Kto jest narażony na powstawanie hemoroidów?


2019-08-13
Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu to choroba dość częsta, można powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna. Objawy są uciążliwe i nieprzyjemne, a pacjenci odwlekają wizytę u lekarza, ponieważ badanie jest dla nich wstydliwe i krępujące.

Jakie są objawy i kiedy udać się do lekarza?

Pierwszymi objawami są świąd, pieczenie w okolicy odbytu oraz ból przy oddawaniu stolca. Może pojawić się uczucie niepełnego wypróżnienia, czyli uczucie ciągłego parcia, co powoduje zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej i utrudnienie odpływu krwi. Niepokojącym objawem jest krwawienie z odbytu oraz wystawanie guzków krwawniczych na zewnątrz. Do lekarza należy się udać bezwzględnie, jeśli pojawi się krew po wypróżnieniu.

Kto jest w grupie ryzyka zachorowań na hemoroidy?

Na hemoroidy cierpią głównie osoby starsze, po pięćdziesiątym roku życia co druga osoba cierpi na to schorzenie. Jednak ryzyko powstawania hemoroidów wzrasta już około trzydziestego roku życia, jeśli prowadzony jest siedzący tryb życia, a dieta jest uboga w błonnik pokarmowy. Brak aktywności ruchowej powoduje zwalnianie perystaltyki jelit oraz zaparcia, a te zwiększają ryzyko powstawania hemoroidów. Parcie na stolec powoduje zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, co utrudnia odpływ krwi z żyły odbytniczej, a to przyczynia się do powstawania żylaków odbytu.

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na chorobę hemoroidalną. Dzieje się tak ze względu na zwiększoną ilość progesteronu w czasie ciąży, który wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Poza tym rosnąca macica uciska na naczynia krwionośne, tym samym powodując hemoroidy. Na hemoroidy narażone są także osoby otyłe, ponieważ zwiększone jest ciśnienie w jamie brzusznej.

Co na hemoroidy?

Aby zwalczyć hemoroidy, należy wprowadzić do diety błonnik pokarmowy np. pieczywo pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, pamiętając przy tym o piciu dużej ilości wody. Bardzo ważne jest, aby wprowadzić do codziennego życia aktywność ruchową, jeśli wykonujemy pracę siedzącą, zaleca się wstawać jak najczęściej z krzesła. Co na hemoroidy jeszcze może pomóc?  Zaleca się sięgnąć po maści lub czopki dostępne bez recepty w aptece. Jeśli te preparaty nie przynoszą skutku, trzeba zgłosić się do lekarza proktologa. Co na hemoroidy zaleci lekarz? W zależności od zaawansowania choroby może zastosować laseroterapię, zabiegi operacyjne mniej lub bardziej inwazyjne, polegające na usunięciu guzków krwawniczych. W łagodniejszych postaciach powinna wystarczyć profilaktyka i ziołowe nasiadówki.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl