Jak umyć elewację?


Jak umyć elewację?
2020-05-15
Jeśli Twój budynek nie imponuje wyglądem, to znak, że pora go umyć. Wieloletnie zabrudzenia wcale jednak nie tak łatwo usunąć. Czasami czyszczenie elewacji lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie, która zna się na rzeczy. Przeczytaj jak przywrócić swojemu domowi dawny blask.


Jak umyć elewację z tynku

Najbardziej popularne rodzaje tynku to kornik albo baranek. Pewnie już zauważyłeś, że brud osadza się na nim, tworząc szare cienie? Aby przywrócić tynkowi dawny blask, konieczne jest mycie wodą. Uważaj jednak na szorowanie - elewacja z tynku nie lubi mocnego tarcia, gdyż łatwo ją wtedy uszkodzić. Kiedy umyjesz tynk wodą, rozpuścisz brud i luźno związane naloty soli. 

Do tego rodzaju mycia woda musi być jednak gorąca. Jej działanie jest wtedy intensywne i skraca czas czyszczenia tynku. Dzięki niej szybciej znikną też tłuste zabrudzenia. Musisz jednak wiedzieć, że zbyt gorąca woda może odkształcić warstwę elewacyjną, dlatego, zanim zdecydujesz się na mycie, wypróbuj ten sposób na małym fragmencie elewacji (najlepiej w mało widocznym miejscu). 

Kiedy osiągniesz najlepszy efekt? Przy zastosowaniu myjki ciśnieniowej. Mniejsze zabrudzenia usuniesz myjką ciśnieniową przeznaczoną do użytku domowego o ciśnieniu do 120 bar. Pamiętaj, że elewację z tynku musisz myć regularnie co 2-3 lata. Może być też tak, że zabrudzenia na Twojej elewacji powstawały przez lata. Wtedy jej czyszczenie lepiej powierzyć profesjonalistom. A kogo my możemy zarekomendować? Elevatio - firmę z Katowic, która ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o mycie różnego rodzaju budynków. Jak pozbyć się glonów i porostów z elewacji?

Czarny lub zielony nalot na elewacji najczęściej tworzą glony, porosty i mchy. Jeśli pozwolisz im się rozwijać, Twoje ściany będą wilgotne, co będzie skutkowało zagrzybieniem w Twoim domu. Nie dopuść do tego - nie jest to ani estetyczne, ani zdrowe. Do umycia elewacji będziesz potrzebował czegoś więcej niż tylko wody. Czyszczenie przebiega tu kilkuetapowo. Najpierw umyj elewację wodą pod ciśnieniem i wyszoruj ją szczotką. Dopiero potem zaaplikuj środki glono- lub grzybobójcze. Oczyszczoną powierzchnię warto zaimpregnować. My rekomendujemy hydrofobizację, ale możesz też użyć farby z dodatkiem biocydów. Impregnacja sprawia, że zmniejsza się porowatość i nasiąkliwość elewacji. 

Jeśli Twój dom jest drewniany, na pewno co jakiś czas pojawia się na nim pleśń. Usuniesz ją mechanicznie, najlepiej szczotką. Tylko nie zapomnij założyć maseczki ochronnej i rękawic. Oczyszczone miejsca przemyj preparatem pleśniobójczym, a kiedy wyschną, pomaluj na nowo. Wykwity na elewacji z klinkieru - czym usunąć?

Wykwity na elewacji z cegły klinkierowej to nic innego jak białe plamy. Powstają one, gdy użyta podczas murowania warstwy osłonowej woda odparowuje. Niestety, wykwity bardzo szpecą elewację i odbierają jej cały splendor. Jak ją umyć? Najlepiej zrobić to szczotką „na sucho”, a pozostałości spłukać wodą. Jeśli mimo tych zabiegów Twoja elewacja jest oporna na czyszczenie, możesz użyć specjalistycznych środków do czyszczenia klinkieru. Pamiętaj, tylko by na początku rozcieńczyć je z wodą w odpowiednich proporcjach, a kiedy to nie wystarczy - użyj postaci skoncentrowanej. Tak wymyty klinkier najlepiej zaimpregnować. Problemy z elewacją z cegły

Na cegle pojawiają się tak zwane nagary, czyli zabrudzenia powstałe z pyłu, kurzu i smogu. Jak się ich pozbyć? Stosując czyszczenie “na sucho”, czyli piaskowanie. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, na przykład takie jak piaskarka JOS. Jednak nie wszystkie firmy czyszczące elewacje z niej korzystają. Podczas piaskowanie natryskuje się na powierzchnię sprężone powietrze lub wodę z dodatkiem rozdrobnionego materiału ściernego (najczęściej jest to piasek kwarcowy, ale może być też garnet garni). Urządzenie wyrzuca drobinki z dużą prędkością, przez co odrywają one warstwę zabrudzenia od elewacji. Potem piaskarka znowu je zasysa. Efekt czyszczenia zależy od stopnia sprężenia powietrza. 

Jeśli nie chcesz samodzielnie czyścić elewacji, postaw na profesjonalną firmę. Nie będziesz musiał się martwić, że coś nie wyjdzie lub, że efekt będzie daleki od zamierzonego. Fachowcy przyjeżdżają z całym wyposażeniem, więc jedyne, o co się zatroszczysz to dostęp do wody. 

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl