Jak zadbać o przechowywanie produktów w lokalu gastronomicznym?


Jak zadbać o przechowywanie produktów w lokalu gastronomicznym?
2019-07-30
Odpowiednie przechowywania produktów spożywczych oraz dań to podstawa w profesjonalnej gastronomii. Jak dobrze przechowywać żywność w restauracji, aby zadbać o jej świeżość i zachować cenne walory smakowe i wartości odżywcze? Podpowiadamy, w jakie urządzenia warto zainwestować.

Właściwe przechowywanie żywności jest niezwykle ważne, gdyż od niego zależy nie tylko smak potraw, ale przede wszystkim bezpieczeństwo gości  lokalu. Komora chłodnicza, zamrażarka itd. pomogą nie tylko zachować walory smakowe produktów spożywczych, ale i zabezpieczyć interes przed utratą zadowolonych gości. Poniżej praktyczne urządzenia, dzięki którym możliwe jest odpowiednie przechowywanie jedzenia.

Szafa chłodnicza

Profesjonalne szafy chłodnicze są jednym z podstawowych elementów wyposażenia lokalu gastronomicznego, np. restauracji, baru itd. Tradycyjne lodówki mogą nie spełniać tego zadania, dlatego do profesjonalnego zastosowania polecana jest m.in. szafa chłodnicza.

Spośród szerokiej oferty można wybrać model o konkretnej pojemności, odpowiedni do przechowywania różnych produktów. Są też modele, które mogą pomóc w ekspozycji np. świeżych ryb, co będzie dodatkową zachętą dla gości.

Komora chłodnicza lub mroźnicza

Odpowiednie chłodzenie i mrożenie zapewni także dobrej jakości komora chłodnicza. Składa się ona z płyt warstwowych o odpowiedniej grubości, co eliminuje utratę ciepła. Komora chłodnicza z wysokogatunkowej stali może mieć różną pojemność i ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Umożliwia wygodne przechowywanie produktów i szybki oraz łatwy dostęp do nich.

Komora chłodnicza sprawdzi się do przechowywania wyjątkowo delikatnych produktów, np. mięsa, ryb i nabiału. Pozwala ona na chłodzenie w wybranej temperaturze – dostępny zakres wynosi zwykle od -2 do +4 °C, a w komorach mroźniczych od -18 do - 24°C.

Pojemniki do przechowywania żywności

Praktyczne są też pojemniki do przechowywania żywności, wykonane z poliwęglanu lub stali nierdzewnej, gdyż umożliwiają wszechstronność przechowywania różnych produktów. Wszystkie produkty płynne muszą być też odpowiednio zabezpieczone, aby nie wylały się z pojemników.

Gdzie jeszcze przechowywać żywność?

W profesjonalnej gastronomii wyróżnia się cztery podstawowe sposoby przechowywania żywności. Są to magazyny przeznaczone na produkty suche, o długiej przydatności do spożycia, lodówki do przechowywania łatwo psujących się produktów, komory chłodnicze do głębokiego chłodzenia przez krótki okres czasu, a także szafy i zamrażarki do przechowywania łatwo psujących się produktów przez dłuższy okres czasu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl