Koronawirus: inteligentne dyspensery Enovio zmienią miasta


Koronawirus: inteligentne dyspensery Enovio zmienią miasta
2020-04-15
Świat już nie będzie taki sam. Wydaje się, że pandemia już na zawsze zmieniła sposób funkcjonowania użytkowników w przestrzeni publicznej. Mimo woli zwracamy uwagę na to, w jakiej odległości przebywają osoby od innych, np. oglądając filmy „sprzed koronawirusa”.

Pojawiają się też nowe potrzeby zachowania higieny w miejscach publicznych.

Polską innowacją jest nowy produkt: Enovio Dyspenser – inteligentny miejski dystrybutor płynu antybakteryjnego. Produkt jest urządzeniem autonomicznym, a energia do obsługi jest w pełni zielona i pochodzi ze Słońca. Takie rozwiązanie zapewnia szereg udogodnień. Najważniejszą jest możliwość ustawienia na zewnątrz budynku w każdym praktycznie miejscu, niezależnie od odległości od sieci elektrycznej. Zasilanie poprzez specjalnie zaprojektowany panel fotowoltaiczny pozwala też na zmianę lokalizacji urządzenia, można je łatwo przestawiać w nowe miejsce. Akumulatory zasilające dozownik są doładowywane każdego dnia i nie wymagają dodatkowej uwagi.

Dozownik wykonany jest ze stali nierdzewnej co sprawia, że nawet wieloletnie używanie i narażenie na działanie deszczu oraz słońca nie pozostawia na nim większego śladu. Oczywiście dyspenser uruchamiany jest bezdotykowo, podawanie płynu aktywuje czujnik zbliżeniowy.

Enovio Dyspenser może być ustawiony w parku, na chodniku przy ulicy, przed wejściem do budynku: centrum handlowego, hali sportowej, biurowca, hotelu, szpitala, urzędu. W jednym urządzeniu mieści się pojemnik 5 litrowy, wystarczający dla 2,5 tysiąca użytkowników. Jedyną czynnością obsługową jest wymiana pustego pojemnika płynu na pełny. Potrzebę takiej wymiany sygnalizuje użytkownikowi czujnik znajdujący się wewnątrz dozownika.

Powiadomienia przychodzą automatycznie, urządzenie jest wyposażone w mikrokomputer, który informuje za pośrednictwem internetu bezprzewodowego o poziomie napełnienia pojemnika. Dzięki temu użytkownicy mają nieprzerwany dostęp do płynu antybakteryjnego, a administracja ma pełną kontrolę i wygodę obsługi. Produkt ma budowę modułową – może funkcjonować zarówno w wersji naściennej, jak i w parze z koszem lub drugim dyspenserem. Dodatkowym walorem jest futurystyczny design i wandaloodporna obudowa. W ostatnim czasie Enovio otrzymała prestiżową nagrodę „MUST HAVE” w ramach 10-lecia konkursu Łódź Design Festival.

Rolą projektanta jest dynamiczne odpowiadanie na potrzeby otoczenia – mówi Jarosław Markiewicz – designer wzornictwa przemysłowego Enovio. Właśnie taki był projekt dyspensera. Pojawiła się nowa potrzeba, dlatego wymagała zupełnie nowej, nieznanej dotychczas odpowiedzi. Nie wiemy do końca jak rozwinie się obecna sytuacja, jak na nasze życie wpłyną obecne doświadczenia, ale z pewnością łatwość z jaką rozprzestrzeniają się wirusy wpłynie w dużym stopniu na świadomość społeczeństwa. Co ciekawe higiena w przestrzeni publicznej jest tematem praktycznie nietkniętym projektowo, brakowało dotychczas rozwiązań zapewniających łatwą dezynfekcję bez konieczności korzystania z jednorazowych chusteczek lub własnego płynu a przecież nie tylko bakterie koronawirusa mogą być przenoszone na naszych dłoniach. Co prawda istnieją rozwiązania do stosowania wewnątrz budynków - na ścianach, ale nikt dotąd nie zaprojektował urządzenia, które będzie mogło funkcjonować w przestrzeni publicznej. Projektując urządzenie – twierdzi Jarosław Markiewicz - chciałem stworzyć rozwiązanie, które będzie łatwo dostępne dla każdego, tutaj z pomocą przyszła fotowoltaika, którą na co dzień integrujemy z innymi produktami Enovio. W przypadku dyspensera ma ona bardzo ważną rolę, zasila czujnik zbliżeniowy, pompkę dozującą płyn oraz czujnik wypełnienia informujący o kończącym się płynie. Dzięki temu nasze urządzenie jest autonomiczne a automatyczne powiadomienia pozwolą utrzymać płynność w działaniu. Mam nadzieję, że stworzone przez nas rozwiązanie zostanie z nami na dłużej a nie będzie tylko chwilową odpowiedzią na obecny problem, tego typu urządzenia powinny być integralną częścią otaczającej nas przestrzeni ponieważ odpowiadają na jedną z naszych podstawowych potrzeb - poczucie bezpieczeństwa.

