śląska to największa uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju. Obecnie kształci 28,5 tys. studentów, w tym 20 tys. na studiach stacjonarnych. Silną stroną uczelni jest bogata oferta dydaktyczna i wysoka jakość kształcenia. Obecnie studenci kształcą się na 13 wydziałach oraz w nowej jednostce uczelni – Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej.
Nadesłał:
Hostersi
|