Korzyści ze współfinansowania przez firmę przedszkoli
O możliwości finansowania przedszkola dzieci pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zaletach takiego rozwiązania, opowiada Agata Żurowska-Tuchowska, pedagog i właścicielka trzech niepublicznych Przedszkoli Dwujęzycznych „Tęczowy Ogród”.
Nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z 1994 roku umożliwia firmom finansowanie żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego dzieci pracowników.
„Pracodawcy mogą wykorzystać środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do stworzenia i utrzymania przedszkola firmowego lub współfinansowania nauki dzieci pracowników w istniejących przedszkolach" - podkreśla Agata Żurowska-Tuchowska, pedagog i właścicielka przedszkoli „Tęczowy Ogród".
Dotychczas niewiele polskich firm decydowało się na takie rozwiązanie. Dzieje się tak, pomimo dostrzeganych przez pracodawców ewidentnych korzyści. Do najważniejszych zalet należy utrzymanie wartościowych pracowników, poprzez ułatwienie im godzenia obowiązków rodzinnych i zawodowych oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy.
„Przedszkole firmowe to placówka założona dla dzieci pracowników określonej firmy. Pracodawca nie musi jednak prowadzić jej samodzielnie" - wyjaśnia Agata Żurowska-Tuchowska. - „Może zlecić organizację przedszkola firmowego na zewnątrz lub dopłacić do nauki dziecka pracownika w istniejącym już przedszkolu prywatnym. Obie możliwości mają tę zaletę, że dziećmi zajmą się specjaliści, mający duże doświadczenie w edukacji i wychowaniu maluchów oraz prowadzeniu placówek przedszkolnych".
Decydując się na współfinansowanie przedszkola, pracodawca nie musi szukać lokalu, który spełni wysokie wymagania sanitarne, utrzymywać go, rekrutować pedagogów, ani opłacać ich pracy. Ryzyko i odpowiedzialność, jakie ponosi firma z tytułu organizacji wychowania przedszkolnego dzieci pracowników, są w tym wypadku dużo mniejsze.
Wyniki badan przeprowadzonych przez Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, redakcję Serwisu HR i firmę Femmeritum dowodzą, że pracownicy oczekują tego typu działań od swojej firmy. 90,7% badanych, wśród których znaleźli się zarówno pracownicy posiadający, jak i nieposiadający dzieci, jest zdecydowanie zainteresowanych posłaniem dziecka do firmowego przedszkola. Pracownicy zwrócili uwagę na takie zalety przedszkola firmowego, jak łatwiejsze godzenie pracy z wychowaniem, dogodniejszy dojazd, elastyczne godziny otwarcia przedszkola, dopłaty pracodawcy oraz gwarancja miejsca dla dziecka w przedszkolu.
„Z tych względów warto, aby pracodawcy podejmowali wysiłek organizacji przedszkola firmowego we współpracy ze specjalistami lub, jeśli nie mają takiej możliwości, dofinansowywali wychowanie przedszkolne dzieci pracowników w istniejących już placówkach, zlokalizowanych w pobliżu siedziby firmy" - podsumowuje Agata Żurowska-Tuchowska.
„Tęczowy Ogród" to cztery niepubliczne dwujęzyczne placówki edukacyjne w Warszawie: trzy przedszkola oraz jedna szkoła podstawowa. Pierwsze przedszkole „Tęczowy Ogród" powstało w 2001 roku, będąc tym samym pierwszym niepublicznym przedszkolem językowym w Warszawie. Przedszkola pracują w oparciu o autorski dwujęzyczny program, którego celem jest stymulowanie harmonijnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Wysoką jakość nauczania potwierdzają zdobyte nagrody - w 2004 oraz w 2009 roku placówki przedszkolne otrzymały międzynarodowy certyfikat European Language Label za innowacyjność w zakresie nauczania języka angielskiego.