Jak się pracuje w tabloidzie, a jak trafić do Tworek… jako psychiatra?
Jak wygląda praca w tabloidzie? – Chodzi o to, żeby o skomplikowanych sprawach pisać w taki sposób, żeby wszyscy zrozumieli. I to jest trudniejsze – mówi Jan Bolanowski, redaktor prowadzący „Fakt Biznes”, w jednym z najnowszych filmów opublikowanych na platformie edukacyjnej azir.edu.pl.
O tym, czym różni się psychiatra od psychologa i jak długo musi się uczyć, żeby móc skutecznie leczyć pacjentów, opowiada zaś Konrad Jurczakowski, lekarz rezydent w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach.
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla AZiR, można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.
– Nie jest trudno pisać o finansach dla gazety specjalistycznej, znacznie trudniej jest napisać tak, żeby zrozumiała „ciocia na imieninach” czy czytelnik „Faktu”. I to jest naprawdę fajne wyzwanie. Ogranicza nas też forma, bo te teksty są krótsze, więc trzeba być bardziej konkretnym, jeśli chodzi o język – tłumaczy Jan Bolanowski, absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak dobierane są tematy w „Fakcie”? Przede wszystkim pod kątem tego, co jest ważne dla czytelników. Pomaga w tym doświadczenie, ale też badania i burze mózgów na kolegiach redakcyjnych. – Staramy się trzymać zawsze rękę na pulsie. Zarówno gazeta codzienna, jak i portal, to wydawnictwa newsowe – podkreśla Bolanowski. I chociaż samych newsów jest sporo, są też tzw. evergreeny, czyli kwestie ciągle aktualne, o których można pisać zawsze, jak np. zmiany w podatkach. Jak wyglądała zawodowa droga redaktora prowadzącego „Fakt Biznes”? Jak rozpocząć staż w redakcji „Faktu”? Tego również można dowiedzieć się z wypowiedzi Jana Bolanowskiego dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/jak-wyglada-praca-w-tabloidzie/
Czym się różni psychiatra od psychologa? – Psychiatra jest lekarzem. Ukończył 6-letnie studia na uniwersytecie medycznym, roczny staż oraz specjalizację, która trwa w przypadku psychiatrii 5 lat. Natomiast psycholog to magister, który ukończył 5-letnie studia i od początku zajmował się poznawaniem mechanizmów ludzkiej psychiki, zachowania, myślenia – mówi Konrad Jurczakowski, absolwent II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz rezydent w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie (znanym jako szpital psychiatryczny w Tworkach). Jak dodaje, psychiatra może wystawić receptę, zwolnienie czy skierowanie do szpitala. Psycholog nie ma takich uprawnień.
Jaki powinien być przyszły psychiatra? – Powinien na pewno być cierpliwy, miły, kulturalny. Psychiatra nie jest od osądzania – gdy przychodzi do niego pacjent, lekarz musi zachować neutralność, nie może przenosić swoich emocji na pacjenta. W psychiatrii relacja pacjent – lekarz jest bardzo ważna – podkreśla Jurczakowski. Jak długo psychiatra musi się uczyć, żeby móc skutecznie leczyć pacjentów? Więcej na ten temat w wypowiedzi Konrada Jurczakowskiego dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/psychiatra-nie-moze-przenosic-emocji-na-pacjentow/
Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.
Więcej informacji na azir.edu.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/AZiR.edu/
Nadesłał:
Akademia Zarządzania i Rozwoju
|