Kulinarna podróż na Bliski Wschód
Wakacje to czas wyjazdów, dzięki którym mamy okazje poszerzać swoją wiedzę o innych kulturach oraz poznawać nowe smaki. Przed daleką podróżą warto sprawdzić, jakich smakołyków czy dań koniecznie powinniśmy spróbować na miejscu. A może są one w zasięgu naszych rąk także i na co dzień?
Dzisiaj, dzięki globalizacji, wiele produktów pochodzących z oddalonych od naszego kraju rejonów, możemy kupić w dużych sieciach handlowych lub przez Internet. Do tej grupy należą między innymi przysmaki Bliskiego Wschodu.
Eksperci marki Jasmeen przygotowali mapę smaków popularnych w regionie Bliskiego Wschodu. Jeśli wybierasz się w tamte strony, koniecznie sprawdź czego powinieneś spróbować, a jeżeli nie planujesz takiej podróży, poszukaj tych smakołyków w pobliskim sklepie i przekonaj się, czy bliskowschodnia kuchnia jest dla ciebie..
Ciecierzyca
Najbardziej popularnym składnikiem w krajach arabskich, na południu Europy, jest cieciorka. W daniach głównych często zastępuje mięso, znajdziemy ją także w sałatkach jako dodatek, zaś zmielona sprawdzi się jako pasta na kanapki. Ciecierzyca może także poprawić nasze zdrowie, ponieważ jest pełna właściwości, które korzystnie wpływają na organizm. To bogate źródło białka, błonnika i witamin z grupy B. Przygotowanie ciecierzycy jest procesem czasochłonnym, ponieważ najpierw trzeba ją namoczyć, aby zwiększyła swoją objętość. Następnie należy wymienić wodę i gotować cieciorkę około godziny bez przykrycia. Na szczęście możemy kupić już gotową, ugotowaną (np. cieciorka gotowana marki Jasmeen), z której wystarczy tylko odlać zalewę.
Harissa
Fani pikantnego jedzenia z pewnością zakochają się w libańskiej harissie. To bardzo ostra pasta, która jest dodawana do potraw z kaszą kuskus, makaronów, zup czy kanapek. Używana jest też do podkreślania smaku mięs i ryb. Zanim zamówisz bliskowschodnią pikantną potrawę będąc na miejscu, spróbuj zamkniętej w słoiczku pasty harissa marki Jasmeen.
Baba Ghanoush
Liban i Syria przypadną do gustu osobom otwartym na przetwory warzywne, bowiem tam bardzo popularna jest pasta z bakłażana. Baba ghanoush to wyjątkowa mieszanka grillowanego bakłażana i kremu sezamowego, wzbogacona czosnkiem i przyprawami. Warzywna pasta z bakłażanów wykorzystywana jest jako przystawka śniadaniowa w formie smarowidła do kanapek lub dip do surowych warzyw.
Bliskowschodnie słodkości
W regionie Bliskiego Wschodu znajdziemy także słodkie dodatki do dań. Popularna pasta sezamowa nazywana tahini jest przygotowywana z uprażonych nasion sezamu, które są skarbnicą wapnia, a także bogatym źródłem przeciwutleniaczy oraz fitosteroli, czyli substancji, które dbają o prawidłową pracę serca. W krajach basenu Morza Śródziemnego zjemy ją pod postacią chałwy lub jako dodatek do hummusu. Z kolei będąc w Jordanii warto spróbować słodszej wersji pasty sezamowej - halva spread, w Polsce znanej pod nazwą sezamella. Doskonała smarowalność sprawia, że idealnie nadaje się na kanapki, jak również świetnie sprawdza się jako dodatek do deserów.
Dania orientalne są bardzo aromatyczne, smaczne i niezwykle proste w przygotowaniu. Produkty popularne w kuchni Bliskiego Wschodu są skarbnicą wartości odżywczych, utrzymują na długo uczucie sytości i sprzyjają zdrowemu odżywianiu, warto więc wprowadzić kilka z nich do codziennej diety.
Nadesłał:
38PR
|