Jak wybrać ekipę budowlaną?


2019-09-12
Planujesz budowę domu lub generalny remont? Wiesz już jak ma wyglądać Twoje wymarzone miejsce na Ziemi, masz wybrane materiały wykończeniowe i elementy wystroju, ale wciąż zastanawiasz się nad wyborem ekipy budowlanej?

Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby remont był jak najmniej stresujący, koszty zgodne z założonym budżetem, a efekt w pełni satysfakcjonujący.   

Każdy z nas zna opowieści o niesolidnych ekipach budowlanych, które zamiast wykonać pracę rzetelnie, stały się źródłem stresów dla zleceniodawców. Jak ich uniknąć? Warto poświęcić czas na dokładne rozpoznanie rynku, rozmowę z rozmaitymi firmami i fachowcami, aby mieć pewność, że inwestycja, którą planujemy rozpocząć, znajdzie się w dobrych rękach.  

Podobnie jak w przypadku innych zleceń, także tutaj kluczowe są polecenia znajomych, referencje i opinie o firmie, jakie mają na temat jej realizacji poprzedni inwestorzy. Osoby zadowolone z budowy czy remontu to najlepsza reklama ekipy budowlanej – wystarczy popytać wśród znajomych, a na pewno podzielą się z nami swoim doświadczeniem w tej kwestii. 

Przygotuj listę pytań 

Kontaktując się po raz pierwszy z ekipą, miej przygotowaną listę pytań, które pomogą Ci ocenić ich zdolność do wykonania projektu, a także ułatwią wykonanie wstępnego harmonogramu prac. W przypadku, gdy wykonawca nie jest w stanie podać dat zakończenia projektu, oszczędź sobie nerwów i szukajmy dalej. 

Upewnij się z jakich materiałów korzysta ekipa i czy będziesz je dostarczał sam, czy też powierzysz ich zakup fachowcom. Sprawdzone materiały uznanego producenta, takiego jak firma MAJSTER-POL, to gwarancja nie tylko trwałości, ale także estetyki i doskonałego wyglądu przez wiele lat. Warto na nie postawić, ponieważ ich jakość – obok rzetelności i doświadczenia ekipy – ma największy wpływ na trwałość wykonanych prac.   

Kontaktując się z ekipą, warto zapytać o doświadczenie i wykształcenie poszczególnych pracowników, aby uniknąć sytuacji, w której część zespołu realizującego inwestycję okaże się osobami niewyszkolonymi, które nie posiadają doświadczenia w zakresie danych prac. Porozmawiaj też o narzędziach i sprzęcie potrzebnym do pracy oraz o technikach budowlanych stosowanych przez ekipę.  Dowiedz się, czy zespół dysponuje wszystkimi narzędziami, maszynami i pomocami, które sprawią, że wykonanie zlecenia przebiegnie szybko i bez zakłóceń oraz kosztownych przestojów.  

Sprawdź poprzednie realizacje 

Jeżeli tylko masz taką możliwość – wybierz się na miejsce poprzednich realizacji ekipy, także tych wykonanych już jakiś czas temu. Będziesz mógł dzięki temu zobaczyć, jak solidnie została wykonana praca, a także znaleźć słabe punkty inwestycji i ocenić, czy one zależne od działań ekipy. Zwróć uwagę na szczegóły, dokładność wykończeń i solidność całego przedsięwzięcia. Dobrze jest również przyjrzeć się ekipie podczas realizacji innego projektu – zobacz czy pracownicy dbają o porządek, a także bezpieczeństwo i zachowanie zasad BHP. Obserwuj też atmosferę w zespole i dynamikę pracy.   

Po podjęciu decyzji, koniecznie spisz wszystkie słowne ustalenia wraz z datami i harmonogramem prac, a następnie uwzględnij je w umowie. Ustal, kto będzie kupował materiały i jakiej będą jakości – w przypadku, gdy będą to robić wykonawcy, zwróć uwagę, aby na bieżąco przekazali Ci wszelkie dowody zakupów i faktur. Nie lekceważ umowy, ponieważ to gwarancja wykonania wszystkich ustaleń, ale także podstawa do ewentualnych roszczeń w sądzie. Dzięki niej zapewnisz sobie spokój i pewność, że wszystkie elementy zlecenia zostały wzięte pod uwagę – z korzyścią dla obu stron. 

Nadesłał:

Piarowieczkrwiikosci

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl