Jak usunąć mostki termiczne?
Mostek termiczny może prowadzić do zawilgocenia ścian w budynku i pojawienia się na niej pleśni. Niestety to tylko niektóre z zagrożeń, jakie generują mostki termiczne. Zaliczymy do nich także utratę ciepła nawet do 30% oraz uszkodzenie konstrukcji. Czym są i jak walczyć z mostkami termicznymi?
Czym są mostki termiczne?
Mostki termiczne są to miejsca w budynku, przez które najszybciej ucieka ciepło. Mówiąc jednak językiem technicznym - są to elementy przegrody budowlanej charakteryzujące się wyższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku może spowodować punktowe wychładzanie przegrody. Prowadzi to do niekontrolowanej straty ciepła. Jest ona wprost proporcjonalna do wielkości mostka termicznego. W miejscu występowania mostka termicznego, przy niskich temperaturach na dworze, dochodzi do przekroczenia temperatury punktu rosy skraplania się pary wodnej. Konsekwencją tego wychładzania jest zawilgocenie ściany budynku, co pociąga za sobą inne przykre skutki.
Gdzie znajdują się mostki termiczne?
Mostki termiczne najprawdopodobniej powstaną wtedy, kiedy budynek jest źle zaprojektowany i niedokładnie wykonany. Błędy dotyczą najczęściej kształtowania i orientacji bryły budynku oraz wielkości okien. Najbardziej narażone na występowanie mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, które łączą różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Mostki termiczne występują w:
- miejscach osadzenia okien
- połączeniach dachu i ściany zewnętrznej
- połączeniu balkonu ze stropem
- wieńcach i nadprożach
- ścianach piwnic i wieńcach stropu nad piwnicą
Mostki termiczne trudno zobaczyć „gołym okiem”. Można je wykryć i odkryć ich przyczynę za pomocą termografii. Metoda ta polega na obrazowaniu w paśmie średniej podczerwieni i rejestracji promieniowania cieplnego emitowanego przez budynek. Mierzy też dokładną temperaturę obiektu.
Mostki termiczne - zagrożenia dla budynku
Mostki termiczne powodują wiele problemów. Stąd też w domach energooszczędnych prawie w ogóle nie występują.
Konsekwencją mostków termicznych jest duża utrata ciepła, nawet do 30%. Oczywiście naraża to budynek na straty energetyczne i generuje większe koszty ogrzewania. Mostki termiczne często doprowadzają do wychłodzenia przegrody zewnętrznej. Skutkiem tego jest skraplanie się pary wodnej i zawilgocenie, a to prowadzi do powstania grzybów lub pleśni.
Mostki termiczne mogą nadwyrężyć konstrukcję budynku w miejscach niezaizolowanych, na przykład w miejscu połączenia płyty balkonowej ze stropem.
Jak usunąć mostki termiczne?
Całkowite usunięcie mostków termicznych jest nierealne, możemy jedynie ograniczyć ich wpływ na budynek. Co zatem trzeba zrobić? Zamontować stolarkę otworową w warstwie izolacji, tak, aby materiał zachodził na ramy drzwiowe i okienne. Zaznaczamy, że do tego celu można wykorzystać maty aerożelowe. Aerożel charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co przekłada się na jego wysokie parametry izolacyjne (warto wspomnieć, że jego współczynnik przewodzenia ciepła stale można obniżać). Maty aerożelowe AEROMAT to lider, jeśli chodzi o produkty termoizolacyjne. Wspomniane maty aerożelowe nadają się do usuwania mostków termicznych tam, gdzie zwykła izolacja nie daje rady tego zrobić. Można ją zastosować w miejscach, gdzie jest dużo detali, gdyż bardzo łatwo ją przyciąć.
Wróćmy jednak do mostków termicznych. Zaizolowanie wewnętrznych i zewnętrznych ścian piwnicy (tak, by stanowiła ciągłość z izolacją ściany zewnętrznej i stropu), zapobiegnie ucieczce ciepła i częściowo wyeliminuje mostki termiczne. Dobrym pomysłem jest także zastąpienie tradycyjnych balkonów tymi o konstrukcji samonośnej lub wiszącej. Skutek odniesie także zaizolowani dachów, stropów i stropodachów. Kolejne sposoby to likwidacja spękań na elewacji oraz zachowanie ciągłości izolacji wszystkich elementów konstrukcyjnych.
Z mostkami termicznymi niełatwo jest walczyć, ale niestety jest to konieczne, by zapobiegać stratom ciepła i ochronić konstrukcję budynku. Zawilgocone ściany są przyczyną wielu chorób, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do nowotworu. Dlatego nie warto lekceważyć kwestii izolacji obiektu.
Nadesłał:
slawek
|