Jak nowoczesne rozwiązania mogą pomóc w opiece nad osobami starszymi?
Nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Liczba emerytów, w stosunku do pozostałych mieszkańców Polski (ale również i całej Europy) stale rośnie i nic nie zapowiada, by ten trend miał się odwrócić w najbliższych latach.
W związku z tym faktem oraz kwestią niesamodzielności części osób starszych, niezbędne są rozwiązania ułatwiające takim osobom życie. Na szczęście z pomocą może przyjść nowoczesna technologia. Rynek innowacyjnych rozwiązań dla seniorów rozwija się w szybkim tempie i daje duże nadzieje na przyszłość.
Starzejące się społeczeństwo - znak dzisiejszych czasów
Obecne zmiany demograficzne nie są niczym zaskakującym, od lat bowiem prognozy przedstawiały wizje, które obecnie zaczynają się spełniać. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 r. osoby powyżej 65 roku życia stanowiły ponad 16% wszystkich obywateli, a według prognoz ta liczba będzie się nadal zwiększała. Sprawia to, że pojawia się coraz więcej osób, które niejednokrotnie mają trudności we właściwym dbaniu o siebie i swoje zdrowie. Oczywiście w najtrudniejszej sytuacji są seniorzy, którzy nie mają bliskich osób mogących się nimi zaopiekować. Ale również pozostali emeryci narażeni są na nagłe wypadki czy pogorszenie stanu zdrowia, co dla osób tak narażonych na wszelkie urazy może być bardzo niebezpieczne.
Na rynku dostępnych jest już wiele rozwiązań, które mają na celu ułatwienie seniorom codziennych czynności, jak i również urządzeń monitorujących ich stan. Dzięki temu rodzina, czy opiekunowie mogą być bardziej spokojni o swoich podopiecznych, ponieważ posiadają stałą kontrolę nad stanem starszej osoby i mogą zareagować zanim będzie za późno.
Sprzęt do monitoringu wizualnego - szybki sposób na niezbędną informację
Świetnym sposobem na kontrolowanie stanu zdrowia starszych osób, który korzysta z najnowszej technologii są systemy monitoringu. Pozwalają one na uzyskanie obrazu i zauważenie wszelkich niebezpiecznych zdarzeń. Posiadając bezpośredni dostęp do takich danych, zyskujemy możliwość szybkiej reakcji, co w przypadku seniorów jest bardzo ważne - podkreśla Tomasz Kowalewski, specjalista z firmy EZVIZ. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń - między innymi nasza kamera Mini O, która pozwala na łączenie się i stały podgląd z każdego miejsca - dodaje Tomasz Kowalewski. W istocie, nowoczesne kamery mogą być bardzo użyteczne. Osoby w podeszłym wieku czują się pewniej posiadając świadomość, że ktoś dba o nich i w trudnej sytuacji przyjdzie z pomocą. Co ważniejsze, obraz z kamery można połączyć z działaniem systemu alarmowego. Przykładem może być alarm Hub A1, wyposażony w specjalny pilot, umożliwiający sterowanie wieloma jego funkcjami. Oprócz zabezpieczenia mieszkania (co również jest niezbędne dla starszych osób), pozwala on na korzystanie z przycisku alarmowego, w sytuacjach zagrażających życiu. Sygnał błyskawicznie dociera do aplikacji mobilnej, dzięki czemu osoba zajmująca się seniorem może uzyskać niezbędne informacje w mgnieniu oka. Posiadając informację o zagrożeniu i obraz z kamery, można wdrożyć działania, służące natychmiastowej pomocy osobom w potrzebie. Takie rozwiązanie zapewnia kompleksową ochronę tym, którzy są najbardziej narażeni na problemy zdrowotne, ale także niebezpieczeństwo zewnętrzne. Systemy opieki zdalnej i monitorowania sytuacji osób starszych stają się coraz bardziej popularne, ponieważ sprawiają, że życie tej grupy jest bezpieczniejsze i bardziej przyjemne.
Inne rozwiązania – teleopieka oraz stały monitoring najważniejszych funkcji życiowych
Teleopieka to system pozwalający błyskawicznie skontaktować się z konsultantem lub opiekunem, który udzieli niezbędnych rad lub przyśle bezpośrednią pomoc. Jednym z narzędzi wykorzystywanych w tym celu może być specjalna opaska oraz panel z przyciskiem SOS. W sytuacjach zagrożenia osoba starsza może zaalarmować odpowiednie osoby. Po naciśnięciu przycisku następuje kontakt z teleopiekunem. Przedstawiona wcześniej funkcja pilota K2 do Huba A1 firmy EZVIZ stanowi doskonałą alternatywę dla takich opasek.
Osoby w podeszłym wieku narażone są na liczne niebezpieczeństwa, których skutki mogą być bardzo poważne. Odpowiednia profilaktyka i nadzór w formie systemów monitoringu - w postaci kamer lub też systemów automatycznie przekazujących dane o istotnych funkcjach życiowych - jest niezwykle istotnym czynnikiem dla zapewnienia odpowiedniej opieki. Trzeba liczyć się z tym, że procentowa liczba emerytów będzie się nadal zwiększać i wspomniany problem nie będzie tracił na aktualności, a wręcz przeciwnie - stanie się bardzo ważnym wyzwaniem. Rozwijanie odpowiednich technologii może poprawić jakość życia osób starszych i pomóc im w codziennych problemach. W końcu każdy kiedyś będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniami podeszłego wieku. Warto więc zadbać o to, aby seniorom żyło się lepiej.
Nadesłał:
Grupa FLPR
|