Dostępne na rynku dozowniki do potrzeb wewnątrz budynków nie zostały stworzone do masowego użytkowania. Znane sieci sprzedażowe już to zaczynają rozumieć, gdyż stosują urządzenia, które udało się na szybko sprowadzić z Chin, nie mówiąc o tym, iż przeważnie nie zawierają czujnika zbliżeniowego, po kilku dniach te plastiki się zrywają i wymagają ciągłego monitoringu, gdyż są małe. Dodatkowo dystrybutor powinien być zamieszczony na zewnątrz, by zdezynfekować ręce po dotknięciu klamki, niezależnie czy wracamy ze sklepu, z biura czy ze szpitala. Rodzą się już projekty urządzeń z pedałem, ale nie mają czujników napełnienia, gdyż nie mają niezależnego zasilania.

Produkt już przeszedł testy z użytkownikami i pierwszymi Klientami. Kilka sztuk Enovio Dyspensera już dezynfekuje ręce Warszawiaków. Mamy zdolności produkcyjne na poziomie 2000 urządzeń, taką ilość możemy wyprodukować w maju – mówi prezes Enovio Wojciech Olejniczak. Nasze przedsiębiorstwo specjalizuje się w dostarczaniu inteligentnych mebli miejskich, np. ławek fotowoltaicznych z sensorami. Firma samodzielnie produkuje panele fotowoltaiczne, elektronikę oraz konstrukcję dzięki posiadanemu parkowi maszynowemu, swojej własnej prototypowni oraz zespołowi doświadczonych konstruktorów i inżynierów z dziedziny „fotowoltaiki rzeczy” i „internet of things”. Produkt jest całkowicie polski. Trwają rozmowy z miastami oraz sieciami sprzedażowymi, zainteresowanie urządzeniem jest wysokie, pojawiają się zapytania z zagranicy, gdyż produkt odpowiada na aktualne zapotrzebowanie oraz ma funkcjonalność inteligentnego mebla miejskiego z nowoczesnymi sensorami Smart City.

To nie jest produkt chwilowej potrzeby – przekonuje konstruktor Piotr Klama – od teraz higiena stanie się koniecznością funkcjonowania w miejscach publicznych. Obecna pandemia zastała praktycznie wszystkie instytucje i firmy nieprzygotowane; produkt sprawi, że przestrzeń naszych klientów będzie bezpieczniejsza zarówno teraz, jak i w przypadku ewentualnych nawrotów pandemii. Obecna sytuacja dała wszystkim do myślenia – higiena przyczynia się do zdrowszego trybu życia, również w obliczu zakażenia zwykłym przeziębieniem czy grypą.

W pierwszej kolejności firma obsłuży rodzimy rynek. Bliskość Klientów pozwoli realizować też usługi – napełnianie, monitoringu oraz dostarczania płynu. Dzięki temu Klient otrzymuje całościowe rozwiązanie. Polski produkt ma szansę przybliżyć do przyszłości oraz nowej rzeczywistości również miasta europejskie.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem o Enovio: https://vimeo.com/enovio 

https://www.dropbox.com/s/ybivnsz2xa9dfu1/Enovio%20Dyspenser%20-%20prezentacja.pdf?dl=0

Materiał prasowy: Enovio

 

Enovio – spółka technologiczna, specjalizująca się w dostarczaniu inteligentnych mebli miejskich. Misją jest tworzenie rozwiązań dla miast przyszłości: autonomicznych energetycznie produktów, łączących funkcje elektroniczne z przestrzenią miejską. Przykładem produktu są ławki fotowoltaiczne, umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych z funkcją oświetlenia i sensorami miejskimi. Obecnie firma wdraża do sprzedaży produkt kosza miejskiego o wysokiej odporności na wybuchy Enovio Radial, nagrodzony prestiżową nagrodą Must Have 2020 Łódź Design oraz miejski autonomiczny energetycznie miejski inteligentny bezdotykowy dozownik płynu antybakteryjnego Enovio Dyspenser. Spółka ma swoją infrastrukturę do prototypowania i realizacji krótkich serii: elektroniki, fotowoltaiki, konstrukcji z blachy i profili metalowych. Zespół inżynierski – to doświadczeni projektanci wzornictwa przemysłowego, elektronicy, konstruktorzy – eksperci od takich dziedzin jak Internet of Things, fotowoltaika rzeczy, Smart City.

Nadesłał:

DT MEDIA

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl