Jak rozpocząć przygodę ze skokami spadochronowymi?
2015-05-15
Skoki spadochronowe były do niedawna sportem wręcz elitarnym, obecnie są jednak sportem bardzo masowym. Stało się tak wraz z sukcesem skoków tandemowych. Od momentu rozpoczęcia tego typu skoków w Polsce wiele osób spróbowało na własnej skórze swobodnego spadku.
Skoki spadochronowe w tandemie to bardzo popularna forma rozrywki. Stała się w ostatnich latach wręcz ekstremalną rozrywką dla mas. Jednak coraz więcej osób chce spróbować skoczyć samodzielnie. Dotychczasowe metody szkoleń spadochronowych stosowane w aeroklubach regionalnych nie każdego mogły satysfakcjonować. Szkolenia takie nazywane popularnie szkoleniami "na linę" lub z angielskiego "static line" obecnie są metodą dość mocno przestarzałą. Na wielu lotniskach w Polsce można obecnie wykonać kurs metodą AFF.
Kurs AFF, czyli nowoczesna metoda szkolenia spadochronowego.
Aby nie tracić czasu na nieefektywne metody szkoleń warto wybrać metodę AFF. Jest to przyspieszony kurs swobodnego spadania, z angielskiego Accelerated FreeFall. Już podczas pierwszego skoku kursant wyskakuje na samodzielnym spadochronie z wysokości 4000 metrów. Podczas pierwszego i drugiego skoku asystują go dwa instruktorzy. Pierwsze przede wszystkim koryguje jego niestabilną sylwetkę względem strug powietrza a drugi asystuje go fizycznie tak, aby kursant nie obrócił się na plecy. Podczas spadania instruktorzy komunikują się ze studentem poprzez znaki pokazywane ręką, które głównie mają znaczenie w postaci korekcji sylwetki.
Szkolenie AFF trwa od minimum pięciu skoków do ośmiu lub dziewięciu. Ilość skoków w kursie to sprawa indywidualna i jest mocno uzależniona od umiejętności kandydata na skoczka. Mocno zalecane jest, aby przed rozpoczęciem kursu wylatać pół godziny w jednym z tuneli aerodynamicznych. Trening w tunelu to najefektywniejsza forma nauki swobodnego spadania. Wiele osób rozpoczynając szkolenie AFF i będąc po wylatanych minutach w tunelu aerodynamicznym kończy kurs w pięciu skokach.
Tunel aerodynamiczny to świetna nauka i zabawa w jednym.
Jak powiedział nam Krzysztof Wiśniewski, szef Wrocławskiej Szkoły Spadochronowej Blue SkyTeam, wartość tunelu aerodynamicznego w szkoleniu skoczków jest nieoceniona:
"Jeszcze kilka lat temu szkolenie AFF było rzadkością, wiele osób mozolnie wykonywało skoki na linę bez specjalnego efektu. Obecnie szkolenie AFF uważane za właściwy standard, rośnie również świadomość konieczności treningu w tunelu aerodynamicznym. W sesjach trwających dwie minuty, czyli w odzwierciedleniu dwóch skoków z wysokości 4000 metrów intensywnie poprawiamy swoją sylwetkę aż do opanowania jej w bardzo zaawansowanym stopniu. Po tunelu aerodynamicznym szkolenie AFF to dla większości osób pestka."
Szkolenia AFF wykonywać można na wielu lotniskach w Polsce, między innymi:
- Wrocław (Szymanów)
- Ostrów Wielkopolski (Michałków)
- Włocławek (Kruszyn)
- Warszawa (Przasnysz i Chrcynno)
- Piotrków Trybunalski
- Częstochowa (Rudniki)
- Poznań (Kazimierz Biskupi)
Artykuł powstał dzięki informacjom dostarczonym przez Wrocławską Szkołę Spadochronową: http://www.skoki-spadochronowe.org/szkolenia-spadochronowe-aff.html.
Wasze komentarze (1):