Jak dobrać śliniak dla dziecka?
Pośród produktów znajdujących się w wyprawce malucha, nie może zabraknąć śliniaka. Dzięki niemu dziecko nie brudzi tak szybko swojego ubranka podczas jedzenia. Poza tym łatwiej zainteresować je jedzeniem, gdy posiłek zaczyna kojarzyć z zakładaniem śliniaczka, który jest kolorowy. Jak dobrać śliniak?
Śliniak śliniakowi nierówny
Do wyboru są dwa rodzaje śliniaków: zakładane na szyję oraz z rękawami. Jedne i drugie mają zalety, ale i wady. Pewne jest natomiast, że bez tego akcesorium nie obejdzie się żaden maluch, a właściwie jego rodzic. Dla niemowlaków sprawdzają się śliniaki bez rękawków. Mogą być zapinane na rzepy, guziczki lub wiązane. Przeważnie pociechy wolą te na rzepy lub guziczki, bo wiązanie sprawia dyskomfort. Dla rodziców to z kolei wygodniejsze zakładanie i zdejmowanie.
Śliniak ma chronić ubranko malucha przed nadmiernym pobrudzeniem i przemoczeniem. Musi być też jednak wygodny. Takie produkty wykonywane są zwykle z miękkiej bawełny czy frotte. Atutem jest właśnie miękkość, ale sporym minusem, że łatwo o ich trwałe zabrudzenie i przesiąknięcie. Przez to ubranko niemowlaka zwykle nie zostaje dość dobrze uchronione. Alternatywą jest śliniak z ceratką przyszytą od spodu, która chroni przed przesiąknięciem.
Ciekawym rozwiązaniem może być śliniak z kieszonką, wykonany na przykład z dodatkiem ceratki. Innym wyborem będzie śliniak silikonowy. Opatrzenie kieszonką sprawia, że podczas jedzenia, jego resztki wpadają właśnie do kieszonki. Rodzice nie muszą aż tak często prać śliniaczka, a ubranko malucha pozostaje czyste i suche.
Dla starszych dzieci, które uczone są samodzielnego jedzenia, u których stosowana jest dieta rozszerzana, dobrym rozwiązaniem są śliniaki z rękawkami. Chronią zarówno brzuszek, jak i rączki, ponieważ małe dziecko ucząc się jeść samodzielnie, najczęściej brudzi całego siebie i wszystko dookoła. Ze śliniaków z rękawkami należy jednak korzystać jak najmniej, ponieważ bazujące na tworzywach sztucznych produkty mogą powodować, że dziecku będzie gorąco.
Kolory i rozmiary
Oczywiście śliniak musi być rozmiarem dopasowany do wieku i potrzeb maluszka. Kolorystyka to kwestia nie tylko estetyki, ale i dłuższej żywotności. Śliniak wielokolorowy, pełen wzorów, łatwiej zniesie zabrudzenia, których nie będzie widać tak bardzo, jak na jasnym, jednolitym tle. Dzięki temu dłużej posłuży i oszczędzi kolejnych wydatków rodzicom.
Nadesłał:
NoweArtykuły
|